تمامی اقدامات مدیریت بودجه دانشگاه بر اساس برنامه عملیاتی پیش می رود

  • PDF

مدیر برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: رقم بودجه سال 96 از محل اعتبارات عمومی حدود 720 میلیارد و از محل اعتبارات اختصاصی حدود هزار و 200 میلیارد تومان است؛ که در مجموع هزار و 950 میلیارد تومان خواهد بود.

علی اسکندی در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص برنامه های واحد برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد دانشگاه گفت: پیشرفت ها در زمینه منابع انسانی، فیزیکی، مالی، پرداخت دیون و بدهی، دریافت مطالبات، استفاده از ظرفیت های مازاد در قسمت های مختلف و طراحی برنامه های عملیاتی و استراتژیک در معاونت توسعه طی سال های اخیر اتفاق افتاده است.

وی به ارتباط قسمتی از برنامه استرانژیک دانشگاه به حوزه کاری مدیریت برنامه ریزی بودجه اشاره کرد و بیان داشت: سابق بر این در دانشگاه برنامه استراتژیک نوشته می شد؛ اما در کتابخانه ها گذاشته و عملیاتی نمی شد؛ اما در دوره جدید با روش های علمی گروهی از صاحب نظران در داخل و خارج از دانشگاه، برنامه استراتژیک پنج ساله با نظر به برنامه های دراز مدت کشوری و برنامه هایی که باید اجرا شوند (طرح تحول سلامت و طرح تحول آموزش، ایران 1400 و...)نوشته شد.

برنامه عملیاتی کلیه واحدها به صورت کتابچه در آمده است

 اسکندری خاطر نشان کرد: به تبعیت از این برنامه؛ برنامه عملیاتی کل واحدها نیز به صورت کتابچه آماده شده است؛ البته معاونت توسعه سال گذشته و قبل از تمام واحدهای دانشگاه برنامه عملیاتی خود را تدوین و پس از آن برنامه عملیاتی کل دانشگاه نوشته شد؛ که بر این اساس برنامه عملیاتی قبلی پایش و برنامه عملیاتی جدید در حال اجرا است.

 مدیر برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در قالب این برنامه عملیاتی تلاش شده است؛ تا اهداف و سیاست های وزارت بهداشت نیز در نظر گرفته شود. بر این اساس در برخی از برنامه ها و محورها از برخی دانشگاه ها جلوتر و در برخی موارد برنامه های جدید را هم راستا با دانشگاه انجام می دهیم.

وی متذکر شد: در بحث بودجه ریزی علی رغم این که اعتقاد داریم سهم مشهد بیش از این می باشد؛ شاهد  هستیم که بودجه دانشگاه در چهار سال اخیر به نسبت بودجه عمومی کشور رشد قابل توجهی دارد.

اسکندی ابراز داشت: حقیقت این است که مشهد به جز جمعیت ثابت خود دارای جمعیتی بالغ بر 25 میلیون زائر است؛ که جهت زیارت مرقد مطهر امام رضا (ع) به این شهر سفر می کنند.

اعتبار اختصاص یافته برای شهر مشهد با توجه به حجم جمعیت تحت پوشش کافی نیست

مدیر برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اضافه کرد: عمده این افراد نیازهای بهداشتی و درمانی دارند و بیمارستان های مشهد باید علاوه بر این حجم زائر، بیماران استان های خراسان های شمالی، جنوبی و استان های کرمان، گلستان، زاهدان و نیمه شرقی کشور را نیز پوشش دهد.

 وی ادامه داد: علی رغم این حجم از مراجعان، اعتبار اختصاص یافته تنها برای جمعیت مقیم و ساکن در خراسان رضوی است؛ این در حالی صورت می گیرد که در خراسان رضوی دانشگاه های تربت حیدریه، تربت جام، سبزوار، گناباد و نیشابور نیز از مشهد جدا شده اند و در حالی که اعتبار خاص خود را دارند؛ اما بیماران این دانشگاه ها نیز در مشهد پذیرش می شوند.

اسکندری بیان داشت:  از سال 1392 کل بودجه دانشگاه تقریبا حدود 40 درصد از محل خصوصی و درآمدها و 60 درصد از محل اعتبارات عمومی بوده است؛ اما هر اندازه جلو می رویم این رقم در حال برعکس شدن و حدود 40 درصد از اعتبارات عمومی و 60 درصد از محل فروش خدمات تامین می شود.

رشد اعتبار از سال 96 به نسبت 95 در حقوق و مزایا در کل دانشگاه حدود 50 درصد بوده است

مدیر برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: رشد اعتبار از سال 96 به نسبت 95 در حقوق و مزایا در کل دانشگاه حدود 50 درصد بوده است؛ که این رشد در اعتبارات عمومی 30 درصد نسبت به سال 95 و در حوزه درآمدهای اختصاصی نیز حدود 21 درصد را نشان می دهد که در مجموع رشدی 24 درصدی را در بر می گیرد.

اسکندری ابراز داشت: این رشد به تفکیک در بهداشت و درمان 22، در آموزش 40 و در پژوهش 32 درصد است.

معاونت توسعه در تحقق اهداف خود با کمترین منابع و بیشترین است

اسکندری بیان داشت: در حال حاضر در معاونت توسعه فضا برای کار کردن وجود دارد و طرح های مختلف پیشنهادی، بررسی و عمده طرح ها مورد تائید و اجرایی می شود.  این در حالی است که با توجه به حجم بالای بدهی هایی که در دانشگاه وجود داشت و حتی بدهی های پنهانی که به تدریج مشخص می شد کمتر کسی توقع داشت این معاونت تا این اندازه موفق و از روزمرگی بیرون بیاید.

مدیر برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: معاونت توسعه با وجود این شرایط به فکر توسعه و ایجاد فضای بهینه برای بیمار، دانشجو و ... است تا با مدیریت بسیار عالمانه بتواند از کمترین منابع بیشترین بهره را ببرد.

وی افزود: این حوزه نیز برنامه خود را به سمت بودجه ریزی عملیاتی و تعیین قیمت تمام شده خدمات پیش می برد و تلاش دارد تا قیمت تمام شده خدمات را در دانشگاه مشخص و همه چیز را در سر جای خود قرار دهد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار