۴۲ درصد از مبتلایان جدید به HIV دارای رفتارهای پرخطر جنسی بوده اند

  • PDF

استادیار بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در ایران تا کنون 34 هزار مورد مبتلا به اچ ای وی شناسایی شده اند که طبق نظر کارشناسان در وزارت بهداشت  و سازمان بهداشت جهانی تعداد واقعی مبتلایان به  HIV در ایران، بین 70 تا 100 هزار نفر تخمین زده می شود.

دکتر بجدی در گفت ‌و گو با وب دا؛ در خصوص آمار تعداد مبتلایان به بیماری HIV بیان داشت: از نظر تعریفی،HIV  نوعی ویروس نقص ایمنی است و ما کسی را به نام بیمار مبتلا به HIV می شناسیم؛ که به این ویروس آلوده شده باشد.

وی ادامه داد: از نظر اپیدمیولوژی و آمار، در جهان تا پایان سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۶میلیون نفر به HIV دچار شده اند و سالانه تقریبا 8/1 تا دو میلیون نفر موارد جدید مبتلایان به HIV در جهان شناخته می شوند؛ این در حالی است؛ که سالانه بین یک میلیون 100 هزار تا یک میلیون و 200 هزار نفر در جهان به دلیل ابتلا به این بیماری و عوارض آن جان خود را از دست می دهند.

35 میلیون نفر در جهان به دلیل ابتلا به HIV جان خود را از دست داده اند

استادیار بیماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: از زمان آغاز این بیماری تا این لحظه در دنیا که حدود 40 سال می گذرد حدود ۳۵ میلیون نفر در جهان جان خود را به دلیل ابتلا به HIV  از دست داده اند.

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) به آمار ایران در ابتلا به بیماری ش اشاره کرد و افزود: در ایران نیز تا کنون 34 هزار مورد مبتلا به اچ ای وی شناسایی شده اند که 84 درصد از این تعداد را مردان تشکیل می دهند.

وی تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان در وزارت بهداشت  درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهداشت جهانی تعداد واقعی مبتلایان به  HIV در ایران، بین 70 تا 100 هزار نفر تخمین زده می شود؛ که این نیمه پنهان از بیماران به کوه یخی تشبیه شده است که قسمت عمده آن دیده نمی شود.

630 نفر مبتلا به HIV در استان شناسایی شده اند

استادیار بیماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به آمار استان خراسان رضوی در تعداد مبتلایان به بیماری HIV اشاره و تاکید کرد: از ابتدا تا کنون حدود ۶۳۰ مورد مبتلایان به بیماری در استان شناسایی شده اند؛ که از این تعداد بیش از ۲۰۰ نفر در اثر بیماری جان خود را از دست داده اند.

دکتر بجدی تعداد واقعی مبتلایان در استان و شهر مشهد را بیش از تعداد شناسایی شده دانست و ابراز داشت: در حال حاضر حدود ۳۵۰ بیمار HIV در مراکز مشاوره استان تحت پی گیری می شوندکه حدود ۱۸۰ نفر از این تعداد به صورت منظم به مرکز مشاوره مراجعه و دیگران حضور منظمی جهت درمان این بیماری ندارند.

درصد مبتلایان به HIV از اعتیاد تزریقی به سمت انتقال جنسی در حال افزایش است

  وی اضافه کرد: در حالی که از میان کل بیماران HIV مثبت شناسایی شده در کشور، تا کنون حدود ۷۰ درصد از راه داشتن اعتیاد تزریقی و ۲۹ درصد به شکل انتقال جنسی مبتلا شده اند؛ اما موارد جدید در سال های اخیر نشان می دهد که ۳۷ درصد مبتلایان جدید از میان معتادان تزریقی و ۴۲ درصد به دلیل داشتن رفتارهای جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده اند.

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) تاکید کرد: نکته قابل توجه این که از مجموع ۳۴ هزار مبتلا به بیماری HIV در ایران سهم زنان ۱۶ درصد بوده است و این درصد اکنون در موارد جدید مبتلایان شناسایی شده به ۳۵ درصد رسیده است.

بیش از 50 درصد مبتلایان خانم به HIV در کشور رفتار پرخطر جنسی نداشته اند

وی خاطر نشان کرد: نکته تاسف برانگیز این که بیش از ۵۰ درصد این خانم ها متاهل، و به زندگی خود متعهد و رفتار پرخطر جنسی نیز نداشته اند؛ اما این احتمال وجود دارد که همسران این افراد رفتارهای پرخطر داشته و به این بیماری مبتلا شده و موجب انتقال آن به همسران خود شده اند.

سالانه 139 هزار بیمار مبتلا به HIV در جهان به دلیل ابتلا به ویروس سل از دنیا می روند

استادیار بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) تاکید کرد: نکته مهم دیگر این که در بین عفونت های فرصت طلب در دنیا، عفونت سل شایع ترین عفونت فرصت طلب تهدید کننده حیات در مبتلایان به HIV می باشد که در تمام دنیا تعداد زیادی از بیماران HIV ( حدود ۱۳۹ هزار نفر در سال ) به دلیل ابتلا به بیماری سل از دنیا می روند.

بهینه سازی و راه اندازی کلینیک های بیهوشی به اقتصاد درمان کمک می کند

  • PDF

عضو هیات علمی گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بهینه سازی و راه اندازی کلینیک های بیهوشی خصوصا در فاز قبل از عمل که می تواند به اقتصاد درمان بسیار کمک کند را یکی از محورهای نشست هم اندیشی بین اعضای هیات مدیره انجمن بیهوشی خراسان رضوی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهدعنوان کرد.

دکتر مهدی فتحی در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: در نشست هم اندیشی بین اعضای هیات مدیره انجمن بیهوشی خراسان رضوی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد چندین محور مورد بررسی و تایید هر دو طرف نشست قرار گرفت.

وی به یکی از محورهای این نشست اشاره کرد و افزود: با توجه به پتانسیل های اساسی و مهمی که رشته بیهوشی در خدمت رسانی به تمام مردم اعم از بیماران و غیر بیماران در حوزه آموزش احیاء قلبی و ریوی دارد تصمیمات و پیشنهاداتی مبنی بر دوره های  آموزش احیاء قلبی و ریوی به عموم مردم در دستور کار قرار گرفت.

دکتر فتحی اظهار داشت: در این نشست تاکید شد به منظور خدمت رسانی به بیماران که نیاز به مراقبت های ویژه در آی سی یو بیمارستان های سطح استان دارند از نظر علمی و عملی و بر اساس مستندات و منابع علمی ترجیح بر آن است که مسئولیت آی سی یوهای جراحی بر عهده متخصصین بیهوشی قرار گیرد.

عضو هیات علمی گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در این نشست بر عدالت بین رشته ای و در واقع، واقعی سازی تعرفه های خدمات درمانی برابر مصوبات وزارت بهداشت و درمان و ضرورت بازنگری تعرفه ها تاکید شد.

دکتر فتحی اذعان داشت: بهینه سازی و راه اندازی کلینیک های بیهوشی خصوصا در فاز قبل از عمل که می تواند به اقتصاد درمان بسیار کمک کند یا کم کردن هزینه های غیر ضروری اعم از آزمایشات و اقدامات پاراکلینیک مطرح و مورد تائید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه رشته بیهوشی جایگاه ویژه ای دارد، تصریح کرد: اهمیت جایگاه ویژه رشته بیهوشی در میان رشته های بالینی به گونه ای است که در تجهیز و مدیریت بخش های بیمارستان و نظارت در بهینه سازی خدمات درمانی به عنوان یک بازوی کمکی در معاونت درمان در نظر گرفته می شود.

عضو هیات علمی گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در ادامه افزود: تامین خدمات تخصصی بیهوشی در سطح استان از محورهای دیگری بود که در این نشست هم اندیشی مدنظر قرار گرفت.

دکتر مهدی فتحی تصریح کرد: بازدید از مراکز بیهوشی سطح استان و بهینه سازی استانداردهای مراقبت بیمار با کمک انجمن بیهوشی در این نشست مطرح و تائید شد. 

مصرف مایعات فراوان از عفونت پیشگیری می کند

  • PDF

عضو هیات علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در فصل زمستان عفونت شایع می شود، گفت: مصرف مایعات فراوان با مرطوب کردن مخاط از عفونت پیشگیری می کند.

دکتر محمد صفریان در گفتگو با ر وب دا گفت: اصولا در فصل زمستان و هوای سرد بحث سرماخوردگی و عفونت ها بیشتر شایع می شود و به نسبت، آلرژی به دلیل مرطوب شدن هوا کمتر می شود.

وی افزود: سرماخوردگی به علت تنفس هوای سرد و عفونت هم بیشتر به دلیل آلوده تر شدن هوا در افراد رخ می دهد بنابراین با توجه به اینکه تغذیه مناسب وسالم باید در تمام فصول و روزهای سال رعایت شود در این ایام خوردن غذاهای گیاهی حاوی آنتی اکسیدان، سیزیجات و میوه جات بیشتر توصیه می شود.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه  تغذیه از منبع ویتامین ها مانند انواع مرکبات، سبزیجات مختلف به ویژه اسفناج در این فصل بسیار موثر است، اذعان داشت: برای کاهش ابتلا به عفونت مصرف مایعات که باعث مرطوب شدن مخاط و از عفونت جلوگیری می کند به حد کافی توصیه می شود.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: در فصل سرما استفاده از مواد انرژی زا که دارای کربوهیدرات هستند، می توانند کمی به تحمل سرما و کمتر احساس کردن سرما کمک می کند و هم چنین خوردن مواد نشاسته ای مانند نان، ماکارونی، برنج و ... بدن را در برابر سرما مقاوم می کند.

دکتر صفریان در ادامه افزود: خوردن شلغم دارای ویتامین C، آسپرین و نیز خوردن پرتقال و لیموشیرین توصیه می شود.

رییس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در تمام وعده های غذایی بهتر است غذای مصرفی کم نمک و کم چرب باشد، تصریح کرد: در هنگام سرماخوردگی از خوردن غذای سرخ کردنی برای پیشگیری از حساسیت های مخاطی و تشدید علائم سرماخوردگی خودداری شود.  

انجام تست HIV برای تمام مادران باردار در دست اقدام است

  • PDF

 استادیار بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) گفت: انجام مراقبت های لازم در خصوص مادران باردار مبتلا به HIV موجب شده است؛ که در سال های اخیر 93 درصد مادران HIV مثبت نوزادانی سالم را به دنیا آوردند و این در حالی است که ریسک انتقال بیماری از مادر به نوزاد بین  25 تا 30 درصد می باشد.

دکتر امین بجدی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص راه های انتقال بیماری HIV گفت: تماس  با خون و ترشحات آلوده می تواند موجب انتقال این بیماری به دیگر افراد شود و از این جهت سه راه انتقال عمده برای بیماری HIV  وجود دارد.

تماس های جنسی خارج از چارچوب،خطر بالای ابتلا به HIV را به دنبال دارد

وی اضافه کرد: تماس های جنسی پرخطر و خارج از چارچوب ازدواج یکی از عوامل ابتلا به بیماری HIV  است؛ که داشتن ارتباطات گذری و کنترل نشده، به خصوص بدون استفاده از پوشش محافظ با خطر بالایی از نظر انتقال عفونت از فردی به فرد دیگر همراه می باشد.

 استادیار بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) یادآور شد: این بیماری از طریق تماس با خون آلوده نیز قابل انتقال است؛ که معتادان تزریقی در این بخش بیشترین تعداد مبتلایان را به خود (به دلیل داشتن تزریقات مشترک با سرنگ، سوزن، یا محلول مشترک) اختصاص داده اند و درصد کمی از مبتلایان در دنیا نیز شامل کادر پزشکی هستند؛ که به علت تماس با خون یا ترشحات خونی آلوده بیماران به این بیماری دچار شده اند.

دکتر بجدی ابراز داشت: راه سوم انتقال بیماری HIV از مادر به فرزند است به نحوی که در مادران باردار مبتلا به این بیماری، در هنگام زایمان؛ بیشترین امکان انتقال بیماری به نوزاد وجود دارد، به صورتی که بین ۲۵ تا ۳۰ درصد احتمال انتقال ویروس HIV از این طریق، از مادر به نوزاد وجود دارد.

شیر خوردن نوزاد به مدت یک تا دو سال ابتلا به بیماری HIV را افزایش می دهد

رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) تاکید کرد: ریسک انتقال ویروس از مادر به نوزاد به خصوص در صورت شیردهی طولانی مدت مادر مبتلا به شیرخوار خود به مدت یک تا دو سال، بیشتر (۳۰ تا ۴۰ درصد) می شود.

وی بیشترین راه ابتلا به بیماری HIV در جهان را به دلیل انتقال جنسی دانست و اظهار داشت: این در حالی است که در ایران بیشترین درصد ابتلا به بیماری در میان معتادان تزریقی و از طریق مصرف مواد به شکل مشترک شکل می گیرد.

استادیار بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) گفت: نکته مهم از نظر اپیدمیولوژیک این است که در ایران نیز در سال های اخیر این درصد در حال تغییر بوده؛ به نحوی که کفه تعداد بالای مبتلایان از معتادان تزریقی به سمت انتقال جنسی در حال سنگین شدن می باشد.

زالو درمانی و خالکوبی از طریق روش های بهداشتی انجام شود

دکتر بجدی بیان داشت: معمولا بعید است این بیماری از طریق دندان پزشکی انتقال پیدا کند و در مواردی مانند زالو درمانی و خالکوبی نیز باید مراقبت لازم را انجام داد تا زیر نظر پزشک بوده و با روش های سالم و بهداشتی انجام شود تا هیچ گونه ارتباطی با خون و ترشحات بیمار قبلی وجود نداشته باشد.

 رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع)  افزود: دادن تست HIV در مراکز مشاوره رایگان است و افراد می توانند به مرکز مشاوره بیماری های عفونی و رفتاری، واقع در خیابان سناباد نرسیده به چهار راه راهنمایی روبه روی دبیرستان جباریان، یا مرکز مشاوره شماره ۲ در پنج راه پایین خیابان، جهت تست HIV مراجعه کنند.

 وی بیان داشت: در انتقال مادر به فرزند، مهم است مادران پرخطر و مبتلا قبل از بارداری و حین بارداری شناسایی شوند و خانم هایی که خود یا همسران شان رفتارهای پرخطر جنسی، خالکوبی، اعتیاد به خصوص تزریقی، و... داشته اند تست HIV را انجام دهند.

انجام تست HIV برای تمامی مادران باردار در آینده امکان پذیر است

وی گفت: صحبت هایی جهت انجام تست HIV برای همه مادران باردار در ایران مانند کشورهای خارجی انجام شده تا در صورت شناسایی مادران مبتلا این افراد به مراکز مشاوره ارجاع و در طول بارداری (از اواسط آن) درمان لازم به این افراد ارائه شود.

استادیار بیماری های عفونی بیمارستان امام رضا(ع) گفت: توصیه می شود این مادران علاوه بر درمان، نوزاد خود را به شکل زایمان سزارین به دنیا آورده و بعد از تولد نیز به نوزاد داروی پروفیلاکسی داده می شود.

دکتر بجدی اضافه کرد: این تلاش ها موجب شده که در سال های اخیر 93 درصد مادران HIV مثبت نوزادانی سالم را به دنیا آوردند و این در حالی است که ریسک انتقال بیماری از مادر به نوزاد بین  25 تا 30 درصد می باشد.