حفظ سلامت جسمی در خانه تکانی از اهمیت بالایی برخوردار است

  • PDF

در خانه‌تکانی‌ها به دلیل عدم وجود یک برنامه دقیق و زمان‌بندی‌شده، افراد در مدت‌زمان کوتاه مجبور به انجام یک سری فعالیت‌های سنگین بدنی می‌شوند که باعث ایجاد عوارض جسمی جبران‌ناپذیری می‌شود و این در حالی است که حفظ سلامت جسمی در خانه تکانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش وب دا، رییس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به ضرورت رعایت نکات ایمنی در خانه تکانی گفت: متأسفانه در خانه‌تکانی‌های پیش از عید به دلیل عدم وجود یک برنامه دقیق و زمان‌بندی‌شده، افراد در مدت‌زمان کوتاه مجبور به انجام یک سری فعالیت‌های سنگین بدنی می‌شوند که این موضوع باعث ایجاد عوارض جسمی جبران‌ناپذیری می‌شود.

فرشید وفا ادامه داد: اولین توصیه این است که افراد خانه‌تکانی را به‌روزهای آخر سال نیندازند و برای این کار یک برنامه دقیق زمان‌بندی‌شده طراحی کنند و از افراد دیگر نیز کمک بگیرند.

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر استفاده از شوینده‌های استاندارد و دارای مجوز، افزود: بهتر است افراد پیش از استفاده از شوینده‌ها نحوه استفاده از آن‌ها را به‌دقت مطالعه کنند و حتماً در زمان استفاده از سفیدکننده‌ها و شوینده‌ها از ماسک و دستکش مناسب استفاده کنند.

مهندس وفا ، ضمن اشاره به اینکه پایه اکثر مواد سفید کنند کلر است، گفت: این مواد از خود،گاز سمی کلر آزاد می‌کنند. که با مخاط بینی و دستگاه تنفسی واکنش انجام می‌دهد و باعث خوردگی و تحریک دستگاه تنفسی شده و در موارد حاد باعث ایجاد مسمومیت، سرفه مکرر، حساسیت پوستی و سوختگی پوست می‌شود.

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  بابیان اینکه اختلالات اسکلتی عضلانی بانوان در ایام خانه‌تکانی بسیار افزایش می یابد، گفت: اکثر بانوان خانه‌دار به‌صورت انفرادی اقدام به خانه‌تکانی می‌کنند و متأسفانه همه‌ساله شاهد آنیم که عده‌ای به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از نردبان از ارتفاع سقوط می‌کنند که منجر به ایجاد شکستگی و حتی مرگ افراد می‌شود.

مهندس فرشید وفا تصریح کرد: کمردرد و گرفتگی عضلات در ایام خانه‌تکانی بسیار شایع است و این آسیب‌ها اکثراً به دلیل برداشتن غیراصولی وسایل سنگین رخ می‌دهد و بهتر است افراد برای برداشتن وسایل سنگین از دیگران کمک بگیرند و یا به گونه ای وسایل را بردارند که فشاری بر کمرشان وارد نشود.

مهندس وفا در ادامه ابراز امیدواری کرد افراد با رعایت نکات ایمنی در خانه‌تکانی با سلامت کامل به استقبال سال نو بروند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار