اولین پیوند پانکراس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شد

  • PDF

نخستین پیوند پانکراس در بیمارستان منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر روی جوان 29 ساله باموفقیت انجام شد.

دکتر محسن علی اکبریان مسئول تیم پیوند پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص انجام موفقیت آمیز اولین پیوند کلیه و پانکراس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: انجام این پیوند در دانشگاه اتفاق ویژه ای است؛ که این شهر را پس از شیراز و تهران در جایگاه سوم انجام عمل پانکراس در کشور قرار می دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: پیوند پانکراس یا لوزالمعده یکی از پیچیده ترین اعمال جراحی پیوند است؛ که مراکز فوق تخصصی با امکانات بیمارستانی و تیم پزشکی بسیار پیشرفته امکان انجام آن را دارا است.

مسئول تیم پیوند پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: اغلب بیمارانی که دیابت، خصوصا دیابت تیپ یک را از سنین پایین تجربه می کنند؛ پس از بروز عوارض چشمی، کلیوی و یا کاهش سطح هوشیاری به دنبال افت قند خون، نیازمند انجام این عمل جراحی پیوند می شوند.

دکتر علی اکبریان خاطر نشان کرد: در این میان پیوند پانکراس به تنهایی به اندازه پیوند پانکراس و کلیه جایگاه ندارد و به دیگر معنا پیوند پانکراس و کلیه از بهترین نوع پیوند به شمار می رود.

بیمار پیوندی جوانی 29 ساله و مبتلا به دیابت تیپ یک بود

وی به ایجاد زمینه های لازم جهت انجام عمل پانکراس در مشهد اشاره و خاطر نشان کرد: بالاخره پس از گذشت پنج سال با همکاری تیمی بسیار خوب و هماهنگ؛ بیمار 29 ساله ای که دچار نفروپاتی دیابتی و یا نارسایی کلیه ناشی از دیابت تیپ یک شده و تحت درمان با آنسولین قرار داشت؛ پیوند توام کلیه و پانکراس شد.

مسئول تیم پیوند پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: دهنده عضو جهت انجام این عمل جراحی مهم، جوانی 19 ساله مبتلا به خونریزی داخلی و مرگ مغزی بود؛ که با رضایت خانواده اعضای وی اهدا و مورد استفاده در بیمارستان منتصریه قرار گرفت.

عمل جراحی پیوند همزمان کلیه و پانکراس هشت ساعت به طول انجامید

دکتر علی اکبریان به چگونگی کیفیت انجام عمل جراحی پیوند کلیه و پانکراس اشاره کرد و گفت: این عمل روز گذشته ساعت 10 صبح آغاز و تا ساعت شش بعدازظهر به طول انجامید. در ابتدا پیوند کلیه انجام و به طور همزمان مراحل آماه سازی پانکراس پیوندی انجام شد.

وی ابراز داشت: بلافاصله پس از انجام جراحی پیوند کلیه، تیم جراحی کار پیوند پانکراس را آغاز و هر دو پیوند با موفقیت به سرانجام رسید.

مسئول تیم پیوند پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: در حال حاضر، حال عمومی بیمار خوب است و عملکرد رضایت بخشی دارد؛ که نشان دهنده موفقیت انجام این عمل مهم و پیچیده بوده است.

دکتر علی اکبریان افزود: آغاز کار پیوند کبد در مشهد به سال 1392 باز می گردد و از همان زمان تلاش ها جهت انجام پیوند پانکراس در دانشگاه آغاز شد؛ اما به دلیل نبود تجهیزات تخصصی، کار به طول انجامید و این مهم اخیرا با حضور خیرین و خرید تجهیزات امکان پذیر شده است.

پنج پیوند کبد، پانکراس و کلیه در پنج روز اخیر انجام شده است

وی به تلاش مجدانه تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: کار پیوند بسیار سخت و زمان بر و در عین حال تخصصی است به شکلی که روز گذشته این تیم از ساعت هشت صبح تا هفت شب نزدیک به 11 ساعت در حال انجام عمل جراحی بوده که کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است.

مسئول تیم پیوند پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: کار پیوند به شکلی است که نمی توان آن را به دست کسی سپرد و باید صفر تا 100 آن با همت تیم پیوند صورت گیرد؛ به نحوی که در پنج روز اخیر پنج مورد پیوند کبد و یک مورد پیوند پانکراس توسط یک تیم پیوند انجام شده است.

دکتر علی اکبریان اضافه کرد: روز گذشته علاوه بر انجام عمل پیوند کلیه و پانکراس در مدت هشت ساعت و به طور همزمان؛ یک پیوند کلیه و یک پیوند کبد نیز توسط همین تیم انجام شده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

در آینده بیماران نارسایی کلیه در اثر دیابت پیوند پانکراس می شوند

وی یادآور شد: در کنار من در انجام این اعمال جراحی؛ دکتر توتونی؛ جراح پیوند تیم، دکتر محمود توکلی؛ جراح پیوند کلیه، خانم دکتر میلانی؛ فوق تخصص بیهوشی پیوند، دکتر هاتفی؛ متخصص بیهوشی و گروه نفرولوژی، گروه گوارش و پرسنل بیمارستان منتصریه حضور داشتند؛ که جای قدردانی و تشکر دارد.

مسئول تیم پیوند پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان، بیان داشت: در آینده بیمارانی که نارسایی کلیه در اثر دیابت دارند به مرور می توانند یا معرفی همکاران نفرولوژی، متخصص کلیه و فوق تخصص غدد در صورت نیاز به انجام پیوند پانکراس با هماهنگی با دفتر پیوند بیمارستان منتصریه در لیست انجام پیوند پانکراس و کلیه قرار بگیرند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار