در سه ماهه نخست امسال، انجام 4200 عمل جراحی در بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد

  • PDF

اتمام عملیات اجرایی پروژه بیمارستان شهید هاشمی نژاد تا پایان امسالرییس بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست امسال 9 هزار و 200 بیمار در این مرکز از خدمات بستری استفاده نموده اند اظهار داشت: در این مدت 4 هزار و 200 عمل جراحی در این مرکز انجام شده است.

دکتر موسوی در ارائه گزارش عملکرد فصل بهار، با اشاره به اینکه این مرکز با 320 تخت فعال به بیش از یک میلیون نفر از جمعیت ساکن در مشهد خدمات ارائه می دهد خاطر نشان کرد: با وجود قدمت این بیمارستان، تلاش می شود در این مرکز خدمات به شکل مطلوبی به بیماران و مراجعین ارائه شود به شکلی که بر اساس برنامه اعتبار بخشی این مرکز حتی یک روز بدون برنامه را تجربه نکرده است.

دکتر موسوی با تاکید بر اجرای برنامه های منشور حقوق بیمار در این مرکز اظهار داشت: در این مرکز برنامه های آموزشی به بیماران به ویژه در حوزه بیماری های غیر واگیر شایع در دستور کار قرار دارد و به همین منظور جزوه های آموزشی و پمفلت ها تهیه و به بیماران ارائه می شود.

وی با اشاره به  تدوین برنامه عملیاتی ایمنی بیمار و اجرای آن در این مرکز اظهار داشت: تقویت تیم ایمنی با تکیه بر انجام کار گروهی و توانمندسازی رابطین ایمنی در راستای ارتقای فرهنگ ایمنی، نهادینه سازی مفاهیم و استانداردهای الزامی ایمنی بیمار، تاکید بر گزارش فوری خطاهای 28 گانه و بازدید های میدانی از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت گرفته است.

دکتر موسوی  با اشاره به در حال ساخت بودن پروژه بیمارستان شهید هاشمی نژاد در محوطه این مرکز اظهار داشت: این پروژه با زیر بنای ۳۰ هزار متر مربع و در قالب ۴۰۰ تخت بستری با پیگیری مجدانه معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در حال ساخت است و تمامی بخش های مورد نیاز منطقه از جمله زنان، اطفال،داخلی، اعصاب، اورژانس، آزمایشگاه، رادیولوژی، داخلی مغز و اعصاب و کت لب در آن در نظر گرفته شده است.

رییس بیمارستان شهید هاشمی نژاد با بیان اینکه در پروژه بیمارستان شهید هاشمی نژاد ۱۳ اتاق عمل طراحی شده است که دو اتاق عمل اختصاص به زنان دارد خاطر نشان کرد: در کنار ساخت این پروژه، کمیته ای از سوی معاونت درمان دانشگاه برای بررسی تجهیزات مورد نیاز آن تشکیل شده است تا پس از  اتمام عملیات ساختمانی بتوان، در فاصله زمانی کوتاه  تجهیز آن را نیز اجرایی نمود.

اجرای طرح امداد تابستانه اورژانس 115 استان خراسان رضوی

  • PDF

رییس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آماده باش سه فروند بالگرد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سبزوار و گناباد، پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس و بالغ بر 200 دستگاه آمبولانس در ایام تابستان خبر داد.

شهرام طاهرزاده در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: در طرح امداد تابستانه که از 25 خردادماه سال جاری آغاز شده است بر اساس برنامه ریزی انجام شده تمامی پایگاه های اورژانس 115شهری و جاده ای  دانشگاه های خراسان رضوی شامل دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، نیشابور، سبزوار، گناباد، تربت حیدریه و تربت جام ؛آماده ارائه خدمات به زائرین و مسافرین امام رضا (ع) هستند.

وی افزود: در این برنامه ریزی سه فروند بالگرد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سبزوار و گناباد، پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس و بالغ بر 200 دستگاه آمبولانس و  همچنین بیمارستانها آماده باش هستند.

طاهرزاده اظهار داشت:  آماده باش تمامی پایگاههای فعال شهری و جاده ای اورژانس ۱۱۵ در جاده ها، استقرار آمبولانس در تمامی پایگاههای جاده ای و هماهنگی برای پذیرش مصدومان در بیمارستانها و اتاقهای عمل از محورهای این طرح به شمار می رود.

وی افزود: مرکز پایش مراقبت های درمانی و اتاق هدایت بحران دانشگاه نیز در حالت آماده باش قرار دارد.

طاهرزاده تصریح کرد: هماهنگی های لازم و همکاری های مناسب با سازمان های عملیاتی مرتبط مانند پلیس راهنمایی، اداره راه، هلال احمر و سازمان حمل و نقل پایانه ها انجام شده تا شهروندان و هموطنان بتوانند سفر خوب، آرام و خالی از خطر را تجربه نمایند.

700 بیمار هموفیلی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند

  • PDF

کارشناس مسئول امور بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در حال حاضر 700 بیمار هموفیلی زیر پوشش خدمات دانشگاه قرار دارند و فاکتورهای انعقادی را متناسب با نوع بیماری به طور رایگان دریافت می کنند.

دکتر رجبیان در حاشیه همایش کشوری پرستاری در هموفیلی و بیماری های خونریزی دهنده خاطر نشان کرد:  بیشتر بیماران هموفیلی در مشهد ساکن هستند و علاوه بر دریافت فاکتورهای خونی، خدمات تخصصی همچون دندانپزشکی، مراقبت از مفصل، خدمات تخصصی زنان و بیماری های عفونی را دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به هموفیلی یکی از برنامه ها و اهداف دانشگاه به شمار می رود خاطر نشان کرد: برگزاری نشست های تخصصی و آموزشی به ویژه به گروه های درمانی و پرستاری می تواند نقش موثری در پیشگیری، کنترل و درمان این بیماری ها دارد.

کارشناس مسئول امور بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه یکم تا هفتم مرداد ماه هفته پیشگیری از بیماری هموفیلی نامگذاری شده است تصریح کرد: این هفته فرصت مغتنمی است تا با اجرای برنامه های اطلاع رسانی و ارائه راهکارهای پیشگیری، آگاهی جامعه را نسبت به این موضوع افزایش دهیم.

دکتر زهرا بدیعی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه بیماران هموفیلی دچار عوارض متعددی می شوند که نیاز است خانواده و تیم های درمانی نسبت به آن آگاهی داشته باشند خاطر نشان کرد: برگزاری دوره های آموزشی به تیم های درمانی و  انتقال آن به بیماران و خانواده های آنان نقش موثری در پیشگیری از عوارض بیماری دارد.

فوق تخصص بیماری های خون دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اختلالات خونریزی دهنده ارثی به دلیل نقص در سیستم انعقادی خون ایجاد می شود اظهار داشت: هموفیلی شناخته شده ترین نوع اختلالات خونریزی دهنده است که  هموفیلی نوع A به دلیل کمبود فاکتور ۸ انعقادی و هموفیلی نوع B به دلیل کمبود فاکتور ۹ انعقادی ایجاد می شود و عمدتا در آقایان دیده می شود ولی بقیه بیماری ها در هر دو جنس نمود پیدا می کند.

وی تصریح کرد: اختلالات خونریزی دهنده  تنها به بیماری هموفیلی محدود نمی شود و در این زمینه نیاز است که مردم نسبت به این بیماری ها اطلاعات کافی داشته باشند.

پنجمین همایش پرستاری در بیماری های هموفیلی  و خونریزی دهنده به حضور پرستاران فعال در مراکز مراقبت از بیماران هموفیلی کشور به مدت سه روز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز به کار نمود.

دانشیار گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است

  • PDF

دانشیار گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع زنان و از جهت شیوع بعد از سرطان رحم و سرطان تخمدان قرار گرفته است اظهار داشت: این سرطان در صورت انجام اقدامات پیشگیرانه قابل کنترل خواهد بود.  سرطان دهانه رحم با انجام واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

دکتر ملیحه حسن زاده در گفتگو با خبرنگار وب دا خاطر نشان کرد: در کشورهای توسعه یافته این سرطان با برنامه های واکسیناسیون کنترل شده و در کشورهای در حال توسعه مانند ایران هنوز خانم ها درگیر این سرطان هستند و جزء شایع ترین علت های مرگ و میر ناشی از سرطان ها در خانم ها به شمار می رود.

دکتر حسن زاده با بیان اینکه در این بیماری پیشگیری و مراقبت های اولیه بهداشتی و برنامه های واکسیناسیون امری مهم به شمار می رود، اظهار داشت: با اقدامات بیماریابی و روش های تشخیصی که پزشکان باید با آن آشنا باشند بیماران در مراحل اولیه درمان می شوند.

دانشیار گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم فاز طولانی مدت دارد، تصریح کرد: برای ایجاد سرطان و تاثیر ویروس HPV 15 تا 20 سال زمان نیاز است و اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود سرطان ایجاد نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: اگر بیمار به عفونت مبتلا شده باشد با اقدام درمانی کوچک از پیشرفت سرطان پیشگیری می شود سرطان دهانه رحم تنها سرطانی است که با واکسیناسیون در زنان قابل پیشگیری می باشد.

دکتر حسن زاده با اذعان اینکه این ویروس انسانها را مبتلا می کند، اظهار داشت: 200 نوع ویروس HPV وجود دارد که 40 نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد مشکل می کند تعدادی کم خطر و تعدادی پرخطر هستند و این ویروس از طریق روابط جنسی، قابل انتقال است.

وی با بیان اینکه شایع ترین بیماری سقط جنین عفونت HPV است، خاطرنشان کرد: در طی آلوده شدن دهانه رحم ضایعات پیش سرطانی ایجاد می شود  و در 80 تا 90 درصد که فرد آلوده می شود عفونت گذراست و مشکل برطرف می شود.

دانشیار گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اگر عفونت بیش از 12 تا 24 ماه در بدن بماند قابلیت این را دارد که عفونت را به سمت ضایعات پیش سرطانی سوق دهد، اذعان کرد:  گاهی علائم وجود ندارد و گاهی می تواند با ضایعات پوستی و ضایعات زگیلی در ناحیه آلت تناسلی و مقعد خود را نشان دهد.

دکتر حسن زاده همچنین بیان کرد: در مردان 11تا 12 ماه و در خانم ها 5 تا 6 ماه طول می کشد که زگیل ایجاد و وقتی ضایعه ایجاد شود فرد بالاترین خطر انتقال را دارد.

وی با اشاره به اینکه شایع ترین سن ابتلا 15 تا 25 سالگی است و با افزایش سن، شیوع کاهش پیدا می کند، تصریح کرد: فردی که مبتلا می شود باید تحت نظر پزشک باشد تا قبل از اینکه ضایعه و آلودگی به سرطان تبدیل شود اقدامات لازم صورت گیرد.

آخرین اخبار