مشارکت فعالانه اولیاء، مربیان و دانش آموزان در مدارس مروج سلامت

  • PDF

مشارکت فعالانه اولیاء، مربیان و دانش آموزان در مدارس مروج سلامت گامی موثر در توانمندسازی دانش آموزان در خود مراقبتی است.

به گزارش وب دا، مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس که در حاشیه برنامه پایش کشوری مدارس مروج سلامت 5 ستاره دانشگاه های علوم پزشکی خراسان بزرگ سخن می گفت اظهار داشت: برنامه مدارس مروج سلامت یک حرکت جهانی و منشاء آن (health promoting school) HPS ، به منزله یک نظام برای ارتقاء سلامت است که با مشارکت فعالانه اولیاء، مربیان و دانش آموزان و با رویکرد توانمندسازی دانش آموزان در زمینه مراقبت از خود و آموزش همسان ها و همسالان منجر به افزایش ظرفیت ها و توانمندسازی مردم در مورد سالم زندگی کردن، سالم کار کردن و آموزش با کیفیت خواهد شد.

دکتر حامد قضاوی اظهار داشت: برنامه جامع آموزش سلامت، ارائه خدمات بالینی، سلامت محیط، بهبود تغذیه، تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی، ارتقای سلامت کارکنان، خدمات سلامت روان و مشاوره ای، مشارکت والدین و جامعه در برنامه های ارتقاء سلامت در مدارس و شبکه داوطلبان سلامت دانش آموزي را از جمله اجزای هشتگانه موثر در ارتقای سلامت مدارس مروج سلامت برشمرد.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه خاطر نشان کرد: برنامه مدارس مروج سلامت از سال تحصیلي  90-89 بنابر تفاهم نامه مشترکی بین وزارت بهداشت و درمان و وزارت آموزش و پرورش به صورت یک برنامه در کل کشور شروع شد.

 وی افزود: در سال تحصیلی گذشته 19 هزار و 201 مدرسه در سطح کشور و یک هزار و 490 مدرسه در استان خراسان رضوی و مجموعا 521 مدرسه در خراسان جنوبی و خراسان شمالی مجری برنامه مدرسه مروج سلامت بودند.

دکتر قضاوی خاطر نشان کرد: از بین دو هزار و 266 مدرسه 5 ستاره کشور، تعداد 71 مدرسه براساس برنامه ابلاغی مورد پایش کشوری قرار خواهند گرفت که 5 مدرسه از این تعداد مربوط به قطب هفت کشوری سلامت نوجوانان و مدارس شامل استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی می باشد.

وی افزود: پایش مدارس این منطقه با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حضور کارشناسان وزارت و مسئولین سلامت نوجوانان و مدارس دانشگاههای علوم پزشکی منطقه و همراهی مسئولین سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان در دو مرحله در حال اجرا مي باشد.

گفتنی است در مرحله اول برنامه پایش کشوری در اسفند ماه سال جاری ، مدارس منتخب از دانشگاه های نیشابور و سبزوار ارزیابی گردیدند و مقرر است در مرحله دوم ، عملکرد مدارس 5 ستاره مروج سلامت دانشگاه های علوم پزشکی مشهد (در شهرستان درگز) ، بجنورد و اسفراین طی 27 تا 29 فروردین 96 مورد ارزیابی قرار گیرند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.