آزمایشگاه های حوزه بهداشت، بازوی توانمند سیستم سلامت در طغیان ها

  • PDF

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آزمایشگاه های حوزه بهداشت بازوانی توانا برای شناسایی عوامل خطر و پیشگیری از طغیان بیماریها هستند.

 به گزارش وب دا،  دکتر سید کاظم فرهمند که در کارگاه منطقه ای «جداسازی و تشخیص آزمایشگاهی عوامل بیماریزای روده ای در بیماریهای منتقله از آب و غذا» سخن می گفت خاطر نشان کرد: بیماریهای منتقله از آب و غذا به لحاظ توانایی در ایجاد همه گیری های وسیع و از طرفی بازتاب رسانه ای که خواهند داشت، از نظر سیستم سلامت کشور از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

  وی توزیع یادگیری در طی زمان، تکرار آموخته ها و مشارکت مثبت و ممارست عملی را از دلایل برگزاری این قبیل دوره های بازآموزی و آموزشی عنوان نمودو اظهار داشت: میزان شیوع بیماریهای منتقله از آب و غذا در هر جامعه ای نشان دهنده میزان سواد سلامت مردم، درجه بهداشت عمومی جامعه و آمادگی سیستم مدیریتی آن جامعه است.

  قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه در ادامه افزود : توسعه پایدار در کشور و جهان بحث روز جامعه به شمار می رود و در توسعه پایدار بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است.

  دکتر فرهمند بر توجه و در نظر داشتن موضوع بیوتروریسم در منطقه تاکید نمود و گفت : با توجه به اینکه در منطقه ای زندگی می کنیم که مورد تهدید بیوتروریسم می باشیم باید آمادگی کامل را در راستای مقابله با بحران های احتمالی داشته باشیم.

وی در ادامه گفت : با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و شروع تعطیلات و شروع مسافرت های نوروزی بخصوص به شهر مقدس مشهد، حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمادگی کامل جهت کنترل و نظارت بر وضعیت بهداشتی منطقه را دارد.

نقش آزمایشگاه ها در تشخیص پاتوژن های روده ای با تاکید بر تشخیص ویبریوکلرا، جداسازی و تشخیص آزمایشگاهی سالمونلا و شیگلا و انجام کار عملی از موضوعاتی بود که در این کارگاه به آن پرداخته شد.

شایان ذکر است؛ کارگاه منطقه ای «جداسازی و تشخیص آزمایشگاهی عوامل بیماریزای روده ای در بیماریهای منتقله از آب و غذا» با حضور اساتید آزمایشگاه مرجع سلامت کشور و نمایندگانی از دانشگاه و دانشکده های منطقه با هدف تقویت نظام تشخیص آزمایشگاهی و گزارش دهی به موقع در طغیان ها و پیشگیری از بیماریهای منتقله از آب و غذا به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت 2 روز در محل هتل هما مشهد برگزار شد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار