اجرای طرح حذف و ریشه کنی هپاتیت C در مناطق زیر پوشش دانشگاه

  • PDF

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی حذف هپاتیت C را تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار خود قرار داده است و وزارت بهداشت نیز تلاش دارد تا این اقدام را در کشور میسر کند.

به گزارش وب دا، دکتر زهرا نهبندانی اظهار داشت:بیماری هپاتیت C کبد بیمار را درگیر و به عنوان یک بیماری ویروسی شناخته می شود. افرادی که به این بیماری دچار می شوند ممکن است به بیماری های زمینه ای نقص ایمنی مبتلا و گاه بدون هیچ پیش زمینه به بیماری هپاتیت C مبتلا شوند.

وی بیان داشت: در این راستا ستاد حذف و ریشه کنی هپاتیت C ایجاد و  برنامه های  تعیین شده به دستگاه های مختلف ابلاغ، هماهنگی ها و اطلاع رسانی به گروه های هدف انجام، نمونه گیری ها آغاز و فیلم و کلیپ به کمک خیرین سلامت ساخته شده است.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: حذف هپاتیت با ریشه کنی آن تفاوت دارد در برنامه حذف که اکنون به صورت جهانی همه کشورها به دنبال آن هستند تلاش می شود تا امکان انتقال محلی این بیماری از فردی به فرد دیگر از میان برود در حالی که در برنامه ریشه کنی ویروس ناقل بیماری در دنیا از بین می رود.

وی گفت: در حال حاضر تلاش می شود تا در حذف محلی در منطقه ایران با گرفتن نمونه خون از مراجعین افراد مبتلا شناسایی و درمان شوند.

دکتر نهبندانی به آمار تعداد مبتلایان به بیماری هپاتیت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره داشت و افزود: از ۱۵ سال قبل تا کنون که فعالیت ها در راستای شناسایی و درمان بیماری هپاتیت آغاز شده است یک هزار و ۸۷۹ بیمار شناسایی، درمان، تحت مراقبت و دارای پرونده می باشند.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: از این تعداد هزار و ۶۷۰ نفر مبتلا به هپاتیت B و ۱۱۹ نفر نیز به هپاتیت نوع C مبتلا بوده اند.

وی بیان داشت: مردم با دادن یک آزمایش خون و مراجعه به نزدیک ترین مرکز بهداشت در محل زندگی می توانند از ابتلا به این بیماری اطلاع و درمان خود را پی گیری کنند.

دکتر نهبندانی یادآور شد: واکسیناسیون بیماری هپاتیت در کلیه مراکز بهداشتی و درمانی انجام و واکسن این بیماری برای گروه های خطر به صورت رایگان ارائه می شود.

وی گفت: بخش خصوصی نیز باید از طریق داروخانه های این بخش واکسن هپاتیت را تهیه و پرسنل خود را به صورت رایگان واکسینه کند.

کنفرانس هپاتیت C از پیشگیری تا حذف و ریشه کنی برگزار می شود

چهارمین کنفرانس هپاتیت C (MHC4) از پیشگیری تا حذف و ریشه کنی همراه با امتیاز باز آموزی  مهر ماه امسال در مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، این کنفرانس با همکاری دانشگاه  علوم پزشکی مشهد ویژه گروه های هدف پزشکان عمومی، متخصصین داخلی، عفونی، پزشکی اجتماعی و فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان مهر ماه امسال در تالار فردوسی جهاد دانشگاهی واقع در سه راه ادبیات برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار