توصیه های ایمنی و بهداشتی در روز طبیعت

  • PDF

رئیس اداره کاهش خطر بلایا وحوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهددر راستای  پیش‌گیری از بروز حوادث احتمالی در ایام نوروز به خصوص در روز طبیعت گفت :همشهریان در تعطیلات نوروزی به ویژه هنگام استراحت در باغ‎ها و بوستان‎های شهری، در حفظ درختان، گیاهان و زیبائی‎های طبیعت کوشا بوده و از ایجاد آتش در این مکان‎ها جدا خودداری نمايند.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا جویا افزود: در صورت الزام به استفاده از چراغ‎های نفتی، ظروف نفت را به‌صورت در بسته با گنجایش کم استفاده کرده ، ته سیگار روشن، چوب نیم‎سوخته و زغال روشن داخل اجاق‎ها را کاملأ خاموش نموده و با اطمینان کامل آن را زیر خاک مدفون نمايند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در هنگام رانندگی در جاده، از انداختن ته سیگار روشن بر روی شاخ و برگ درختان اجتناب نموده؛ چون باعث آتش‎سوزی درختان خواهد شد و از روشن کردن آتش در زیر دکل‎های فشار قوی برق خودداری کنند که عدم رعایت این موارد می‎تواند فاجعه بزرگی به دنبال داشته باشد.

رئیس اداره کاهش خطر بلایا وحوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به ضرورت  توجه شهروندان به  تابلوهای هشداردهنده‌ی آموزشی در مناطق پارک‌های تفریحی و پارک‌های جنگلی گفت: در صورت برپاکردن خیمه و چادر مراقب باشند که محل استقرار اجاق‎ها و چراغ‎های خوراک‎پزی دورتر از خیمه و با در نظر گرفتن مسیر باد برپا شودو روشنائی‎های گازی و شعله‎ای و مشابه را در نقطه‎ای مصون از برخورد افراد، به خصوص بچه‎ها مستقر نمايند.

دکتر محمدرضا جویا توصیه کرد: هنگام ترک محل، ضایعات و زباله‎ها را داخل کیسه مخصوص ریخته و در محل‎های مشخص شده توسط عوامل خدمات شهری بریزید و  محل اطراف خود را حداقل تا فاصله‌ی 10 متری از شاخ و برگ درختان خشک و خاشاک پاکسازی کنید .

وی افزود: در زمان صاعقه خود را به محل امن برسانید و اگر داخل خودرو هستید، توقف نمائید و از آن خارج نشوید.

وی در ادامه تاکید نمود : از لوله‎های آب، دکل‎های برق، اسکلت‎های فلزی، دودکش‎ها، پست‎های فشار قوی برق، ساختمان‎های نیمه‎کاره و تک درخت فاصله بگیرید .

رئیس اداره کاهش خطر بلایا وحوادث معاونت بهداشت ضمن درخواست از شهروندان جهت حفاظت از درختان در روز طبیعت گفت:چنانچه در روز طبیعت قصد رفتن به کنار رودخانه‎ها و نهرهای پرآب را دارید، حتماً به اندازه کافی از جریان شدید رودخانه‎ها فاصله گرفته و مراقب فرزندان خود باشید.

وی افزود: شماره تلفن‎های حوزه انتظامی، ایستگاه آتش نشانی، امداد و نجات و آگاهی و سایر شماره تلفن‎های مربوط به سازمان‎های امدادی و خدماتی هم‌چون آب و فاضلاب، برق و گاز را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید سریعا با این مراکز تماس بگیرید .

دکتر محمدرضا جویا تاکید نمود:  به‌همراه داشتن یک دستگاه خاموش کننده‌ی پودری ، گاز آتش نشانی و کیف محتوای لوازم کمک‌های اولیه جهت استفاده در مواقع ضروری الزامی است.

وی افزود: باتوجه به  وجود حيوانات  وحشي در  طبيعت  از آنها  دوري  جسته تا  احتمال گزش  آنها   نباشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بکوشیم تا در 13 فروردین «روز طبیعت» با رعایت نکات ایمنی و حفظ محیط زیست، روز خاطره انگیزی برای خود و عزیزانمان بيافرينيم.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار