مسمومیت با قرص برنج از خطرناک ترین مسمومیت ها در انسان است

  • PDF

مسمومیت با قرص برنج از خطرناک ترین مسمومیت ها است که منجر به ایجاد علائم بسیار شدید و در نهایت مرگ در انسان می شود.

به گزارش وب دا، مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به خطرات شدید ناشی از مصرف قرص برنج گفت: استفاده از قرص برنج یا فسفید آلومینیوم جهت کنترل حشرات و جانوران موذی در اماکن و مراکز خانگی ممنوع است.

مهندس علی اصغر حسنی اظهار داشت: قرص برنج خاصیت تصعید ( تبدیل جامد به بخار) داشته که در اثر تصعید آن گاز فسفین که گازی بسیار خطرناک است آزاد می شود.

وی افزود : اگر میزان گاز متصاعد شده  به حدود 50 تا 100 ppm برسد استشمام آن هم می تواند خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت خاطر نشان کرد: درصورت خوردن قرص برنج به طور سهوی یا عمدی توسط انسان، این قرص در محیط معده که رطوبت و اسید معده وجود دارد به سرعت تصعید شده و گاز فسفین آزاد می کند.

 وی ادامه داد: گاز فسفین آزاد شده از طریق سلول ها جذب و به سلول های قلبی، ریوی و سرخرگ ها ی ریز آسیب وارد می کند و به سرعت انسان را دچار اختلالات کبدی، کلیوی، شوک، نارسایی قلبی، افت شدید فشار و نهایتاً  بیمار به کما می رود.

مهندس حسنی با اشاره به اینکه کاهش فشار خون و اختلالات قلبی و تنفسی از علائم مسمومیت با قرص برنج می باشد گفت: مرگ با قرص برنج بسیار دردناک است، در این مسمومیت فرد عطش زیادی به آب دارد و تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. براساس علائم بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود، بطوریکه بدن وی رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی می شود که این روندی غیر قابل برگشت است.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه از شهروندان خواست با توجه به خطرات غیر قابل برگشتی که استفاده از مواد شیمیایی از جمله قرص برنج برای افراد خواهد داشت، جهت کنترل مشکلاتی که حشرات و جانوران موذی در اماکن عمومی و خانگی از نظر بهداشتی ایجاد می کنند، بهسازی محیط را در اولویت اول حذف و کنترل این مشکل قرارداده و در صورت نیاز به کنترل شیمیایی و سم پاشی با مراجعه به شرکت های مبارزه با حشرات و جانوران موذی دارای مجوز نسبت به این کار اقدام نمایند.

شایان ذکر است در حال حاضر 22 شرکت بخش خصوصی دارای مجوز معتبر می باشند که لیست این شرکت ها که مورد تائید دانشگاه می باشد جهت استفاده متقاضیان در سایت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به آدرس اینجا قسمت مراجعین عمومی در دسترس می باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار