بیماری آسم مانعی برای بارداری محسوب نمی شود

  • PDF

بیماری آسم مانعی برای بارداری محسوب نمی شود زیرا درمان های کنترل آسم بر تکامل جنین تاثیری ندارد و باعث سقط های خود به خودی و یا نقایص مادرزادی در جنین نمی شود.

به گزارش وب دا، بر اساس اعلام مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، آسم جدی ترین و شایعترین بیماری است که بر روی بارداری تاثیر می گذارد در حقیقت 7 درصد از خانم های باردار به آسم مبتلا هستند ، این بیماری در صورت کنترل برای مادر و جنین خطری ندارد.

وقوع حمله های آسم در خانم های باردار با کاهش اکسیژن مورد نیاز جنین سبب آسیب وی می شود بنابراین جلوگیری از حمله های آسم در دوران بارداری و یا هنگام زایمان اهمیت فراوانی دارد با ایجاد فضای عاری از دود سیگار در محیط منزل، تغذیه شیرخوار با شیر مادر حداقل به مدت 18 ماه، پیشگیری از مایت های وجود در گرد و غبار منزل، خوردن غذاهای غنی از ماهی می توان میزان خطر ابتلا به آسم را کاهش داد.

درمان ایده ال آسم در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول استفاده نکردن از داروست زیرا هیچ درمان دارویی در این دوران کاملا بی خطر نیست هر چند ثابت شده است که خطر آسم کنترل نشده برای مادر و جنین بسیار بیشتر از خطر ناشی از مصرف داروهای کنترل آسم خواهد بود.

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از آنجا که علائم بیماری آسم ممکن است روز به روز و ماه به ماه در بانوان باردار مبتلا به آسم تغییر کند بنابراین بایستی بر اساس  شدت بیماری و هم تجارب قبلی در استفاده از داروهای اختصاصی دوران بارداری دقت لازم وجود داشته باشد.

باید به خاطر داشت استفاده از داروها نباد جایگزین پرهیز از تماس با مواد حساسیت زا و مواد محرکی شود که باعث تحریک آسم و آلرژی می شود، زیرا از طریق پیشگیری و اجتناب از تماس با مواد حساسیت زا می توان نیاز به دارو را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

 

 


 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد دومین مرکز فعال کشور در زمینه پیوند ریه

  • PDF

استاد گروه جراحی توراکس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: مرکز پیوند ریه این دانشگاه، دومین مرکز فعال کشور به شمار می رود.

به گزارش وب دا، دکتر رضا باقری با اشاره به اینکه پروسه پیوند بسیار مشکل و پیچیده است و نیاز به همکاری یک تیم تخصصی در این زمینه دارد خاطر نشان کرد: مرکز پیوند ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از دانشگاه شهید بهشتی دومین مرکز فعال و در زمینه پیوند قلب با انجام 30 پیوند سومین مرکز فعال کشور به شمار می رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پیوند ریه برای بیماران مبتلا به اتساع ریه، فیبروم فراگیر، برونشیت هایی که باعث تخریب ریه می شود و افزایش فشار ریوی انجام می شود خاطر نشان کرد: بیماران نیازمند به پیوند ریه پیش از قرار گرفتن در لیست فعال در زمینه های مختلف از قلبی عروقی، گوارش، معاینات دندانپزشکی، روانپزشکی بررسی و در صورت دارا بودن شرایط در لیست فعال قرار می گیرند.

در بیماران مرگ مغزی، ریه نخستین ارگانی است که تخریب می شود

دکتر رضا باقری دهنده مناسب را از نکات قابل اهمیت در پیوند ریه عنوان کرد و گفت: در بیماران مرگ مغزی، ریه نخستین ارگانی است که تخریب می شود و به همین دلیل است که انجام پیوند ریه در طول یک سال شاید از تعداد انگشتان دست هم کمتر باشد.

استاد گروه جراحی توراکس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در زمان شناسایی بیمار مرگ مغزی مناسب در اهدای ریه، بیمار تحت آزمایش های مختلف قرار می گیرد و در صورت شرایط مناسب اهدا،بیماری که مناسب دریافت ریه است نیز بر اساس گروه خونی به تیم پیوند معرفی می شود.

همکاری بیش از 20 پزشک متخصص در انجام پروسه پیوند ریه

دکتر باقری تصریح کرد: انجام پیوند ریه یک کار کاملا تیمی است و بیش از 20 متخصص همراه با تیم پرستاری حرفه ای بیماران دهنده و گیرنده ریه را مورد بررسی قرار می دهند.

رییس تیم پیوند قلب و ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: پیوند ریه به شکل یک ریه و دو ریه با توجه به نیاز بیمار انجام می شود و در سه عمل پیوند ریه ای که تا کنون در مشهد انجام شده دو پیوند یک ریه ای و یک پیوند دو ریه ای بوده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه مشهد از معدود مراکز فعال کشور در زمینه پیوند ریه به شمار می رود اظهار داشت: در حال حاضر محدودیت تجهیزات از مشکلات این مرکز به شمار می رود که لازم است که در این زمینه مورد حمایت قرار بگیرد.

ECMO( اکمو، دستگاه کمکی قلب و ریه) دستگاهی حیاتی در انجام پیوند ریه

رییس تیم پیوند قلب و ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه نبود دستگاه ECMO( اکمو، دستگاه کمکی قلب و ریه) از مهمترین مشکلات به شمار می رود خاطر نشان کرد: نبود این دستگاه موجب می شود بسیاری از بیماران که ممکن است بعد از پیوند نیاز به اکسیژنیشن داشته باشند از لیست پیوند دانشگاه خارج شوند.

دکتر باقری هزینه خرید این دستگاه را 400 هزار یورو عنوان کرد و تهیه آن را نیازمند یک همت جمعی و حمایت خیران دانست.

خانواده اهدا کنندگان بیمار مرگ مغزی در اعلام رضایت سرعت بیشتری داشته باشند

وی تاخیر در اعلام رضایت خانواده اهدا کنندگان بیمار مرگ مغزی را از دیگر مشکلات برشمرد و اظهار داشت: خانواده های بیمار مرگ مغزی حداقل دو تا سه روز زمان می برد تا اعلام رضایت در زمینه اهداداشته باشند و این تاخیر زمانی موجب آسیب و تخریب ریه می شود و دیگر نمی توان از آن برای پیوند به یک بیمار نیازمند استفاده کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: هر چند که اعلام رضایت برای خانواده هایی که عزیزشان دچار مرگ مغزی شده است بسیار سخت و گران است اما اگر به این موضوع فکر کنند که سرعت دادن به تصمیم گیری، می تواند جان یک بیماری  که تنفسش به سختی انجام می شودرا نجات دهد شاید در روند تصمیم گیری سرعت بیشتری داشته باشند که این امر نیازمند آموزش به مردم است.

دکتر باقری با تاکید بر اینکه بعد از انجام پیوند همکاری بیمار و خانواده وی بسیار مهم است اظهار داشت: بیماران دو تا سه هفته پس از عمل از بیمارستان مرخص می شوند و اگر همکاری بیمار و خانواده اش در استفاده به موقع از داروها نباشد به طور حتم بیمار با عوارض جدی روبرو می شود.

هزینه های پیوند اعضا رایگان است

وی گفت: با حمایت وزارت بهداشت تمامی پروسه پیوند رایگان است اما داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن و داروهای پیوندی که بیمار پس از عمل و ترخیص از بیمارستان استفاده می کند گران است و این امر نیازمند حمایت معنوی و مادی خانواده ها از بیماران است.

دکتر باقری با تاکید بر اینکه مرکز پیوند قلب و ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد تنها مرکز فعال کشور محسوب می شود،گفت: آموزش اعضای تیم تخصصی و ایجاد فرصت های مطالعاتی، تجهیز مرکز و حفظ آن از جمله برنامه های این مرکز به شمار می رود.

گفتنی است، چندی پیش سومین عمل پیوند ریه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شد. این عمل بر روی یک جوان 29 ساله مبتلا به فیبروز پیشرفته ریوی با موفقیت انجام شده است.

ریه پیوندی این بیمار از آقایی 23ساله که بعلت سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بود در مرکز دیالیز وپیوند اعضا منتصریه دریافت ودر بخش جراحی قلب باز بیمارستان امام رضا(ع) پیوند شد.

 

90 درصد دختران مشهدی با کمبود ویتامین دی مواجه هستند

  • PDF

مدیر گروه علوم و فنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با تاکید بر نقش ریز مغذی ها در ابتلا به بیماری های مختلف اظهار داشت: بر اساس بررسی های انجام شده بیش از 90 درصد دختران در مشهد با کمبود ویتامین دی مواجه هستند که این میزان در کشور 85 درصد است.

به گزارش وب دا، دکتر مجید غیور مبرهن با بیان اینکه کمبود ریز مغذی ها از جمله ویتامین دی در ابتلا به  بیماری های مختلفی از جمله مشکلات خلقی، افسردگی، اختلال در یادگیری، پرخاشگری، مشکلات استخوانی، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون، بیماری کلیوی، کبدی نقش موثری دارند خاطر نشان کرد: در مطالعه ای که به طور همزمان در مشهد و سبزوار صورت گرفت انجام مداخلات درمانی و تامین ریز مغذی ها می تواند در پیشگیری از این بیماری ها نقش موثری داشته باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برگزاری کنگره بین المللی تغذیه از مطالعات پایه تا مداخلات بالینی 15 الی 17 شهریور در مشهد اظهار داشت: در این کنگره تلاش می شود با همکاری سازمان های بین المللی از جمله یونسکو و بهداشت جهانی راهکارهای راهبردی و موثری را در حل مشکلات تغذیه ای کشور ارائه داد.

دکتر غیور مبرهن ایجاد شبکه ملی تغذیه در کشور با همکاری تمام مدیران گروه تغذیه و اعضای هیات علمی مرتبط و با مشارکت و همفکری سازمان بهداشت جهانی و یونسکو و با نظارت وزارت بهداشت از دیگر برنامه های این کنگره برشمرد و اظهار داشت: به طور حتم  اجماع نظرها در زمینه حل مشکلات تغذیه ای در کشور و با همکاری سازمان های جهانی می تواند نقش موثری در قابلیت اجرای آن داشته باشد

رییس کنگره بین المللی تغذیه از مطالعات پایه تا مداخلات بالینی به برگزاری این کنگره اشاره کرد و اظهار داشت: مقدمات برگزاری این کنگره از یک سال پیش در حال برنامه ریزی است و بیش از 850 مقاله از مناطق مختلف جهان به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

دکتر غیور مبرهن تصریح کرد: بیش از 50 میهمان از کشورهای مختلف جهان در این همایش حضور دارند همچنین حضور روسای سازمان معتبر بین المللی از جمله یونسکو، مسوول سازمان بهداشت جهانی، مسئول تغذیه امرو، یونیسف، فائو، از موارد حائز اهمیت این کنگره است. 

ایجاد 33 پایگاه اورژانس هوایی در کشور

  • PDF

رییس اداره اورژانس هوایی سازمان اورژانس های کشور از راه اندازی 33 پایگاه اورژانس هوایی در کشور در سال های اخیر خبر داد و اظهار داشت: ارتقاء کیفی و کمی خدمات به ویژه در مناطق سخت گذر و محروم از برنامه های مهم وزارت بهداشت است.

به گزارش وب دا، دکتر سروری در حاشیه کارگاه آموزشی دو روزه اورژانس هوایی در مشهد مقدس با بیان اینکه در این مدت تعداد پایگاه های هوایی از 5 پایگاه به 33 پایگاه افزایش یافته است خاطر نشان کرد: در حال حاضر ایجاد فرایند مشترک در ارائه خدمات تخصصی از صحنه حادثه و در حین انتقال از طریق هوایی به مراکز درمانی از رویکردهای مهمی است که در این زمینه دنبال می شود.

وی خاطر نشان کرد: به منظور ارتقاء کیفی خدمات دستورالعمل های دقیقی تدوین شده است و در قالب برگزاری کارگاه های آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی، برنامه ها ارائه می شود تا به روشی واحد در ارائه خدمات تخصصی دست پیدا کنیم.

رییس اداره اورژانس هوایی سازمان اورژانس های کشور تاکید کرد: تمام تلاشمان این است تا  با پروازهای ایمن و با کیفیت بتوانیم به مردم ایران به خصوص در مناطق محروم و کم تر توسعه یافته که دسترسی به خدمات ندارند به نحو مطلوب خدمات تخصصی ارائه شود.

دکتر سروری با اشاره به برنامه ریزی برای نوسازی و استاندارد سازی ناوگان هوایی اورژانس 115 اظهار داشت: تا کنون چند فروند بالگرد پیشرفته اورژانس هوایی خریداری و در حال انتقال به کشور است و همچنین با شرکت های هوایی به منظور افزایش خرید بالگرد نیز جلساتی برگزار شده است.

وی گفت: با خرید بالگردهای جدید که بر اساس فناوری های روز جهان ساخته شده اند شاهد تحولی عظیمی در اورژانس هوایی کشور خواهیم بود.