پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال با ارتقای فرهنگ ایمنی

  • PDF

پیشگیری از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه پایان سال مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است.

با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال رئیس اداره کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : پیشگیری از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه سوری، مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی در جامعه می باشد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا جویا با اشاره به مراحل آگاهی، آموزش و الزام جهت ارتقاء فرهنگ ایمنی مردم اظهار داشت : بسیاری از والدین، بدون آگاه سازی و آموزش مناسب فرزندانشان، سراغ سومین اصل که همان الزام است رفته و سعی می کنند با توسل به زور و اجبار، آنها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند که متاسفانه این شیوه معمولاً با شکست روبروست.

 وی آگاه سازی و آموزش نوجوانان و جوانان را ضروری برشمرد و بر احترام به شخصیت ایشان در مراحل آگاه سازی تاکید نمود و گفت : راه ایمنی از آموزش می گذرد و پیش شرط آموزش، آگاهی است.

دکتر جویا خاطر نشان کرد: آگاهی از خطرهای چهارشنبه سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد.

رییس اداره کاهش خطر بلایا و حوادث دانشگاه در ادامه گفت : والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری نقش مهمی دارند. آنها  می توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش بازی آشنا کنند و به آنها بفهمانند که در مقابل مواد محترقه و منفجره چقدر آسیب پذیرند.

وی افزود : بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته می تواند سودمند باشد و بچه ها را هوشیار تر کنند.

دکتر جویا با بیان اینکه متاسفانه در سال های اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب رنگ دیگری به خود گرفته و تبدیل به بازی های خطرناک و استفاده از مواد منفجره و محترقه گردیده است گفت : آتش زدن بوته های خشک و پریدن از روی آتش، به تجمع جوانان در خیابان ها، آتش زدن فشفشه و منفجر کردن ترقه و پرتاب سیگارت تبدیل شده است که می تواند خطرات متعددی را برای بسیاری از هموطنان به دنبال داشته باشد.

رییس اداره کاهش خطر بلایا و حوادث دانشگاه افزود : آمارها نشان می دهند که 48 درصد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در گروه سنی 10 تا 20 سال قرار دارند و بیشترین گروه (بیش از 34 درصد آسیب دیدگان) دانش آموزان بوده اند. لذا آسیب های ناشی از مواد محترقه و منفجره یا آتش افروزی چهارشنبه سوری، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد خصوصاً کودکان و نوجوانان است و هر گونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می توان زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار