متخصصین بیهوشی پیشگامان سلامت و امنیت بیماران در جامعه هستند

  • PDF

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص روز جهانی بیهوشی ضمن تبریک این روز، گفت: تمام بیمارانی که نیاز به جراحی دارند؛ نیازمند مدیریت یک متخصص بیهوشی نیز هستند.

دکتر مهدی فتحی در گفت و گو با وب دا بیان داشت: برای یک بیمار که در حال جراحی است دو نکته بسیار دارای اهمیت است؛ ابتدا مدیریت اضطراب و دیگر مدیریت درد که یک متخصص بیهوشی و فردی که در رشته بیهوشی خدمت می کند در پی رفع این دو دغدغه است.

این فوق تخصص بیهوشی قلب بیان داشت: بیماران جهت درمان خود نیازمند بیهوشی در حد سطحی تا بیهوشی عمقی می باشند و باید تا آن جایی بیمار بیهوش شود که با وجود کم شدن هوشیاری درد را متوجه نشود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در این میان متخصص بیهوشی تلاش دارد تا با کنترل وضعیت قلبی و عروقی، تنفسی، آب، الکترولید و تعادل مایعات درون سلولی و خارج سلولی بیمار در قبل، حین و بعد از عمل سلامت بیمار را کنترل کند.

 وی افزود: متخصص بیهوشی در قبل، حین و پس از عمل جراحی مراقب درد بیمار و تلاش در کاهش درد دارد و در این خصوص نقش اصلی را بازی می کند.

دکتر فتحی تصریح کرد: رشته بیهوشی در حقیقت پایش لحظه به لحظه بیمار را به دنبال دارد و بیمار در لحظه تحت نظارت متخصصین بیهوشی  و پرسنل هوشبری که به متخصص بیهوشی کمک می کند می باشد.

این متخصص بیهوشی افزود: دستگاه های بیهوشی نیز در همین جهت ساخته شده است تا به متخصص بیهوشی در کنترل سلامت بیمار کمک کند تا وضعیت مغز، قلب، کلیه و حرارت بدن بیمار در حین جراحی در شرایط نرمالی قرار داشته باشد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: از این منظر متخصص بیهوشی جزء باسواد ترین رشته های تخصصی به شمار می رود؛ زیرا باید احاطه کامل به اجزای داخلی و خارجی بدن بیمار از جمله مغز، قلب، غدد درون ریز، کلیه، کبد و ریه بیمار داشته باشد.

وی ابراز داشت: علاوه بر نقش متخصصین بیهوشی در اتاق های عمل می توان به حضور این قشر در دیگر قسمت های مراکز درمانی مانند بخش های اندوسکوپی، آنژیوگرافی، تصویربرداری، اعمال مداخله ای عروق و رادیولوژی اشاره کرد.

دکتر فتحی؛ متخصص بیهوشی را دارای نقش اصلی در مراقبت از بیماران دانست و گفت: این افراد امنیت بیمار را بر عهده دارند و در احیای بیماران بد حال نیز نقش اصلی را ایفا می کنند؛ به نحوی که بیمارانی که در سوانح دچار آسیب شدید می شوند به همت متخصص بیهوشی حیات خود را حفظ می کنند.

این متخصص بیهوشی اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس نیز متخصصان بیهوشی در خط مقدم جبهه قرار داشتند و خدمات خود را به رزمندگان اسلام در بیمارستان های صحرایی در شرایط بحرانی ارائه می دادند.

دکتر فتحی بیان داشت: علم بیهوشی در ایران همگام با این تخصص در جهان در حال رشد است و نمی توان از تکنیک و تخصص و ابزاری در علم بیهوشی در جهان نام برد که متخصصین ما در ایران در اجرا و استفاده از آن ناتوان باشند.

وی گفت: در حال حاضر ما با کمبود متخصص بیهوشی روبه رو نیستیم بلکه با ازدحام بیمارانی مواجه می شویم که متخصصین بیهوشی با ایثار جهت درمان این افراد اقدام می کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیاز به دانش آموختگان بیهوشی را مد نظر قرار داد و گفت: متخصص بیهوشی در حقیقت پیشگام در حفظ امنیت و سلامت بیماران است و از این جهت این روز یادآور ایثار این عزیزان می باشد.

بهره برداری از 83 واحدLDR در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مدیر تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در قالب برنامه تحول نظام سلامت، ترویج زایمان طبیعی و تکریم مادران باردار تا کنون 83 واحد (LDR) در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه ایجاد شده است.

به گزارش وب دا، دکتر ابراهیمی پور در نشست بررسی چالش های برنامه تحول نظام سلامت دانشگاه ها و دانشکده های قطب شمال شرق کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد افزود: در قالب این برنامه 105 واحد تک نفره زایمان (LDR) در دستور کار قرار گرفت که برای اجرای آن 137 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی تجهیز بلوک های زایمانی با هزینه بیش از 42 میلیارد ریال و جذب 110 ماما را از دیگر اقدامات در این راستا برشمرد و اظهار داشت: در قالب این برنامه میزان سزارین ده درصد کاهش یافته است.

مدیر تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ؛تدوین شیوه نامه به منظورفعالسازي حضور ماماي همراه در هنگام زايمان؛تصویب شیوه نامه سزارین برنامه ریزی شده در رابطه با شیوه اجرا و رعایت الزامات وابلاغ برنامه به بیمارستانها،الزام بررسی علت سزارین بار اول در کمیته تخصصی سزارین،الزام شرکت در کلاسهای امادگی برای زایمان برای مادران متقاضی سزارین و اخذ رضایت اگاهانه از مادر و همسرش پس از8 جلسه کلاس توسط دبیر کمیته بیمارستان و ممیزی پرونده های سزارین در بیمارستانها توسط پزشک معتمد معاونت درمان از جمله اقدامات نوآورانه این حوزه برشمرد.

تخصیص 7 رشته تخصصی مقیمی در بیمارستان های مشهد و 5 رشته در شهرستان های زیر پوشش

دکتر ابراهیمی پور با اشاره اینکه مقیم شدن پزشکان متخصص در مراکز درمانی یکی از دستاوردهای برنامه تحول به شمار می رود خاطر نشان کرد: در حال حاضر هشت بیمارستان دولتی مشهد در هفت رشته مختلف تخصصی به طور میانگین230 پزشک و در 13 بیمارستان شهرستان های زیر پوشش نیز 90 پزشک در قالب مقیمی مشارکت دارند.

وی تصریح کرد: ارائه خدمات 24 ساعته و در ایام تعطیل و تعیین تکلیف هرچه سریعتر بیماران در بخش اورژانس و انجام به موقع ویزیت بیماران ، اعمال جراحی و خدمات اورژانسی و عدم دریافت هرگونه وجهی از بیماران خارج از روال صندوق بیمارستان یکی از مهمترین دستاوردها  به شمار می رود که موجب رضایتمندی بیشتر بیماران شده است.

مدیر تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ فعال نمودن مقیمی پزشکان طب اورژانس در بیمارستانهای  قائم (عج)،امام رضا (ع)،شریعتی،هاشمی نژاد،طالقانی و علوی  را از دیگر اقدامات در راستای برنامه تحول نظام سلامت برشمرد.

همکاری 500 پزشک متخصص و فوق متخصص در طرح ارتقای کیفیت ویزیت

دکتر ابراهیمی پور، اجرای بسته ارتقای کیفیت خدمات ویزیت را از دیگر اقدامات در راستای برنامه تحول نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: در قالب این برنامه 500 پزشک در بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه فعال و خدمات ویزیت را در قالب تعرفه های دولتی به بیماران ارائه می دهند.

وی راه اندازی کلینیک ویژه  تخصصی سرور زیر نظر بیمارستان دکتر شیخ و جذب متخصصین ضریب کا را از دیگر اقدامات عنوان کرد و اظهار داشت: در این مدت بیش از یک میلیون و 200 هزار بیمار از خدمات بسته ارتقاء کیفیت خدمات ویزیت بهره مند شدند.

نظارت بر روند اجرای برنامه تحول نظام سلامت

مدیر تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه به طور مستمر بر روند اجرای برنامه تحول نظام سلامت نظارت می شود تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال 153 بازدید از بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه انجام شده که در این بازدیدها 770 بخش مورد بررسی و پایش قرار گرفتند.

دکتر ابراهیمی پور؛ ارتقاکیفیت هتلینگ،ارتقاکیفیت ویزیت بیماران،حضورمتخصصین درمناطق محروم،کاهش چشمگیرارجاع بیماران جهت خریدملزومات پزشکی به خارج بیمارستان ،افزایش رضایتمندی بیماران و ترویج زایمان طبیعی وکاهش جدی آمارسزارین را از مهمترین دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت برشمرد.

وی عدم همکاری سازمانهای بیمه گردرپرداخت مطالبات را از مشکلات و چالش های مهم دانشگاه عنوان کرد و گفت: این امر موجب بدهی بیمارستانها  به شرکتهای فروش تجهیزات پزشکی شده است.   

ارائه روش های جدید در اجرای برنامه های نظارتی برنامه تحول نظام سلامت

  • PDF

رییس اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در دور جدید، روش های ارزیابی و نظارتی برنامه تحول نظام سلامت تغییر یافته و در این راستا از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی استفاده می شود.

به گزارش وب دا، دکتر ساره محمدی در حاشیه نشست بررسی چالش های برنامه تحول نظام سلامت دانشگاه ها و دانشکده های قطب شمال شرق کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد خاطر نشان کرد: بر این اساس دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اقدام به ارزیابی روند برنامه تحول نظام سلامت در واحدهای زیر پوشش خود نموده و نتایج آن را به ستاد وزارت بهداشت ارسال می کنند.

وی با بیان اینکه اجرای برنامه تحول نظام سلامت یکی از اقدامات مهم حوزه سلامت در دولت یازدهم بود و که در این دوره نیز پیگیری و اجرا می شود تصریح کرد: علیرغم مشکلات و کمبود منابع مالی که دانشگاه های علوم پزشکی کشور با آن روبرو هستند تلاش می شود به گونه ای برنامه ها پیش رود که بیشترین میزان رضایت مندی را مردم از خدمات حوزه سلامت داشته باشند.

رییس اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نخستین دور از برنامه های نظارتی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم از جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) آغاز شده است تصریح کرد: بر اساس برنامه های بازدیدی که صورت گرفته است، دانشگاه علوم پزشکی مشهد عملکرد مناسبی در اجرای برنامه تحول نظام سلامت داشته اشت.

دکتر محمدی افزود: در این نشست، چالش ها و مشکلات در برنامه های نظارتی دانشگاه ها و دانشکده های قطب شمال شرق بررسی و راهکارهایی در این زمینه ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: در دور جدید تلاش می شود مدیریت های نظارت بر درمان دانشگاه ها به صورت واکنش گرا نبوده بلکه به صورت پویاتر و فعال تر و با ارتباط موثر با دیگر واحدها برنامه های نظارتی را پیش ببرند.

دکتر بدیعی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست با تاکید بر اینکه برای به ثمر رسیدن و اجرای برنامه تحول نظام سلامت در سال های اخیر تلاش های گسترده و زیادی شده است تصریح کرد: به طور حتم می توان با ارائه راهکارها و راهبردهای موثر در حوزه نظارتی و دریافت برنامه های جدید وزارت بهداشت با چالش ها و نقایص نیز به شکل مناسبی برخورد کنیم.

ارائه گزارش برنامه های نظارتی، گزارش برنامه تحول نظام سلامت در دانشگاه های علوم پزشکی قطب شمال شرق وبیان چالش ها از جمله محورهای این نشست یک روزه بود. 

مردم هوشیار باشند، خدمات مراکز طب اسلامی پایه و اساس علمی ندارد

  • PDF

مدیر طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: ورود افراد آموزش ندیده در زمینه طب مکمل و استفاده از واژه طب اسلامی در حال حاضر یکی از مشکلات جدی در این حوزه است و مردم باید در این زمینه به شکل هوشیارتری عمل کنند.

به گزارش وب دا، دکتر مجتبوی در نشست خبری با اشاره به اینکه در دهه های اخیر استفاده از طب مکمل از سوی مردم مورد توجه گرفته است خاطر نشان کرد: خصوصیت طب سنتی این است که به صورت مکمل در کنار طب رایج قرار دارد و  در فرهنگ مردم نیز پذیرفته است.

وی با بیان اینکه طب سنتی کلی نگر است و در زمان بیماری کل سیستم بدن فرد مورد بررسی قرار می گیرد تصریح کرد: طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج می تواند نقش موثری در کاهش مشکل بیماران و درمان بیماری ها داشته باشد.

مدیر طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، کاهش عوارض ناخواسته داروهای شیمیایی، کاهش هزینه های درمانی و  ایجاد فرصت های شغلی را از جمله مزایای طب مکمل و سنتی عنوان و  تاکید کرد: در حال حاضر این علم مانند شمشیر دو لبه ای شده است که در کنار خدماتی که به صورت علمی و تحت نظارت وزارت بهداشت به مردم ارائه می شود، ورود مداخله گران درمانی و تجویز روش های درمانی غیر اصولی می تواند به سلامتی مردم آسیب وارد کند.

دکتر مجتبوی با بیان اینکه ورود افراد آموزش ندیده در این حوزه و ایجاد مکان هایی برای انجام مداخلات درمانی در حال حاضر یکی از معضلات در حوزه سلامت جامعه به شمار می رود خاطر نشان کرد: خدماتی که در حال حاضر در مراکزی با عنوان طب اسلامی ارائه می شود مورد تایید وزارت بهداشت نیست و لازم است مردم در این زمینه آگاهی بیشتری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه باید آگاهی مردم را در زمینه طب سنتی و مراجعه به مراکز مورد تایید وزارت بهداشت افزایش داد اظهار داشت: در این میان رسانه های گروهی نقش موثری در افزایش آگاهی و بالا بردن سواد سلامت جامعه دارند و باید همگام با سیاست های وزارت بهداشت در این امر دانشگاه های علوم پزشکی را یاری کنند. 

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش می توانند به اینجا مراجعه کنند.