هشت راهکار برای افزایش شادی و نشاط

  • PDF

ایجاد شادی ونشاط در جامعه از ارکان اصلی سلامت روان بشمار می رود.شادی از درون ما می جوشد یا از محیط بیرون به درون ما راه پیدا می کند ؟ شما چقدر بر احساس شادی خود کنترل دارید ؟ 

به گزارش وب دا، به عقیده روان شناسان، 50 درصد از شادی های ما تحت تاثیر ژن های ما بروز می کنند،10 درصد تحت تاثیر محیط و 40 درصد هم در اختیار خودفرد است . با این حساب، قطعاً چیزهایی وجود  دارند که بتوانند کمک مان کنند شادتر شویم. 

نعمت ها و داشته هایتان را مرور کنید : برای انجام این کار می توانید یک دفترچه یادداشت قدردانی برای خودتان درست کنید و 3 تا 5 نعمت بزرگی را که بابت آنها از خداوند سپاسگزارید، یادداشت کنید، مثلاً خانواده خوب، دوستان صمیمی، سلامت جسمانی و ...

مهربانی را تمرین کنید : یک راه آسان برای شاد زیستن، مهربان بودن است. مهربانی شما با دیگران، هم بر دیگران تاثیر مثبت می گذارد، هم بر خودتان. این مشی زندگی، انرژی مثبت قابل توجهی در شما ایجاد می کند، به این ترتیب، شما احساس سخاوت و صمیمیت را تجربه خواهید کرد و به شکلی متقابل، از دیگران نیز انرژی مثبت و لبخند و مهربانی دریافت خواهید نمود. چنین سلوکی می تواند به شادتر زیستن شما کمک کند.

لذت زندگی را بچشید : زمانی را برای توجه و تمرکز بر تجربیات و خاطرات شاد و شگفت انگیز زندگی تان اختصاص دهید.

از مشاور یا همراهتان قدردانی کنید : قدردانی از اشخاصی که به هر دلیلی به آنها مدیون هستید، احساس شادی را در شما تقویت می کند. در صورت امکان، از فرصت قدردانی استفاده کنید.

بخشش را تمرین کنید : رها شدن از لهیب خشم و کینه، حس رهایی دلچسبی به دنبال دارد. در حالی که نبخشیدن، کینه توزی و انتقام جویی به دنبال دارد. تمرین بخشش به شما کمک می کند راحت تر پیشرفت کنید و حس شادی درونی را تجربه کنید.

رابطه های سالم تان را ترمیم و تقویت کنید : وقت و انرژی بیشتری به خانواده و دوستان اختصاص دهید. یکی از عوامل موثر بر شادی، میزان مطلوبیت روابط فردی است. وقت کافی و انرژی مثبتی به روابط خانوادگی و دوستانه خود اختصاص دهید. آثار رضایت بخش عوامل دیگری مانند میزان درآمد، عنوان شغلی، محل زندگی و حتی سطح سلامت شما به مراتب کمتر ازتاثیر شادی آفرین رابطه خوب با خانواده و دوستان است.

سلامت را جدی بگیرید : مراقب سلامت تان باشید. مراقبت مطلوب از بدن، علاوه بر سلامت جسمانی، می تواند سلامت روانی و عاطفی را نیز به دنبال داشته باشد. خواب و استراحت کافی، ورزش و فعالیت، خنده و تفریح همه و همه می توانند حال شما را بهتر و شادی تان را بیشتر کنند.

مدیریت استرس را فرا بگیرید : راهی برای رهایی از استرس های روزمره تان پیدا کنید. زندگی همیشه با دشواری های زیادی همراه بوده و خواهد بود. گاهی هیچ راهی برای اجتناب از مواجهه با سختی ها و مشکلات زندگی وجود ندارد. بنابراین ضروری است که راهکارهایی برای حل و فصل این مشکلات داشته باشید. برخورداری از ایمان و اعتقاد مذهبی، یکی از راهکارهایی است که به افراد مومن و معتقد کمک می کند سختی های زندگی را گذرا ببینند و راحت تر آنها را تحمل و مدیریت کنند. 

بی توجهی به درمان آب مروارید خطر کم بینایی و نابینایی را به همراه دارد

  • PDF

استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: هم اینک بیماری آب مروارید در مناطق روستایی و شهری دورافتاده خطر کم بینایی و نابینایی را به دنبال دارد.

به گزارش وب دا، دکتر عباس عظیمی، آب مرواید عمل نشده را مهمترین عامل نابینایی در ایران عنوان کرد و گفت: دیگر علل نابینایی و کم بینایی در ایران شامل بیماریهای چشمی، عفونتهای چشمی، بیماریهای سیستماتیک، دیابت، فشار خون، اختلالات تیروئید، آب سیاه، ناهنجاریهای ته چشم، سایر اختلالات چشمی و سوء تغذیه است.

وی خاطر نشان کرد:در حال حاضر حدود 9 هزار نفر در ایران نابینا هستند. مجموع تعداد مبتلایان به نابینایی و کم بینایی در کشور 180 هزار نفر تخمین زده می شود، بخش کمتری نابینا بوده اما جمعیت کم بینایی رقم بالایی را شامل می شود.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: طبق آمارها هم اکنون بین 70 تا 80 میلیون نفر در دنیا دچار نابینایی و افزون بر 180 میلیون نفر به کم بینایی مبتلا هستند که این آمار نسبت به گذشته رشد دو برابری داشته است.

این متخصص اپتومتری افزود: این در حالی است که 75 تا 80 درصد اختلالات بینایی، کم بینایی و نابینایی قابل پیشگیری هستند.

وی با اشاره به اجرای طرح 2020 از سوی سازمان بهداشت جهانی از حدود 25 سال گذشته تاکنون گفت: این طرح با هدف پیشگیری و کنترل اختلالات بینایی و بیماریهای چشمی در دنیا برای چشم انداز سال 2020 میلادی اجرایی شده است.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران در ادامه از برگزاری هفدهمین کنگره سراسری اپتومتری خراسان طی روزهای 13 الی 15 اردیبهشت سال جاری خبر داد و اظهار داشت: افزون بر 500 اپتومتریست(کارشناسان بینایی سنجی) از سراسر کشور و متخصصان علم اپتومتری از کشورهای استرالیا، ژاپن و آلمان برای شرکت در هفدهمین انجمن اپتومتری خراسان در مشهد گرد هم می آیند.

دکتر عظیمی افزود: در این کنگره سه روزه 34 سخنرانی و هشت پوستر در حوزه اپتومتری به نمایش در خواهد آمد. محورهای کنگره شامل ساخت علمی و تخصصی عینک، معرفی اپلیکیشنهای جدید در فرآیند عینک طبی، فعالیتهای پاراکلینیک، اصول و انواع تصویربرداریهای قرنیه و نیز اهمیت تصویربرداری قرنیه در لیزیک و قوز قرنیه است.

درمان اختلالات روانی از سوی مردم جدی گرفته نمی شود

  • PDF

استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص رشد بیماری های روانی و اهمیت داشتن شادی و نشاط در زندگی در مقابله با بیماری های روانی، گفت: در هفته بهداشت روان یکی از مسائلی که در مواجهه با هر بیماری وجود دارد داشتن تصویری از بیماری، میزان شیوع و جمعیتی است که با آن روبه رو هستیم.

به گزارش وب دا؛ دکتر سید علی رضا سجادی این متخصص روانپزشکی به ارائه آمار متفاوتی در خصوص شیوع بیماری های روانی اشاره کرد و گفت: در سال 89 و 90 مطالعه ای در کشور جهت مشخص شدن میزان شیوع بیماری های روانپزشکی انجام و نمونه ای به وسعت هشت هزار نفر وارد این مطالعه شدند که بر اساس آن آمار بالایی در خصوص بیماران به دست آمد.

اختلالات روانی در زنان بیش از مردان رشد داشته است

دکتر سجادی ابراز داشت: این در حالی است؛ که بر اساس آمار منتشر شده حدود یک سال قبل از این تحقیق 23.6 افراد در کشور دچار  یک اختلال روانپزشکی بوده اند؛ که این آمار در خانم ها به افزایش 26.50 درصد و در مردان به 20.5 درصد رسیده است.

استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: البته آمار به دست آمده به این معنا نیست؛ که تمام این افراد مبتلا به اختلالات شدید روانی و نیازمند به بستری و یا خدمات شدید نگهداری می باشند؛ بلکه بیماری ها بین اضطراب، اختلالات شدید روانپزشکی (جنون)، اختلالات خلقی دو قطبی، اختلالات شخصیت و... تقسیم می شود.

وی یادآدور شد: اختلالات ناشی از مصرف مواد در 12ماه قبل از مصاحبه حدود 8/2 درصد محاسبه شده است. به این معنا که جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 500 هزار نفر مصرف کننده مواد به اختلالات ناشی از مصرف مواد دچار شده اند.

500 هزار نفر در کشور دچار جنون هستند

این متخصص روانپزشکی تاکید کرد: 7/0 جمعیت کشور نیز به اختلالات سایکوز یا جنون دچار شده اند که جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر در کشور را در بر می گیرد؛ بیماران سایکوزی دچار اختلالات شدید روانپزشکی هستند.

دکتر سجادی گفت: افرادی که به جنون رسیده اند اغلب احساس می کنند فردی در تعقیب آن ها است، هذیان گویی داشته و خیال می کنند صداهایی را می شنوند، دستوراتی را از ناحیه نامشخص دریافت، بهداشت خود را رعایت نمی کنند و فرد منزوی و گوشه نشین می شود .

استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: 3/. درصد از بیماران مجنون به دلیل استفاده از مصرف مواد این بیماری را تجربه می کنند که این نکته نشان می دهد مصرف مواد مخدر در رشد بیماری های روانی تاثیر گذار است.

وی اظهار داشت: با وجود آمار و بار بیماری های روانی در جامعه؛ دلیل این که مردم مراجعه بسیاری جهت درمان مشکل خود ندارند چیست؟

نگرانی از انگ بیماری مانع از مراجعه بیماران به روانپزشک می شود

دکتر سجادی اضافه کرد: پاسخ به این سئوال بر اساس تحقیقات ما دلایل متفاوتی دارد؛ مهمترین آن نگرانی از انگ بیماری روانی و اختلال روانی است؛ زیرا اکثر افراد از این بابت ابراز نگرانی می کنند و درمانی برای این بیماری متصور نیستند.

این متخصص روانپزشکی به عدم آگاهی جامعه از روند درمان اختلالات روانی اشاره کرد و بیان داشت: بسیاری از بیماری های روانپزشکی با علائم جسمی خود را نشان می دهند. یک بیمارافسرده ممکن است دچار بیماری های گوارشی مانند یبوست و یا درد شود، کم اشتهایی،پرخوری و حتی قند خون نیز در سایه داشتن افسردگی می تواند در فرد ایجاد شود.

وی خاطر نشان کرد: زمان و هزینه بر بودن، ویزیت های طولانی، مراجعات مکرر و از سویی عدم حمایت بیمه ها از دیگر دلایل جدی نگرفتن درمان اختلالات روانی محسوب می شود.

اختلال روانی، اختلال در زندگی را به دنبال دارد 

دکتر سجادی تاکید کرد: یک اختلال روانی زمانی شکل می گیرد که فرد بیمار از رفتار خود رنج برده و در کارکرد وی در محیط کار، رابطه با محیط، خانواده و اجتماع اختلال ایجاد شود؛ البته رفتارهای ناشی از فرهنگ و طرز تفکر در این جایگاه تعریف نمی شود.

 این متخصص روانپزشکی بیان داشت: البته همه رفتارهای ناهنجار افراد را نمی توان اختلال روانی دانست هر چند که می شود رفتار اجتماعی افراد را اصلاح کرد.

استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اختلال جنون اشاره کرد و بیان داشت:بسیاری از بیماری ها در پزشکی علتی ناشناخته داشته و به عوامل متعدد بستگی دارد؛ نقش استرس های زندگی در ایجاد اختلالات روانپزشکی نیز به این شکل است.

وی ادامه داد: همانگونه که بسیاری از افراد با استرس کوچک دچار جنون می شوند؛ هستند افرادی که با بزرگترین استرس ها دچار بیماری خاصی نمی شوند. بر این اساس جنون به عوامل محیطی و ژنتیکی ارتباط داشته؛ که در نهایت تغییرات در سیستم کارکرد مغزی و اختلال روانی در فرد را به دنبال  دارد.

مدارس و خانواده ها در پیشگیری از اختلالات روانی تاثیر گذار هستند

دکتر سجادی به اهمیت سبک زندگی در حفظ سلامت روح و روان افراد اشاره و تاکید کرد: سبک زندگی افراد در بروز بسیاری از بیماری ها مهم است؛ درگیر نشدن در موقعیت های استرس زا؛داشتن خواب منظم، دوری از مصرف الکل، ورزش کردن، ایجاد ارتباطات اجتماعی مستحکم، داشتن رژیم غذایی سالم و اقداماتی که نهادهای حکومتی جهت کاهش ابتلا به بیماری ها باید ایجاد کنند از دیگر عوامل کاهش بیماری های روانی به شمار می رود.

این متخصص روانپزشکی گفت: آموزش روش های درست زندگی، مهارت های زندگی، نه گفتن به مواد، استفاده صحیح از فضای مجازی، چگونگی داشتن ارتباطات سالم و مقابله با استرس ها باید در مدارس برای دانش آموزان آموزش داده شود.

وی به نقش خانواده در کاهش اختلالات روانی اشاره کرد و افزود: خانواده و بیمار در ایجاد و رشداختلالات روانی نقش دو سویه دارند و نمی توان گفت یکی علت و دیگری معلول است بلکه سیکل معیوبی از تنش با بروز بیماری افسردگی در خانواده ایجاد می شود.

گزارشی از روند پذیرش و بستری بیماران در بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا(ع)

  • PDF

بزرگترین پروژه ملی بیمارستانی شرق کشور مزین به نام مقدس امام رضا(ع) هجدهم اسفند گذشته توسط رییس جمهوری در مشهد مورد بهره برداری قرار گرفت. این بیمارستان جدید 610 تختخوابی در داخل محوطه بیمارستان تاریخی و قدیمی امام رضا(ع) مشهد ساخته شده است. 

به گزارش وب دا، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گویند تا 40 درصد از کل بیماران کنونی مراجعه کننده به بیمارستانهای این دانشگاه در خراسان رضوی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد پذیرش می شوند. 
این در حالی است که این بیمارستان با قدمت 80 ساله خود و از سویی به دلیل استقرار در مرکز کلانشهر مذهبی مشهد علاوه بر مجاوران روزانه پذیرای زائران، مسافران و بیماران زیادی از سایر شهرستانهای خراسان رضوی، استانهای همجوار و حتی سایر کشورها است. 
استاندار خراسان رضوی می گوید ساخت پروژه بزرگ و مجهز بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا(ع) با هدف توسعه بیمارستان قدیمی و رفع کمبود تختهای بیمارستانی در مشهد به دنبال حمایتهای وزارت بهداشت با هزینه دو هزار و 300 میلیارد ریال صورت گرفت که زمینه اشتغالزایی سه هزار نفر را نیز فراهم کرده است. 
طی هفته های اخیر و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مطالبی در برخی از سایتهای خبری با این مضمون منتشر شده که در بیمارستان 610 تختخوابی مشهد که توسط شخص رئیس جمهوری افتتاح شد اکنون هیچ بیماری بستری نیست و این بیمارستان بطور صوری بهره برداری شده و این اقدام یک برنامه تبلیغاتی بوده است. 
خبرنگار ما برای بررسی موضوع در این بیمارستان حضور یافت و پاسخگویی به شائبه های مطرح شده پیرامون فقدان بیمار بستری در بیمارستان و همچنین شایعه بهره برداری تبلیغاتی در این زمینه را از زبان مسئولان جویا شد.

* انتقال تدریجی بیماران با هدف حفظ ایمنی 
مدیر بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در این زمینه گفت: بیمارستان 610 تختخوابی با زیربنای 52 هزار مترمربع در 9 طبقه با طراحی زیبا و تجهیزات پیشرفته در مجموع با هزینه دو هزار و 300 میلیارد ریال در محوطه بیمارستان امام رضا بنا شده است. 

دکتر علی خورسند افزود: این بیمارستان با هدف افزایش ظرفیت تختهای بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و به عنوان پیشرفته ترین مرکز درمانی این شهر دارای 22 اتاق عمل و 10 بخش اصلی شامل قلب، جراحی قلب باز، جراحی عمومی، جراحی زنان، ارتوپدی، اورولوژی، پوست، تصویربرداری،رادیولوژی و آزمایشگاه است. 
وی ادامه داد: بیمارستان امام رضا دارای 66 تخت مراقبتهای ویژه اعم از سی.سی.یو و آی.سی.یو نیز است. 
مدیر بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: با ساخت بیمارستان 610 تختخوابی از تعداد تختهای بیمارستان قدیمی امام رضا(ع) چیزی کم نمی شود و فقط برخی از بخشها مانند قلب و جراحی به مکان جدید انتقال یافته و از بقیه ظرفیت بیمارستان برای جبران کمبود تخت سایر بخشها با اولویت سطح بندی تختهای بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد استفاده می شود. 
وی افزود: بطور مثال طبق تدابیر اتخاذ شده بخشهای پوست و اورولوژی بیمارستان قائم(عج) مشهد با هدف تمرکز در خدمات رسانی، به بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا(ع) انتقال یافته و در همین حال چالشهای بیمارستان قائم(عج) در خصوص کمبود تخت تا حدودی رفع خواهد شد. 
دکتر خورسند ادامه داد: هم اکنون بخشهای پوست، قلب و جراحی داخلی بیمارستان امام رضا(ع)فعال است و بیماران به مکان جدید انتقال یافته اند. 
وی گفت: از روز 28 اسفند پارسال بیمارستان 610 تختخوابی بیمار پذیرش کرده و فرایند انتقال بیماران از بخشهایی که باید انتقال یابند به مرور و با اولویت ایمنی بیمار در حال انجام است بطوری که هیچگاه دقت فدای سرعت نمی شود. 
مدیر بیمارستان امام رضا(ع) مشهد افزود: نمی توانیم یک بخش را بطور مثال یک یا دو هفته تعطیل کنیم تا فرآیند انتقال با سرعت انجام شود بلکه در حین خدمات رسانی بیماران بستری باید با دقت و بدون هیچ آسیبی به بخشهای جدید منتقل شوند. 
وی ادامه داد: ظرف دو ماه آینده فرآیند انتقال تمامی بیماران در بخشهایی که قرار است از بیمارستان امام رضا(ع) به بیمارستان جدید انتقال یابند صورت می گیرد. 
دکتر خورسند گفت: بیمارستان 610 تختخوابی با توجه به اتاق عملهای مجهز و متعدد بیشتر جراحی محور است و تمرکز جراحیها در این مکان از هدر رفت هزینه ها، منابع و نیروی انسانی پیشگیری می کند. 
وی تعداد نیروی انسانی مصوب برای بیمارستان جدید امام رضا(ع) را هزار و 500 نفر شامل پزشک، پرستار، بخش اداری و غیره عنوان و بیان کرد: هم اینک 200 نفر از کادر مورد نیاز بیمارستان بکارگیری شده اند. 
مدیر بیمارستان امام رضا(ع) افزود: این بیمارستان روزانه 600 بیمار اورژانسی و 300 بیمار بستری از مشهد، سایر شهرستانهای خراسان رضوی و استانهای همجوار را پذیرش می کند. 
وی گفت: مطالب جهت دار مطرح شده در برخی سایتهای خبری پیرامون بهره برداری سیاسی از افتتاح بیمارستان 610 تختخوابی و نبود بیمار بستری در آن نادرست است و این شایعات از سوی برخی افراد با اهداف خاص منتشر می شود.

* 100 بیمار در بیمارستان جدید بستری هستند 
مدیر پرستاری بیمارستان امام رضا(ع) نیز گفت: هم اینک 100 بیمار در بیمارستان جدید بستری هستند که 60 بیمار در بخش جراحی، 14 بیمار در بخش پوست و بیش از 24 بیمار در بخش سی.سی.یو و قلب بستری هستند. 

محسن گچ پزان افزود: با انتقال بیماران از بخشهای بیمارستان امام رضا بخشی از ظرفیت بخشهای مربوطه اکنون دارای بیمار بستری است. بطور مثال ظرفیت بخشهای پوست و جراحی بیمارستان جدید به ترتیب 24 و 96 تخت است. 
وی ادامه داد: بخش پوست بیمارستان قائم(عج) بناست به بیمارستان امام رضا انتقال یابد.

* مطالب مطرح شده در برخی سایت های خبری نادرست و مغرضانه است 
رئیس بیمارستان امام رضا (ع) مشهد مطالب مطرح شده در سایت های خبری پیرامون بهره برداری سیاسی از افتتاح بیمارستان 610 تختخوابی و نبود بیمار بستری در آن را نادرست و مغرضانه عنوان کرد. 

دکتر عبدالله بهرامی افزود: اینجانب در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفته بودم که فرآیند انتقال بیماران از بیمارستان امام رضا (ع) به بیمارستان 610 تختخوابی به آرامی و به تدریج انجام می شود که این سخنان به گونه ای دیگر تعبیر و انتشار داده شده است. 
بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با هزار تخت فعال در سال 1313 در فضایی به مساحت 280 هزار مترمربع فعالیت خود را آغاز کرد. هم اکنون این بیمارستان به عنوان بزرگترین مرکز درمانی آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی به شمار می رود.