آغاز برنامه سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

برنامه سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با سراسر کشور از اول اسفند آغاز شده و تا نیمه فروردین سال آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش وب دا، مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت گفت: برنامه سلامت نوروزي با حضور فعال بازرسين بهداشت محيط و با هدف حفظ و ارتقاي سطح سلامت جامعه، مسافران و زائران نوروزي، ايمني آب و مواد غذايي در سطح عرضه،کنترل دخانیات به منظور كاهش و كنترل بيماري هاي واگیر و غیر واگیر مرتبط با آب و مواد غذایی اجرا مي شود.

مهندس علی اصغر حسنی افزود: به منظور آمادگی جهت ارائه خدمات در  ایام تعطیلات نوروزی و پیشگیری از بروز مشکلات بهداشتی و اپیدمی بیماری های منتقله از آب و غذا در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه مانور سلامت نوروزی با حضور تیم های بازرسی مراکز بهداشت پنجگانه مشهد و شهرستان ها ی زیر پوشش دانشگاه در مشهد برگزار مي شود.

مهندس حسنی خاطر نشان کرد: امسال برای نخستین بار بازرسان بهداشت محیط، به تجهیزات پرتابل بازرسی در راستای برنامه تحول سلامت در بهداشت مجهز شده اند و از ساعت 8 صبح الی 8 شب و در موارد  لزوم تا10 شب به صورت همه روزه در روزهاي تعطيل و غیرتعطیل و پس از ساعات کاری به صورت آنکال تا ساعت 8 صبح روز بعد، با اولويت نظارت بر مراكز و اماكن حساس و سامانه های آبرسانی فعالیت می نمایند.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت در ادامه افزود: نظارت و کنترل بهداشت موادغذایی با اولویت موادغذایی حساس، ساماندهی فعاليت دستفروشان موادغذايي و جلوگیری از فروش موادغذایی بالقوه خطرناک و موادغذایی فاقد بسته بندی، فاقد مجوز بهداشتی و تاریخ مصرف معتبر به صورت دستفروشی با مشارکت سازمان هاي مرتبط و بازدید مشترک، نظارت بر تهيه و توزيع شيريني سنتي از نظر استفاده از مواد اوليه سالم ،کنترل روغن مصرفی، نمونه برداری هدفمند از موادغذایی سنتی و صنعتی، نظارت بر استفاده از ظروف و تجهیزات مناسب در تهیه و طبخ و عرضه ی غذا و توجه ویژه به کنترل روغن در تهیه غذا به خصوص شیرینی در قنادی ها با کمک دستگاه های سنجش پرتابل TPM و هم چنین  توجه ویژه به ساماندهی عرضه محصولات دخانی، ممنوعیت استعمال و تبلیغات دخانیات در اماکن، کنترل دخانیات، بازرسی از سامانه تامین آب آشامیدنی و اعلام نواقص بهداشتی و مخاطرات احتمالی به سازمان های متولی تامین آب جهت پیگیری لازم در طول اجرای این طرح انجام مي شود.

مهندس علی اصغر حسنی با بیان اینکه از تعداد 63 هزار  مرکز و اماکن تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعداد 45 هزار تحت پوشش طرح سلامت نوروزی است گفت: در طی اجرای این طرح 313 بازرس بهداشت محیط در قالب 104 تیم بازرسی حداقل یکبار از این واحدهای حساس بازديد مي نمايند.

مهندس حسنی در راستای اطلاع رسانی عمومی گفت: رتبه بندی گروه رستوران ها بر روی سایت سامانه جامع بازرسی به نشانی:

samanehjmb.behdasht.gov.ir/tracking/SearchLocation

قابل دسترسی و یا لینک نرم افزار به  نشانی:

http://samanehjmb.behdasht.gov.ir/Files/BehdashMap.apk

بر روی گوشی های اندروید قابل دریافت و مشاهده خواهد بود . نصب برچسب رتبه بندی بهداشتی نیز توسط بازرسان در کلیه رستوران ها تا پایان اسفند انجام مي شود.

همچنین تمامی شهروندان و مسافران می توانند هرگونه شکايت در زمینه بهداشت محیط را از طریق سامانه تلفني 190 پیگیری نمایند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار