بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم

  • PDF

7 آوریل مصادف با 18 فروردین ماه روز جهانی بهداشت و شعار امسال« بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم  Depression  let,s  talk » نامگذاری شده است.

به گزارش وب دا، قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین راستا گفت: اختلالات روانپزشکی از جمله افسردگی از شایع ترین بیماری ها در جهان به شمار می رود.  

دکتر سید کاظم فرهمند اظهار داشت : افسردگی عامل اصلی ناتوانی و عدم برخورداری از سلامتی در سراسر جهان است که بیش از 300 میلیون نفر به آن دچار هستند.

وي خاطر نشان کرد: طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، یک چهارم افراد در طول زندگی خود به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا خواهند شد.

وی افسردگی، خودکشی، اختلالات سوء مصرف مواد و اسکیزوفرنیا را از مهمترین این اختلالات برشمرد.

قائم مقام معاونت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه افسردگی خطر ابتلا به چندین بیماری و اختلال از جمله اعتیاد به مواد مخدر، اقدام به خودکشی، دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد گفت: افسردگی ممکن است گذرا بوده و یا مدت طولانی زندگی فرد را دچار مشکل کند.

 وی افزود: با این حال عوامل به نظر کم اهمیت می تواند بر روحیه یک فرد تاثیرهای مخربی بگذارد.

دکتر فرهمند دوری از جمع، افکار و خیال پردازی بیهوده، خود درمانی با مواد اعتیاد آور، کاهش فعالیت بدنی، مصرف زیاد شیرینی ها و منفعل بودن را از عوامل مهم ابتلاء به افسردگی برشمرد.

دکتر فرهمند خاطر نشان کرد: افسردگی باعث اضطراب می شود و می تواند روی توانایی افراد برای انجام حتی ساده ترین کارهای روزمره اثر داشته باشد و حتی گاهی اوقات منجر به ایجاد پیامدهای ویران کننده در روابط خانوادگی و دوستانه شود.

وی افزود: افسردگی می تواند بطور موثری پیشگیری و درمان شود که درمان معمولاً شامل مشاوره و گفتگو و یا داروهای ضدافسردگی یا ترکیبی از این دو می باشد.

دکتر فرهمند در ادامه به فراگیری مهارت مهم حرف زدن با خود، تاکید نمود و گفت: پس از گفتگو با خود هر فردی باید برای لحظه های مهم زندگی دوستی داشته باشد که بتواند فارغ از تمام بایدها و نبایدها با او درد دل کند و وجود خود را از دغدغه های جاری خالی نماید.

قائم مقام معاونت بهداشت در ادامه گفت: در مواردی که نیاز به مراجعه به پزشکان و روان پزشکان احساس می شود باید حتماً و بی درنگ این کار را انجام داد چرا که ثبات و دوام حالات افسردگی در فرد می تواند به دوری از وی از کار و اجتماع و در مواردی به خودکشی منجر شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.