گفتگو و تعامل مانع افسردگی و اختلالات روانی می شود

  • PDF

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: گفت و گو کردن مانع افسردگی و اختلالات روانی می شود بنابراین  "بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم" به عنوان شعار امسال سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است.

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند اظهار داشت: در حال حاضر گفت و گوهای خانوادگی بین زن و شوهر، والدین و فرزندان کاهش یافته و شبکه های اجتماعی یکی از علل این موضوع به شمار می رود.

وی گفت: این وضعیت زمینه را برای ابتلا افراد به افسردگی و ایجاد آسیبهای اجتماعی در جامعه فراهم کرده است.

وی افزود: تحقیقات نشان داده ابراز احساسات و گفت وگو کردن در مورد مسئله ای که باعث آزار شخص می شود نقش مهمی در کاهش اضطراب، افسردگی و ابتلا به اختلالات روانی دارد.

دکتر فرهمند ادامه داد: این در حالی است که شرایط گفت و گو، زمان گفت و گو، نحوه گفت و گو و هنر گوش دادن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی گفت: هم اینک 20 درصد افراد جامعه دچار اختلالات روانی، اضطراب و افسردگی از نوع خفیف، متوسط تا شدید هستند و یا در طول عمر خود این بیماریها را تجربه کرده اند.

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از سوی دیگر مردم به خاطر انگ بیماریهای روانی از مراجعه به پزشک و مراکز درمانی خودداری می کنند و این موضوع یکی از چالشهای مبارزه با اختلالات روانی در ایران به شمار می رود.

وی ادامه داد: بیکاری، ورشستگی، فقر و مشکلات مالی، طلاق و اختلافات خانوادگی همه و همه در بروز افسردگی و افزایش اختلالات روانی در جامعه موثر هستند.

دکتر فرهمند حساس سازی مردم نسبت به شناخت افسردگی و راهکارهای پیشگیری از اختلالات روانی را از برنامه های دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان و بیان کرد: آموزش مهارتهای زندگی و توجه به علائم افسردگی نقش مهمی در پیشگیری و مهار این اختلالات دارد.

وی گفت: غمگینی، لذت نبردن از فعالیتهایی زندگی، حس خود کم بینی، احساس گناه، احساس پوچی و بی ارزشی، اقدام به خودکشی، فکر مرگ، مشکلات خواب، اضطراب و آشفتگی از علائم بروز افسردگی هستند که افراد با مشاهده این علائم باید به فکر درمان باشند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار