دیابت شایعترین علت قطع پای غیر تروماتیک

  • PDF

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد شایعترین علت قطع پای غیر تروماتیک را بیماری دیابت عنوان نمود و افزود: بیماری دیابت از اهمیت استراتژیک ویژه ای برخوردار است و بار سنگینی را به نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند در ادامه ضمن اشاره به اینکه دیابت یکی از شایعترین علت های بیماری های کلیوی و دیالیز در جامعه به شمار می رود گفت: در دنیا سالانه 5 میلیون نفر به دلیل دیابت و عوارض ناشی از آن می میرند.

 وی اظهار داشت: با تغییر سبک زندگی جامعه و عواملی همچون تغذیه نامناسب و عدم تحرک فیزیکی، آمار ابتلا به دیابت رو به افزایش است که این مهم نقش سرمایه گذاری در حوزه بهداشت و پیشگیری را به صورت ویژه خاطر نشان می کند.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات پیشگیری در حوزه بهداشت را بسیار مثمرثمر خواند و گفت: به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در بخش پیشگیری و بهداشت هزینه ای معادل 7 دلار برگشت سرمایه برای سیستم سلامت اتفاق خواهد افتاد.

دکتر فرهمند با اشاره به اقدامات مهمی که با شروع برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت خصوصاٌ در بخش غیرواگیر انجام شده است گفت: برنامه غربالگری دیابت در سیستم شبکه ادغام شده و غربالگری و مراقبت از این بیماری در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت در حال اجرا است.

وی بر تقویت مهارت و دانش همکاران شاغل در حوزه بهداشت در مراقبت از بیماران دیابتی و به حداقل رساندن عوارض ناشی از بیماری تاکید نمود. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار