برنامه غربالگری سرطان های شایع در استان خراسان رضوی اجرایی می شود

  • PDF

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برنامه غربالگری سرطان کلورکتال(روده بزرگ)، پستان و دهانه گردن رحم در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی خبر داد و افزود: این طرح در سال آتی عملیاتی می شود.

به گزارش وب دا، دکتر محمد جعفر صادقی ادامه داد: این اقدام در راستای اجرای برنامه های سند ملی بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارتقاء سطح مراقبتها برای همه افراد از جمله سالمندان و میانسالان اجرا شده است.

دکتر محمدجعفر صادقی افزود: بررسیها نشان داده میزان ابتلا به سرطان در خراسان رضوی همگام با کشور روند رو به رشد دارد اما به دنبال اقدامات و پیشرفتهای درمانی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان کاهش یافته است.

وی ادامه داد: آمارهای ابتلا به سرطان در دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در خراسان رضوی شامل نیشابور،سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام و گناباد نیز به دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارسال می شود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد سرطان معده و پستان را به ترتیب شایعترین سرطانها در مردان و زنان ذکر و بیان کرد: طبق آخرین آمارها سالانه در خراسان رضوی 540 نفر به سرطان معده و 520 نفر به سرطان پستان مبتلا می شوند.

وی گفت: پس از آن سرطان پوست، مری، کلورکتال(روده بزرگ)، پروستات و مثانه بیشترین شیوع را دارند.

دکتر صادقی افزود: هم اینک میانگین شیوع سرطان در جهان 180 مورد به ازاء 100 هزار نفر جمعیت و این شاخص در ایران 135 مورد به ازاء 100 هزار نفر جمعیت است.

وی ادامه داد: ابتلا به سرطان در مردان ایرانی 134 به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت و در زنان 128 به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است.

دکتر صادقی همچنین به عوامل ابتلا به سرطان و گسترش این عوامل در جامعه اشاره و بیان کرد: مصرف دخانیات و تنباکو، کم تحرکی و چاقی، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا مهمترین عوامل ابتلا به سرطان به شمار می روند.

وی گفت: این در حالی است که دو عامل استعمال سیگار و قلیان و رژیم غذایی نامناسب بیشترین نقش را در ابتلا به سرطان دارند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: استعمال دخانیات و مصرف تنباکو بین 25 تا 40 درصد، رژیم غذایی نامناسب بین 10 تا 70 درصد، نورخورشید نقش 10 درصدی و مواجهات شغلی نقش پنج درصدی در ابتلا به سرطان دارند.

طبق آمار وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالانه 90 هزار مورد ابتلا به سرطان در کشور ثبت می شود که کمتر از 10 درصد آن مربوط به خراسان رضوی است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار