کاهش طغیان های ناشی از مسمومیت در تعطیلات نوروز

  • PDF

مدیر گروه بهداشت محیط حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در طول تعطیلات نوروزی امسال تاکنون پنج مورد طغیان یا 'مسمومیت گروهی' در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی ثبت شده است.

به گزارش وب دا، علی اصغر حسنی افزود: طغیان هنگامی رخ می دهد که دو یا چند نفر و بیشتر بخاطر مصرف یک ماده غذایی و یا آب آلوده دچار مسمومیت شوند.

وی ادامه داد: در موارد اخیر طغیان در خراسان رضوی 10 نفر بخاطر مصرف مواد غذایی آلوده مسموم شده بودند که تحت درمان قرار گرفتند.

او ادامه داد: میزان طغیانهای ثبت شده در خراسان رضوی طی تعطیلات نوروز امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال با وجود افزایش ورود زائران و مسافران به این استان کاهش قابل توجهی داشته است .

بر اساس استانداردهای جهانی حد انتظار تعداد طغیانهای مسمومیت چهار درصد جمعیت کودکان زیر چهار سال در یک منطقه را شامل می شود. با توجه به جمعیت شش میلیون نفری خراسان رضوی تعداد طغیانهای رخ داده قابل انتظار در این استان 250 مورد در سال است.

مدیر گروه بهداشت محیط حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین به اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی اشاره و بیان کرد: در این چارچوب از اول اسفند گذشته تاکنون 50 هزار مرکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی در خراسان رضوی مورد بازدید قرار گرفته و 60 تن مواد غذایی فاسد و غیربهداشتی کشف و معدوم شده است.

وی گفت: در این ارتباط تاکنون هزار و 445 پرونده متخلف به دادگاه ارجاع و 182 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در خراسان رضوی تعطیل شد.

حسنی افزود: ظرف این مدت به 850 شکایت مردمی ثبت شده در سامانه ارتباطات مردمی 190 نیز رسیدگی شده است.

اجرای 'طرح بسیج سلامت نوروزی' همزمان با سراسر کشور از اول اسفند 95 در مراکز بهداشتی درمانی مشهد و دیگر شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شده و تا 15 فروردین جاری ادامه دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار