پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر، مهمترين هدف وزارت بهداشت

  • PDF

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هدف از طراحی و استقرار طرح تحول نظام سلامت در بهداشت برقراری برنامه های خدمات پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر درقالب خدمات نوین سلامت بوده است.

به گزارش وب دا، دکتر علی اکبر سیاری، در نخستین نشست راهبردی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 96 که در مشهد برگزار شد ضمن تبریک سال نو گفت: حضور وزير بهداشت يک فرصت براي حوزه بهداشت بوده و خوشبختانه ما توانستيم اعتبارات خوبي را براي حوزه بهداشت دريافت کنيم.

وي در ادامه افزود: برنامه تحول نظام سلامت در همه جا شروع شده ولي آغاز راه است و من معتقدم آنچه در این زمان  مهم است تداوم و عمق بخشیدن به این برنامه ها است.

  دکتر علی اکبر سیاری گفت : لازمه عمق بخشی هر برنامه ای نظارت بر نحوه اجرای کار است و در حال حاضر طراحی الگوی  برنامه های  نظارت بر فعالیت مراقبین سلامت، کارشناسان تغذیه و سلامت  روان در اولویت کاری وزارت بهداشت  قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: هدف از طراحی و استقرار طرح تحول نظام سلامت در بهداشت برقراری برنامه های خدمات پیشگیری ،کنترل عوامل خطر و بیماریهای غیر واگیر درقالب خدمات نوین سلامت بوده است.

   معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت می تواند ادعا کند که در سطح مراکز خدمت رسانی، برای تمامی گروه های سنی جامعه برنامه مراقبتی وجود دارد و هيچ فردي نيست که حوزه بهداشت برای وی خدمتی نداشته باشد.

 وی با اشاره  به آمار  شهرنشینی گفت: 75 درصد جامعه کشور شهرنشین هستند و این موضوع منجر به شیوع بیش از پیش بیماریهای غیر واگیر در جامعه گردیده است.

وی افزود: در حال حاضر شایعترین علت مرگ در جامعه ابتلا به بیماری های غیرواگیر می باشد.

دکتر سياري گفت: کمک کنيد براي مراقب سلامت مربياني تربيت شوند که تسلط به کل برنامه ها داشته باشد که اين امر مي تواند به عمق بخشي و تداوم برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت کمک شاياني نمايد.

   دکتر علی اکبر سیاری ضمن تقدیر از معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد و همکاران این مجموعه  در راستای استقرار پرونده الکترونیک سلامت "سینا" اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکي  مشهد زمینه رقابت بسیار مطلوبی را در کل کشور ایجاد نموده و این ابزار بسیار خوبی است که منجر به رشد سامانه پرونده الکترونیک سلامت در کشور خواهد شد.

   معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برنامه "ایراپن" گفت: این برنامه در حال حاضر در 4 شهرستان  به صورت پایلوت  اجرا شده که امیدواریم بتوانیم با رویکرد پرونده الکترونیک خدمات پیشگیری، کنترل عوامل خطر و بیماریهای غیرواگیر را  درکل کشور به اجرا درآوریم.

   معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نيز در اين جلسه گفت: در تمامی مراحل اجرای طرح تحول نظام سلامت سعی ما در این معاونت بر این بوده که بتوانیم منطبق با اهداف طرح توجه ویژه ای به مناطق شهری داشته باشيم و برنامه های خدمات پیشگیری ، کنترل عوامل خطر و بیماریهای غیر واگیر را درقالب خدمات نوین سلامت به اجرا در آوریم.

دکتر حمیدرضا بهرامی افزود: تا قبل از سال 96 علاوه بر تلاش در ارائه خدمات مناسب به جمعیت هدف تاکید اصلی این مجموعه بر برقراری ایجاد زیرساخت مناسب جهت ارائه خدمات در شهر بوده است.

وي خاطر نشان کرد: خوشبختانه در اجرای این هدف موفق بوده ایم و در آخرین گام اجرای طرح تحول نظام سلامت ، 405 پروژه معرفی کرده ایم که 233 پروژه هم اکنون تفام نامه سه جانبه فعال دارد.

وی در ادامه افزود: 28 پروژه افتتاح شده و امیدواریم حدود 100تا120 پروژه دیگر در هفته سلامت افتتاح گردد.

  معاون بهداشت دانشگاه ضمن بیان چالشهای عمده شهر مشهد در راستای ایجاد زیر ساخت های لازم اظهار کرد: مشکل عمده در شهر مشهد تامين زمين جهت ساخت  مراکز خدمات جامع سلامت  مي باشدکه متاسفانه در شهر مشهد براي تامين زمين 170 پروژه با مشکل روبرو هستيم.

دکتر حمیدرضا بهرامی گفت: به برکت اجرای طرح تحول نظام سلامت جهت شهرهاي بالاي 20هزار نفر اعتباری بالغ بر 168 میلیارد تومان به بخش بهداشت  تخصیص داده شد.

ویافزود: این در حالی است که در سالهای قبل از شروع طرح تحول در سطح مراکز بهداشتی حتی هزینه تامین مکمل های ضروری مادر و کودک را در اختیار نداشتیم.

معاون بهداشت دانشگاه خاطر نشان کرد: در حال حاضر پس از اتمام اجرای زیرساخت ها اهداف این معاونت در سال 96 به ارتقاي کیفیت خدمات اختصاص دارد و امیدواریم که بتوانیم در این کار موفق باشیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار