ارائه خدمات فعال بهداشتی در مرکز بهداشت و درمان شماره یک مشهد

  • PDF

ساعت 9:30 دقیقه صبح را نشان می دهد و تیم روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 آماده می شود تا در بازدیدی نوروزی از مرکز بهداشت شماره یک مشهد در جریان روند تلاش های صورت گرفته در این مرکز قرار گیرد.

به گزارش وب دا؛ در ابتدای این بازدید دکتر علی عماد زاده با بیان این نکته که این حق شما است تا به عنوان زحمت کشان عرصه بهداشت تلاش خود را به سمع و نظر مخاطبان خود برسانید، گفت: موفقیت در این کار در ابتدا موجب ایجاد انگیزه خواهد شد و در ادامه آگاهی لازم را به مردم خواهد داد تا بدانند چه تلاش هایی در مسیر حفظ سلامت و بهداشت مردم در این ایام صورت می گیرد.

وی ادامه داد: سیاست دانشگاه در حوزه خبر شفاف سازی و انتقال شفاف اخبار در درجه اول و در ادامه پرداختن به نقاط ضعف و کمک به رفع آن است.

 در ادامه دکتر ناصر امینی با تاکید بر این نکته که روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موجب مباهات ما می باشد گفت: این باعث افتخار است که این مجموعه توانسته جایگاه خوبی در میان مجموعه روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی کشور داشته باشد.

وی بازدید و نظارت در حوزه مرکز بهداشت شماره یک را از نقاط قوت مرکز دانست و ابراز داشت: موجب افتخار است؛ که اکنون بیشترین موارد تیم های نظارتی وزارت بهداشت از مرکز بهداشت شماره مشهد بازدید و در جریان تلاش های صورت گرفته قرار گیرند.

دکتر عماد زاده در تائید حرف دکتر امینی، بیان داشت: این مرکز از قدیم الایام از سمبل های دانشگاه به حساب می آمده و ما تلاش داریم تا بتوانیم 23 هزار نفر جمعیت خانواده دانشگاه علوم پزشکی مشهد را در راستای اطلاع رسانی از زحمات این تلاش گران، در جریان امور به نحو احسن قرار دهیم.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد افزود: مرکز بهداشت شماره یک تلاش دارد تا همه نیروهای خود را حفظ کند؛هر نیرویی توانایی و استعداد خاصی دارد که باید این استعداد را پیدا و در جای خود از آن استفاده کرد.

وی بیان داشت: انسجام، همکاری و همراهی واحدهای مختلف در مرکز موجب موفقیت بسیار بالای این مرکز بهداشتی شده است.

واحدهای مرکز بهداشت شماره یک مشهد با یکدیگر تفاهم نامه بسته اند

دکتر امینی به همکاری بسیار خوب بین واحدی در مرکز بهداشت شماره یک اشاره و خاطر نشان کرد: بسیاری از واحدها در مرکز با یکدیگر تفاهم نامه داشته و با وجود کم تعداد بودن اعضای برخی واحدها مانند واحد دندان پزشکی؛ اما به واسطه همکاری بین واحدی طرح های بسیار موفق و بزرگی ارائه شده است.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد واحد مشارکت مردمی را یکی از واحدهای بسیار کمک کننده در این مرکز  دانست و افزود: واحد مشارکت های مردمی با  انعقاد تفاهم نامه با واحدهای مختلف از رابطین سلامت در برنامه های گوناگون استفاده و این انسجام و همراهی با توجه به امکانات اعتبارات موجب می شود؛ تا ما حداقل از شهرستان های دیگر عقب نباشیم.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد به تجهیزات به روز آزمایشگاهی اشاره کرد و افزود: در بحث آزمایشگاه ها هفت سال است؛ که نیروهای جوان در این مرکز در حال خدمت هستند. این نیروها دوره های ممیزی داخلی آزمایشگاه را در تهران گذرانده و با اصول اصلی کار در آزمایشگاه آشنا هستند.

وی افزود: نکته قابل توجه مجهز بودن تمامی آزمایشگاه های مرکز به سل کانتر است به نحوی که؛ حتی در روستاهای تحت پوشش مرکز، آزمایش دستی انجام نمی شود و آزمایشگاه مرکز روستایی امیر آباد توانسته به عنوان مجموعه  باعث افتخار دانشگاه شناخته شود.

 دکتر امینی گفت: چندین سال است که در این مرکز در بحث پزشک خانواده روستایی چیزی به اسم کسورات آزمایشگاه به دلیل استاندارد کردن فرایند گرفتن آزمایش و آزمایشگاه وجود ندارد.

سه دستگاه یونیت از سوی وزارت بهداشت در اختیار مرکز قرار گرفته است

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد، گفت: در بحث سلامت دهان و دندان؛ پنج مرکز واجدحضور دندان پزشک خانواده شده اند؛ که به موجب خدمات صورت گرفته در این حوزه در بازدید اخیر وزارت بهداشت سه دستگاه یونیت همراه با تجهیزات جانبی برای مرکز فرستاده شد.

وی یادآور شد: در بحث بهداشت محیط طرح ضربتی از اسفندماه سال 95 آغاز و تا 15 فروردین ماه سال 96 ادامه خواهد داشت؛ در این مدت تمامی اماکن حساس مشمول طرح بازدید و اخطار دریافت می کنند؛ که قبل از آغاز طرح  نواقص خود را بر طرف کنید.

دکتر امینی بیان داشت: با این برنامه تلاش داریم تا به دلیل بار مراجعه بالا زائران و مجاوران امکان اشتباه و خطا را از این اماکن گرفته و با دریافت حکم از اول اسفندماه سال 95 از قوه قضائیه؛ پلمب امکنه دارای مشکل در مکان مورد نظر را در برنامه داریم.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد اضافه کرد: موارد غیر بحرانی را نیز به دادگاه معرفی و بسته به تعداد موارد مورد خطا در عرض 48 ساعت پلمب می شوند در این میان برخی اماکن به دادگاه معرفی و مهلت اصلاح دریافت می کنند؛ که در صورت استمرار مشکل پلمب انجام می شود.

سه مجموعه استخر آبی اخطار تعطیل دریافت کرده و بسته شده اند

وی افزود: در بحث اماکن عمومی آن چه که در این منطقه بسیار چشمگیر است وجود 28 مجموعه آبی استخر است؛ که بیشترین آمار در سطح شهر مشهد را به خود اختصاص داده است؛ که به سختی کنترل و در صورت بروز مشکل تعطیل می شوند.

دکتر امینی از تعطیلی سه مجموعه آبی استخر در ایام نوروز خبر داد و افزود: مردم از بابت تعطیلی این استخرها نگرانی نداشته باشند؛ زیرا پس از تخلیه مجموعه آبی، حوضچه تخلیه و کف،استخر پلمب می شود تا در صورت استفاده مجدد از استخر مسئولین نظارتی متوجه و بر اساس قانون رفتار کنند.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد بیان داشت: خوشبختانه در این مدت در خصوص نمونه برداری های صورت گرفته از آب؛ هیچ طغیان ناشی از آلودگی مواد غذایی آب نداشته ایم و این بسیار رضایت بخش است.

چهار دستگاه در سال جدید در اختیار تیم نظارتی مرکز قرار گرفته است

وی از تجهیز تیم های بهداشت محیط حرفه ای به دستگاه های جدید خبر داد و افزود: دستگاه پی اچ سن در محل نانوایی ها جهت مشخص کردن میزان استفاده از جوش شیرین، ترنومنت لیزری جهت مشخص کردن میزان درجه مواد غذایی از تولید تا مصرف (65 درجه)، شوری سنج که در محل شوری ماده غذایی را اندازه گیری و دستگاه شناسایی بار میکروبی ظروف در اختیار تیم نظارتی مرکز قرار گرفته است.

دکتر امینی بیان داشت: سال ها است که به دنبال انجام رتبه بندی در رستوران ها می باشیم که در نهایت در سال جاری توانسته ایم رستوران ها را به چهار درجه ممتاز، درجه یک، دو و سه تقسیم بندی کنیم.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد ابراز داشت: در بحث بهداشت محیط؛ سه تیم در نوبت صبح از ساعت 10 الی سه بعداظهر، شش تیم در نوبت بعداظهر از ساعت سه الی شش شب و تیم آنکال شب به انجام بازدیدها و نظارت های مربوطه می پردازند.

وی دغدغه اصلی خود در شهر مشهد و منطقه شمال شهر را فضای فیزیکی عنوان کرد و افزود: در این راستا موفق شده ایم زمینی را در منطقه هاشمیه با متراژ 451 مترمربع تملک نمایم. تا کنون نیز  17 قطعه زمین از سازمان راه و شهرسازی خریداری کرده ایم؛ که در مجموع 20 هزار مترمربع زمین در اختیار مرکز قرار می دهد.

11 مرکز بهداشتی و درمانی در آینده بهره برداری خواهد شد

دکتر امینی بیان داشت: در حال حاضر در تلاش هستیم 11 مکان از 17 مکان در حال ساخت را که پیشرفت های خوبی نیز دارد به مرکز بهداشت تبدیل کنیم.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد افزود: بخش آزمایشگاه هییوتیروئید مرکز وظیفه دارد؛ که تمامی نمونه هایی خون از سراسر استان خراسان رضوی و هشت دانشکده اقماری را بررسی کند.

وی ادامه داد: ماهانه 16 هزار نمونه خون جهت تشخیص و انجام آزمایش به آزمایشگاه مرکز ارسال و بعد از انجام آزمایش، موارد مشکوک به مراکز و دانشگاه هایی که نمونه  فرستاده اند اعلام و پیگیری های لازم را انجام می دهند.

دکتر امینی افزود: از مجموع 16 هزار نمونه حدود چهار درصد نمونه مشکوک به کم کاری مادرزادی تیروئید شناسایی می شود.

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد به مراقبت از مادران باردار اشاره کرد و افزود: در این خصوص نیز تلاش می شود تا اگر مادری توان انجام آزمایشات مورد نظر خود را ندارد هزینه انجام آزمایشات خود را از مرکز بهداشت شماره یک دریافت کند.

در ادامه دکتر عماد زاده از تلاش های صورت گرفته بسیار تشکر کرد و گفت: امیدواریم با راه اندازی شبکه تلگرام دانشگاه به زودی زود بتوانیم در انشار اخبار مرکز بهداشت شماره یک مشهد و دیگر مراکز پر تلاش دانشگاه به شکل موفقی عمل کنیم.

در ادامه تیم نظارتی معاونت بهداشتی وارد اتاق شده و از حضور مدیر روابط عمومی دانشگاه و هیئت همراه ابراز خوشحالی کردند.

فرشید وفا؛ رئیس گروه سلامت کار حوزه بهداشتی معاونت بهداشت دانشگاه، گفت: این بسیار موجب شادمانی است که در خصوص انجام نظارت ها توانسته ایم به کسب موفقیت های بسیار خوبی دست پیدا کنیم.

در ادامه دکتر عماد زاده از آزمایشگاه آب مرکز بازدید و در جریان روند اقدامات صورت گرفته در این بخش قرار گرفت

صدیقه مشمول؛ کارشناس برنامه آب مرکز بهداشت شماره یک مشهد در این بازدید، بیان داشت: در این آزمایشگاه روزانه 12 نمونه آب مورد آزمایش قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این منطقه بیشترین استخرهای آبی و دارای 140 حلقه چاه، بیشترین کارخانه ها و باغ تالارها است که موجب تلاش بیشتر جهت حفظ سلامت آب در این مرکز می شود.

مشمول بیان داشت: یکی از کارهای مهم در سال گذشته بازسازی محیط، جداسازی قسمت تمیز آزمایشگاه و به روز شدن تجهیزات بوده تا بتوانیم بهترین کیفیت را در ارائه خدمات داشته باشیم.

در ادامه دکتر عماد زاده و هیئت همراه از آزمایشگاه هیپوتیروئیدی مرکز دیدن و تلاش های صورت گرفته در این بخش را مورد توجه قرار می دهند.

در مدت تعطیلات نوروزی سه هزار نمونه خون دریافت شده است

در ابتدای این بازدید مصطفی مظلوم؛ جانشین مدیر آزمایشگاه هیپوتیروئیدی مرکز بهداشت شماره یک مشهد، گفت: از 28 اسفندماه سال گذشته تا امروز سه هزار نوزاد در آزمایشگاه، غربالگری شده اند و تقریبا از این تعداد سه تا چهار درصد از نوزادان با مشکل مواجه هستند.

وی ادامه داد: در تمام ایام تعطیلات نوروز سال 96 این آزمایشگاه فعال است و پاسخ تمامی نمونه های خون ارسالی را با انجام آزمایش های مورد نظر انجام و در صورت بروز مشکل مراتب را به مرکز مورد نظر ارجاع می دهد.

مظلوم بیان داشت: نکته قابل توجه این است؛ که تمامی خدماتی که در این آزمایشگاه انجام می شود تنها با دستگاه هایی که مجموع آن 20میلیون تومان می شود صورت گرفته و سهم عمده موفقیت های حاصله به دلیل وجود نیروی انسانی بسیار مجرب این مجموعه است.

دکتر عماد زاده در پایان این بازدید، گفت: درست است که در تمام این مدت فشار کار را بر دوش خود حس می کردید؛ اما شما به عنوان افرادی بزرگ و تلاش گر در عرصه بهداشت در حال خدمت به مردم بوده و این بسیار با ارزش است.

وی ادامه داد: مطمئنا خاطره شیرین این تلاش مهم در ذهن ها باقی خواهد ماند و خستگی کار در ایام تعطیلات نوروز را از دوش شما بر خواهد داشت.

در پایان این بازدید،عکس یادگاری با تمامی نیروهای فنی آزمایشگاه هیپوتیروئید مرکز بهداشت شماره یک با حضور دکتر عمادزاده انداخته می شود تا یادگاری از تلاش، حضور و همراهی خانواده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کنار یکدیگر باشد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش می توانند به اینجا مراجعه کنند.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار