بازدید نوروزی رئیس دانشگاه از مراکز زیر پوشش

  • PDF

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه  دبیر و جانشین کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان از مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی ملک آباد بازدید کرد.

 به گزارش وب دا؛ هوای بارانی و همراه با مه در شهر مشهد همچنان طراوت خاصی به ششمین روز از فروردین سال 96 داده است.

 برنامه بازدید های نوروزی سال 96 ستاد خدمات سفر زائران دانشگاه علوم مشهد در هر شرایطی کار خود را دنبال و تلاش دارد تا علاوه بر مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی ملک آباد؛ چند مرکز بهداشت و پایگاه اورژانس دیگر را مورد بازدید قرار دهد.

 در ابتدای مسیر دکتر مهرابی بهار به همراه دکتر احتشام فر به مرکز خدمات جامع سلامت شهری ابوذر به شکل سر زده وارد و در جریان روند خدمت رسانی این مرکز به مردم در ایام عید نوروز قرار می گیرد.

 رمضانی مراقب سلامت و مامای مرکز خدمات جامع سلامت شهری ابوذر در ابتدای این بازدید، گفت: در این مرکز مراقبت از مادران باردار، کودکان و سالمندان در کلیه سنین انجام می شود.

 وی ادامه داد: این مرکز در مجموع بیش از هشت هزار نفر جمعیت را تحت پوشش دارد به شکلی؛ که تنها در واحد مراقبت از زنان باردار حدود سه هزار نفر مادر تحت پوشش قرار دارند.

 در پایان این بازدید؛ دکتر مهرابی بهار از خدمات ارائه شده در این مرکز تشکر و ضمن آرزوی داشتن سالی پر از خیر و برکت برای اعضای این مرکز ضمن اهدای گل و شیرینی سال جدید را تبریک گفت.

 ساعت حدود 9:30 دقیقه صبح است جاده بسیار لغزنده و مه صبحگاهی امکان دید مناسب را از رانندگان گرفته است.

 با احتیاط و با رعایت سرعت مطمئنه بالاخره به مقصد رسیده و تیم بازدید نوروزی خدمات سفر زائر؛ وارد مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی ملک آباد می شوند.

 در ابتدای این بازدید؛ دکتر مهرابی بهار با حضور در واحد هاری و واکسیناسیون مرکز از خدمات ارائه شده در این بخش مطلع و دستوران لازم را ارائه می کند.

 در ادامه دکتر مهری رضایی؛ پزشک کشیک مرکز بهداشت ملک آباد با بیان این نکته که این مرکز جمعیت 9 هزار نفری منطقه را تحت پوشش دارد، تاکید کرد: در این مرکز خدمات جامع سلامت به مردم در قسمت های مادر و کودک، مامایی، پزشک، پرستار، واکسیناسیون، آزمایشگاه و... ارائه می شود.

 وی خاطر نشان کرد: در طول 24 ساعت گذشته حدود 52 بیمار جهت دریافت خدمات پزشک به مرکز مراجعه کرده اند؛ که بدون نیاز به ارجاع به شهر مشهد مشکل این افراد حل و درمان شده اند.

 دکتر رضایی بیان داشت: در واحد مادر و کودک به صورت میانگین در ایام تعطیلات عید نوروز تعدادی کمتر از 10 مادر تحت مراقبت قرار می گیرند؛ زیرا اکثر جمعیت اطراف در این ایام یا در مسافرت قرار داشته یا مراجعه کمتری دارند.

 پزشک کشیک مرکز بهداشت ملک آباد، بیان داشت: در واحد مامایی در ایام غیر تعطیل روزانه 25 مراقبت صورت می گیرد؛ اما به صورت طبیعی در این ایام تعداد مراجعین تا اندازه ای کم می شود.

 در ادامه فاطمه غلامیان؛ کارشناس آزمایشگاه مرکز بهداشت ملک آباد، گفت: در این مرکز آزمایشات سطح یک (بارداری، قند، اوره، کراتین، CBC، عفونتی و تب مالت) انجام و آزمایش های سطح دو (هپاتیت، تیروئید، اچ آی اس و...) به شهر مشهد ارجاع داده می شود.

 وی ادامه داد: مرکز دارای دستگاه هایی مانند سل کانتر، سانتریفیوژ، میکروسکوپ، انکوباتور و ... است؛ که به ما در انجام آزمایشات مورد نظر کمک بسیاری می کند.

 کارشناس آزمایشگاه مرکز بهداشت خدمات جامع شهری و روستایی ملک آباد، تاکید کرد: در حالی که آزمایشگاه در روزهای عادی در هر ماه 320 مراجعه کننده دارد؛ اما در ایام تعطیلات تعداد مراجعین کاهش محسوسی پیدا می کند.

 دکتر مهرابی بهار در پایان این مراسم با اهدای گل و شیرینی از خدمات ارائه شده در این مرکز تشکر و سال جدید را به تمامی پرسنل تبریک و تلاش بیشتر در راستای رضایت عمومی مردم را خواستار شد.

 هوا بسیار سرد و دمای آن به سه درجه بالای صفر رسیده است بازدید در این هوای سرد؛ اما با دل های گرم هیئت همراه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه و مسیر خود را به سمت پایگاه امداد و نجات بین شهری و جاده ای ملک آباد( یادمان شهید محمد حسین جعفری) پی می گیرد.

 وارد ساختمان پایگاه که می شویم گرمای اتاق کمی از سردی جسم و جانمان کم می کند، چهار نیروی آماده به کار در ساختمان مستقر هستند و همه چیز آماده است تا در صورت بروز حادثه؛ خدمات امدادی مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

مهدی قاسمی؛ نجاتگر پرستار پایگاه امداد و نجات بین شهری (جاده ای) ملک آباد در پاسخ به سئوالات دکتر مهرابی، گفت: هدف اصلی در این پایگاه نجات و در هدف دوم اعزام به محل حادثه صورت می گیرد.

 وی بیان داشت: فرماندهی اصلی پایگاه و مرکز پیام در مشهد مستقر است و از این طریق به ماموریت ها اعزام می شویم.

 قاسمی تاکید کرد: در صورتی که پس از اعزام اول، حادثه ای دیگر در اطراف این منطقه رخ دهد با آمبولانس دوم اعزام صورت می گیرد و در صورت مراجعه مردم به پایگاه از طریق درمانگاه تمامی تلاش خود را جهت ارائه خدمات مناسب انجام می دهیم.

 نجاتگر پرستار پایگاه امداد و نجات بین شهری (جاده ای) ملک آباد تصریح کرد: در مجموع علاوه بر این پایگاه؛ سه پایگاه  ابرش، کمپ غدیر و بلوار وکیل آباد هر کدام با یک آمبولانس در این ایام به ارائه خدمت مشغول هستند.

 وی افزود: در حقیقت این پایگاه پشتیبانی از اورژانس را بر عهده دارد و در شرایط ضروری در حوادث، ابتدا اورژانس حضور پیدا کرده و در صورت نیاز تیم پایگاه اعزام می شود.

 قاسمی تصریح کرد: در این مکان پد بالگرد نیز مستقر است که در این روزها به دلیل دمای جوی نا مناسب مستقر نشده است.

 نجاتگر پرستار پایگاه امداد و نجات بین شهری جاده ای ملک آباد، بیان داشت: به لطف خدا در هفته ابتدایی سال 96 تصادفات سنگینی در این منطقه رخ نداده و تنها سانحه زنجیره ای صورت گرفته در روزهای اخیر فشار کار امداد و نجات را به دنبال داشته است.

 دکتر مهرابی بهار توصیه هایی را جهت ارائه خدمات درمانی مناسب بیان و با اهدای گل و شیرینی سال جدید را به اعضای پایگاه تبریک و سلامت همه خدمت گذاران عرصه سلامت و بهداشت را خواستار شد.

 بارش بسیار تند باران؛ رعایت احتیاط در رانندگی را افزایش می دهد جاده را پشت سر گذاشته و پس از داشتن توقف کوتاهی در پایگاه 232 ملک آباد، اورژانس 115 به مقصد مشهد و بیمارستان امدادی حرکت می کنیم.

 مخاطبان برای دریافت تصاویر بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت ملک آباد می توانند به اینجا  ، مرکز خدمات جامع سلامت آبوذر به اینجا و پایگاه اورژانس ملک آباد به اینجا مراجعه کنند. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار