ایجاد زیر ساخت پرونده الکترونیک سلامت از برنامه های اولویت دار مدیریت آمار و فناوری دانشگاه

  • PDF

   مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  با اشاره به راه اندازی هفت سرویس (پایش بر خط ، مدیریت تخت ، آزمایشگاه،  پاتولوژی، مرگ و میر بیمارستانی، روکش اسناد) از دریافت گواهی‌نامه استاندارد تبادل اطلاعات با سامانه سپاس  در اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش وب دا، مهندس سید مسعود سیادتی اظهار داشت: در راستای سیاست‌های کلان وزارت بهداشت و طرح تحول نظام سلامت به منظور مدیریت هزینه‌ها و بیماری‌ها که از مقوله های مهم نظام سلامت است، با توجه به آماده بودن زیرساخت لازم برای نظام ارجاع، جلسات کارشناسی برای راه اندازی و اجرایی شدن این پروژه برگزار و مصوبات آن در حال پیگیری است.

 وی خاطر نشان کرد: پیاده سازی زیرساخت سرویس استحقاق درمان و فعال سازی آن در تمام بیمارستان‌ها و همچنین پیاده سازی سرویس‌های نسخه نویس و نسخه پیچ نیز دو پروژه مهم این مدیریت بوده که در حال انجام و پیاده ساز ی کامل با همکاری معاونت های درمان و بهداشت است.

  مهندس سید مسعود ساداتی در ادامه اولویت داشتن تمام زیرساختهای مربوط به پرونده الکترونیک سلامت را دستور کار سال 97 مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانست.

مدیر آمار و فناوری اطلاعات با اشاره به عضویت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کارگروه ارتقا نظام آماری وزارت اظهار داشت: پیش نویس اولیه کتاب مرجع شاخص های نظام سلامت تدوین و در اختیار وزارت قرار گرفته است.

وی افزود: گروه آمار این مدیریت  با توجه  به رسالت خود مبنی بر ارتقای سطح کیفی و دست‌یابی به بهترین و مناسب‌ترین فنون و روش‌های انتشار و اشاعه‌‌ی آمار و اطلاعات بستر لازم برای مصور سازی اطلاعات را برای مدیران ارشد سازمان فراهم آورده است.  تحلیل اطلاعات مربوط به کمیته آموزش پاسخگو و عدالت محور نیز از جمله فعالیت های گروه آمار این مدیریت بوده است.

مدیر آمار و فناوری اطلاعات اضافه کرد در راستای بهینه سازی خدمات نرم افزاری اتوماسیون اداری در بیمارستان کامیاب راه اندازی و 140 کارتابل به پرسنل بیمارستان کامیاب اختصاص یافته است. اتصال اتوماسیون دستگاه‌های آزمایشگاهی به نرم افزار HIS (امام رضا، شریعتی، اکبر) راه اندازی PACS در بیمارستانهای شریعتی، خاتم الانبیا و دکتر شیخ، راه اندازی کمیته تخصصی برای پشتیبانی حضورو غیاب اعضای هیات علمی وکارکنان نیز از جمله فعالیتهای این مدیریت در سه ماهه اول سال بوده است. بهره برداری از بستر ارتباطی بین نرم افزارها از طریق استاندارد ECE  و وب سرویسهای اتوماسیون اداری جهت یکپارچه ساختن نرم افزارهای سازمان با اتوماسیون اداری و به عنوان پایلوت تست اتصال نرم افزار مروارید در معاونت آموزشی در حال انجام می باشد.

مهندس ساداتی در بحث زیرساخت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  پشتیبانی فنی از برگزاری ویدئو کنفرانس سفر ریاست جمهوری،اقدامات امنیتی و اعمال تنظیمات لازم جهت جلوگیری از حملات شبکه ای ، بروزرسانی کنسول آنتی ویروس کسپراسکی به نسخه 10.5، نسخه سرور به ورژن 10.1، ایجنت به نسخه 10.5و اندپوینت به نسخه 11.0، تکمیل سامانه مانیتورینگ تمامی تجهیزات شبکه دانشگاه ، راه اندازی سیستم هشدار برای تجهیزات سخت افزاری، مانیتورینگ میزان مصرف پهنای باند برای تمامی لینک های رادیویی ، به روز رسانی وضعیت تجهیزات ارتباطی (سوییچ ها و روترها) در سامانه مانیتورینگ وتعیین آستانه خطا ، تهیه اکسس لیست بر روی تمامی سوییچ های مدیریتی در تمام دانشگاه  جهت جلوگیری از نفوذ و بالابردن امنیت تجهیزات، تکمیل سامانه مانیتورینگ تمامی تجهیزات شبکه دانشگاه ، راه اندازی سیستم هشدار برای تجهیزات سخت افزاری، مانیتورینگ میزان مصرف پهنای باند برای تمامی لینک های رادیویی ، به روز رسانی وضعیت تجهیزات ارتباطی (سوییچ ها و روترها) در سامانه مانیتورینگ وتعیین آستانه خطا ، راه اندازی و ارتقاء سرور Auditing  در تمامی مراکز دانشگاه، راه اندازی سرور مختص ثبت گزارش خطا در سرورها در 8 مرکز،  ارتقاء سیستم عامل  سرورهای Audit تمام دانشگاه به آخرین نسخه مایکروسافت 2016 در  33 مرکز دانشگاه، نصب آخرین نسخه و فعال سازی لایسنس نرم افزار ManageEngine ADAudit Plus بر روی سرورهای فوق جهت گزارش گیری از تمام سرورهای دومین دانشگاه، بروز رساني نسخه Veeambackup سرور هاي بک آپ مراکز به U2 در 16 مرکز شامل : بهداشت 1 و بهداشت 4 و بهداشت 3 و بهداشت استان و کلينيک زکريا و کلينيک سيدي و شريعتي و قائم و هاشمي نژاد و امام رضاو ابن سينا و ام البنين و کامياب و پرديس و آموزش و مجتمع سپيد، برقراری امکان استفاده از پیام رسانهای داخلی مانند سروش ، Gap ، Igap در شبکه دانشگاه، ایجاد و پیکربندی 56 سرور جدید، ارتقاء سخت افزار مربوط به سرورها در 15 مرکز ، ایجاد 600  نام کاربری و فعال سازی سرویس ایمیل و اسکایپ و ... نام برد.

عملکرد معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در فصل بهار

  • PDF

با مشارکت خیران بیمارستان فوق تخصصی بانوان در مشهد ساخته می شود 68 هزار متر مربع فضای بیمارستانی در مناطق زیر پوشش دانشگاه در حال اجراست

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اجرای 4 پروژه بیمارستانی شامل شهید هاشمی نژاد، گلبهار، امداد و نجات جنوب و اورژانس بیمارستان قائم(عج) در مناطق زیر پوشش دانشگاه اظهار داشت: این طرح ها با متراژ 68 هزار متر مربع و در قالب 649 تخت بستری به طور متوسط با میانگین 27 درصد در حال اجراست.

به گزارش وب دا، دکتر محمد حسین بحرینی با بیان اینکه این طرح ها در راستای گسترش خدمات رسانی به زائران و مجاوران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در حال اجراست تصریح کرد: بر این اساس دو پروژه بیمارستانی دیگر نیز با متراژ 70 هزار متر مربع و 740 تخت بستری آماده کلنگ زنی است.

وی به  اجرای پروژه توسعه  دانشکده دندانپزشکی با زیر بنای 5 هزار متر مربع اشاره کرد و اظهار داشت: مراحل ساختمانی این طرح به اتمام رسیده است و در حال حاضر کار تجهیز آن آغاز شده است ضمن اینکه طراحی 2 پروژه ساختمان پژوهشکده چند منظوره و ساختمان چند منظوره آموزشی با مجموع متراژ 59 هزار متر مربع نیز به اتمام رسیده که آماده عملیات اجرایی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اجرای شش پروژه در قالب برنامه تحول نظام سلامت خاطر نشان کرد:  این طرح ها شامل اورژانس های سوانح، کلینیک ویژه و مرکز شیمی درمانی و غربالگری سرطان با متراژ حدود 18 هزار متر مربع است که در حال حاضر با میانگین پیشرفت فیزیکی77 درصد در مناطق زیر پوشش دانشگاه در حال اجراست.

دکتر بحرینی به اجرای 235 پروژه تفاهم نامه ای حوزه بهداشت اشاره کرد و اظهار داشت: از این تعداد 150 پروژه بهره برداری یا آماده بهره برداری شده است و تکمیل 85 پروژه  باقیمانده  با متراژ  حدود 57 هزار متر مربع و با میانگین پیشرفت فیزیکی 67.4 درصد در حال اجراست.

وی اجرای طرح ارتقاء هتلینگ مراکز درمانی را از دیگر اقدامات در این معاونت برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر طرح ارتقاء هتلینگ  به صورت عمده در چهار بیمارستان، قائم (عج)، ابن سینا، حجازی و امدادی با متراژ  بالغ بر  73 هزار متر مربع با میانگین پیشرفت فیزیکی 45 درصد در حال اجراست.

دکتر بحرینی اظهار داشت: در این مدت دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به کسب رتبه برتر در حوزه عرضه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتالی در نظام اداری و دریافت تقدیرنامه از معاون پشتیبانی و تحول اداری ریاست جمهوری شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دیگر اقدامات این معاونت در سه ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: تدوین شیوه نامه مکاتبات اداری در دانشگاه، تهیه و تدوین بسته آموزشی انبارداران، برگزاری جلسات هم اندیشی جهت استقرار دستورالعمل زنجیره تامین کالا، تشکیل کمیته ورزشی کارکنان ایجاد بانک اطلاعاتی متقاضیان ارائه خدمات رفاهی به  کارکنان دانشگاه.،برگزاری دوره های آموزشی هتل‌داری جهت پرسنل شاغل در مجتمع رفاهی گهرباران ساری (نگهبان، پذیرش، خدمات، رستوران)،اسکان همراهان بیماران بیمارستانهای قائم (عج) و امام رضا (ع) در مهمانسرای دانشگاه مشهد از جمله اقدامات انجام شده در سه ماهه نخست سال جاری به شمار می رود.  

وی ، به روز رسانی سامانه ثبت اطلاعات بدهی ها و مطالبات دولت ،یکپارچه سازی کدهای تفضیل یک در سطح واحدهای دانشگاه ،ایجاد بانک اطلاعات پرسنل مدیریت مالی و واحدهای ،راهبری ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی سال 96 دانشگاه و همکاری با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این زمینه،انجام امور مربوط به اعتبار بخشی بین المللی دانشگاه ها (ASIC) در بخش پشتیبانی،انجام فرآیند تغییر سمت و درج مدرک تحصیلی کارکنان قراردادی که در 10 رشته دارای طرح اجباری، ادامه تحصیل داده اند با توجه به اخذ مصوبه کمیته طرح مهندسی مشاغل دانشگاه و ایجاد کمیته‌های فرعی مهندسی مشاغل را از دیگر اقدامات برشمرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: ایجاد تشكيلات تفصیلی بانک چشم به عنوان اولین مرکز بانک چشم خراسان رضوی،تایید ردیف های سازمانی به منظور انتقال، استخدام، انتصاب، تغییر عنوان و... به تعداد 300 مورد،جاریزی پست های سازمانی بیمارستان های مشهد و شهرستان‌ها،شروع فرایند بازنگری پست‌های دانشکده ها از دیگر اقدامات به شمار می رود.

دکتر بحرینی تصریح کرد: در این مدت واحد اجرایی نظام پیشنهادها در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور موفق به کسب رتبه برتر شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به راه اندازی اداره دیده بانی منابع انسانی به عنوان اولین دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در این اداره  فعالیت‌هایی همچون اجرای طرح پایش و شناسایی فعالیت حقیقی کارکنان، تهیه بانک جامع اطلاعات نیروهای شیفت دوم، تهیه گزارش وضعیت خدمتی نیروهای مشمول قرارداد تبصره 1 ماده 32،‌ ایجاد و بروز رسانی بانک جامع اطلاعات نیرو‌های شرکتی، پیگیری ورود اطلاعات نیروهای شرکتی و دریافت کد رهگیری برای آنان  انجام می شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد سازمان برتر در حوزه عرضه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتالی

  • PDF

بر اساس ارزیابی های انجام شده توسط استانداری خراسان رضوی و دبیرخانه نظام اداری ریاست جمهوری، دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان" سازمان برتر در حوزه عرضه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتالی در نظام اداری " معرفی شد.

با کسب این عنوان لوح تقدیری از سوی معاون پشتیبانی و تحول اداری ریاست جمهوری به دکتر دارابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مهندس مهدی سمائی رییس اداره دبیرخانه دانشگاه اهدا شد.

مدیر پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا  به مزایای استفاده از خدمات الکترونیکی در نظام اداری اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش سرعت در پاسخگویی به ارباب رجوع (تکریم ارباب رجوع)، صرفه جویی در مصرف کاغذ، صرفه جویی در هزینه های پستی و صرفه جویی در هزینه های ملزومات اداری از جمله مزایای این روش به شمار می رود.

دکتر حسن منفرد؛ برگزاری همایش مسئولین دبیرخانه ها جهت ارتقاء سطح آموزش،راه اندازی سیستم اتوماسیون شبکه دولت،برقراری ارتباط با اتوماسیون وزارت،تدوین دوره های آموزشی ،برقراری تبادل اطلاعات سیستم اتوماسیون اداری با سازمان نظام پزشکی ،نصب دستگاه نوبت دهی جهت تکریم ارباب رجوع و همکاران،تدوین فرآیندهای دبیرخانه،تدوین شیوه نامه مکاتبات اداری دانشگاه و تلاش جهت ارتقاء عملکرد و کیفیت کارایی کارکنان دبیرخانه  را از جمله اقدامات در راستای اجرای خدمات الکترونیکی در نظام اداری در دانشگاه برشمرد.

وی ضمن قدردانی از حمایت های معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، از تلاش های تمامی مسئولان و کارکنان دبیرخانه های دانشگاه علوم پزشکی نیز تقدیر نمود و از آنها خواست تا با عزمی راسخ در راستای تحقق و توسعه خدمات الکترونیکی ، زمینه افزايش اثربخشي ، كارايي و كاهش هزينه‌هاي دانشگاه و ارائة هر چه بهتر خدمات به ارباب رجوع را فراهم آورند.

کسب رتبه برتر کمیته نظام پیشنهادهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کشور

  • PDF

کمیته نظام پیشنهادهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان برترین واحد اجرایی در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور معرفی گردید.

مدیرتوسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‏‏گو با وب‌دا اظهار داشت: در حال حاضر نظام مدیریت مشارکتی به عنوان یک نظام کارآمد، در مدیریت دولتی نوین مطرح است ؛ این نظام در حالی که قدرت تصمیم‌گیری مدیران را تضعیف و یا مخدوش نمی‌کند، صاحبان اندیشه‌های سازنده را بدون در نظر گرفتن شغل و مقام یکسان می‌داند و زمینه های لازم برای تشویق کارکنان، در قبال عرضه اندیشه‌های خلاقانه ، فراهم می‌آورد.

صادق پور افزود: با این رویکرد که درفضای تصمیم گیری دانشگاه حاکم گردید نظام پیشنهاد ها در قالب یک سامانه جامع بصورت الکترونیکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا شد و از سال 1396 به منظور بهره‌برداری از این پیشنهادها در سطح ملی، سامانه نظام پیشنهادهای وزارت بهداشت توسط دبیرخانه دانشگاه مشهد مورد استفاده قرار گرفت.

وی همچنین با اشاره به بررسی دو هزار و 990 پیشنهاد  در کمیته های کارشناسی و 417 پیشنهاد مصوب در این مدت گفت: خوشبختانه با تلاشهای مجدانه ای که در این خصوص در سطح دانشگاه صورت پذیرفت ، نظام پیشنهادهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان برترین واحد اجرایی در بین سایر نظام های پیشنهادی دانشگاه های علوم پزشکی کشور معرفی گردید.

آخرین اخبار