دانشگاه علوم پزشکی مشهد روزی پر بازدید را پشت سر گذاشت

  • PDF

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روزی سرد، بارانی و پر بازدید را در تاریخ ششم فروردین ماه سال جاری آغاز و هیئت رئیسه، معاونین و مدیران این دانشگاه شهرستان های اطراف شهر مشهد را مورد بازدید قرار می دهند.

ساعت هشت است و مشهد صبحی بارانی و نمور را آغاز کرده است. تمامی شهرستان های اطراف مشهد حال و هوای بارانی و دمای هوا کاهش محسوسی پیدا کرده؛ با این حال شرایط جوی ناپایدار موجب متوقف شدن برنامه های بازدید ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشده است.

برنامه های بازدید ستاد سفر زائران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به نیمه تلاش های خود رسیده و روز ششم را پشت سر می گذارد.

دو تیم بازدید از ساختمان قریشی؛ محل استقرار ستاد نوروزی دانشگاه، آخرین هماهنگی ها را جهت انجام دو بازدید مهم از شهرستان های چناران واقع در غرب و شهرستان ملک آباد در جنوب شرقی مشهد انجام می دهند.

دکتر مهرابی بهار؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه دکتر احتشام فر؛ جانشین و دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر استان به شهر ملک آباد و دکتر عماد زاده؛ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و هیئت همراه به شهرستان چناران سفر کوتاه نیم روزی خواهند داشت.

 از آن سو بازدیدهای معاونت بهداشتی، درمان و غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با جدیت در حال انجام است و در قالب تیم هایی هر روز جهت انجام بازدیدها و سرکشی در سطح شهر مشهد و شهرستان ها اعزام می شوند.

 دکتر مهرابی در این روز بازدید از مرکز بهداشت جامع و سلامت شهری ابوذر، مرکز جامع بهداشت و سلامت شهری و روستایی ملک آباد، پایگاه هلال احمر امداد و نجات بین شهری (جاده ای) ملک آباد یادمان شهید محمد حسین جعفری، پایگاه اورژانس 232 ملک آباد و بیمارستان شهید کامیاب مشهد را در برنامه دارد.

در این بازدید رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تبریک سال جدید، با اهدای گل و شیرینی از تلاش های صورت تقدیر و آخرین هماهنگی ها جهت ارائه خدمات درمانی مناسب به مردم را انجام می دهد.

ساعت 10 صبح/ شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران

دکتر عماد زاده وارد شبکه بهداشت شهرستان چناران می شود و پس از عرض تبریک سال جدید و اهدای گل و شیرینی به انجام بازدید از شبکه می پردازد.

در ادامه دکتر علی رجب زاده؛ مدیر شبکه بهداشت چناران ضمن عرض تبریک سال جدید به ارائه گزارشی از 25 اسفند ماه سال گذشته تا ششم فروردین ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: شهرستان چناران دارای جمعیتی بالغ بر  135 هزار و 428 نفر است؛ که از این جمعیت بیش از 80 هزار نفر جمعیت شهری و بیش از 54 هزار نفر جمعیت روستایی می باشد.

وی تاکید کرد: در راستای تاکید بر خدمات مفید به زائران، مسافران و شهروندان چنارانی، ستاد خدمات سفر شهرستان و شبکه بهدشت و درمان تمام تلاش خود را جهت استفاده از ظرفیت موجود به کار گرفته است.

مدیر شبکه بهداشت چناران حوزه درمان را آیینه ای از خدمات شهرستان چناران دانست و تصریح کرد: تا کنون دو هزار و 889 نفر به اورژانس بیمارستان چناران مراجعه کرده اند؛ که از این تعداد دو هزار و 729 به صورت سرپایی و 160نفر به شکل بستری درمان شده اند.

بیش از هزار نفر از خدمات پاراکلینیک برخوردار شده اند

دکتر رجب زاده از حضور هزار و 435 نفر از این افراد از خدمات پاراکلینیک اشاره کرد و ابراز داشت: در این مدت 25 مورد زایمان طبیعی، هفت مورد سزارین، 18 عمل جراحی عادی و 9 جراحی اورژانس صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در حوزه اورژانس 115 و پیش بیمارستانی که پوشش حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی را بر عهده دارند 114 ماموریت تا کنون انجام شده؛ که از این تعداد 34 مورد تصادفی و 80 مورد غیر تصادفی و 67 مورد به مراکز درمانی و بیمارستانی شهرستان منتقل شده است.

 مدیر شبکه بهداشت چناران  بیان داشت: در حوزه بهداشت هزار و 810 نفر به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه و خدمات پزشک و پرستار دریافت کرده اند؛ 51 مادر باردار و 106 کودک نیز مورد مراقبت قرار گرفته اند .

دکتر رجب زاده خاطر نشان کرد: در خصوص بیماری های مشترک میان انسان وحیوان در این حوزه 21 مورد حیوان گزیدگی خدمات مراقبتی مورد نیاز خود را از واحد هاری مرکز دریافت و 1300 واحد سرم و 53 دز واکسن هاری مورد استفاده قرار گرفت.

مرکز بهداشت شهرستان گلبهار بیشترین مراجعه مردمی را داشته است

وی به دریافت خدمات واکسیناسیون 232مراجعه کننده اشاره و تاکید کرد: در طول این مدت شش مرکز از هشت مرکز در شهرستان فعال بوده و مرکز گلبهار با مراجعه هزار و 40 نفر بیشترین بار مراجعه را به صورت شبانه روزی داشته است.

دکتر رجب زاده خاطر نشان کرد: حوزه بهداشت محیط در قالب دو اکیپ نظارتی در هر روز توانسته است 95 مرکز تهیه، عرضه و فروش مواد غذایی را نظارت؛ که از مجموع هزار و 122 مورد بازدید، 16 مورد اخطار، 23 مورد اخطار غیر بحرانی، 20 مورد به مراجع و سازمان های مسئول ارجاع و سه مورد پلمپ شده اند.

مدیر شبکه بهداشت چناران  اظهار داشت: شهرستان دارای 401 امکنه عمومی است؛ که در مجموع پس از انجام 205 مورد هیچ موردی نیازمند معرفی به مراجع ذی صلاح را نداشته است.

وی بیان داشت: 44 مورد بازدید از 190 مورد سامانه آبرسانی در شهرستان صورت گرفته، 110 نمونه برداری میکروبی و 411 مورد کلر سنجی انجام شده؛ که از این تعداد 382 مورد مطلوب بوده است.

بیش از دو هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد معدوم شده است

دکتر رجب زاده از کشف دو هزار و 493 کیلوگرم مواد غذایی فاسد خبر داد و گفت: تمامی این مواد معدوم و برخوردهای لازم در این خصوص انجام شده است.

مدیر شبکه بهداشت چناران ابراز داشت: شش گزارش از سامانه 190و هفت مورد گزارش متفرقه مردمی ثبت شده؛ که تمامی این موارد پیگیری و رسیدگی شده است.

ساعت 12 ظهر است و تیم بازدید روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آماده بازگشت از شهرستان چناران به مقصد مشهد می شود.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش به اینجا مراجعه کنند.

بررسی روند ارائه خدمات به حادثه دیدگان تصادف زنجیره ای با حضور رییس دانشگاه

  • PDF

هوای سرد در این روزها؛ شهر مشهد را تحت تاثیر فضای جوی خود قرار داده است؛ به شکلی که آمد و شد زائران نیز بسیار سخت و به کندی صورت می گیرد.

این فضا موجب بروز تصادف زنجیره ای دو روز قبل در شهر مشهد و برخورد 60 دستگاه خودرو به یکدیگر شد به نحوی که دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود 10 دستگاه آمبولانس را جهت ارائه خدمات درمانی مناسب به این حادثه اعزام کرد.

در ادامه بستری و انجام مراقبت های درمانی مناسب برای مصدومان این حادثه از سوی مراکز درمانی شهر مشهد به خصوص بیمارستان شهید کامیاب مشهد صورت گرفت.

دکتر مهرابی بهار؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه دکتر سید مرتضی احتشام فر؛ دبیر و جانشین کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان جهت انجام بازدیدی از بیماران این حادثه به بیمارستان شهید کامیاب مشهد سر زده و در جریان روند درمان بیماران قرار می گیرند.

دکتر مهرابی بهار ضمن تشکر و تقدیر از تلاش های صورت گرفته در ارائه  خدمات درمانی مناسب و در اسرع وقت به مصدومان حادثه بزرگراه باغچه مشهد، گفت: از زحمات شما در درمان مناسب مصدومان این حادثه تشکر می کنم.

در ادامه دکتر احتشام فر ضمن تشکر از تلاش های صورت گرفته ، گفت: باید از این تلاش ها به شکل جدی تشکر کنیم زیرا در بازدید روزهای ابتدایی سال از بخش اورژانس بیمارستان شهید کامیاب علی رغم آمادگی لازم تمامی پرسنل؛ بیماری در این بخش بستری نبود.

وی ادامه داد: پس از بروز سانحه جاده ای؛ بزرگراه باغچه مشهد و ایجاد تصادفات به شکل زنجیره ای تعداد 56 مصدوم این سانحه به بیمارستان شهید کامیاب مشهد منتقل و اقدامات لازم با مدیریت مناسب در این بیمارستان صورت گرفته است.

مدیر ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: نکته قابل توجه پس از ورود تعداد بالای مصدومان در بخش اورژانس بیمارستان و فضای سنگین در این بخش؛ خالی شدن دوباره اورژانس بیمارستان به دلیل سازماندهی مناسب بیماران سانحه باغچه، مشهد است که نشان می دهد بیمارستان شهید کامیاب مشهد آمادگی مواجهه با سوانح احتمالی را به خوبی دارد.

در ادامه مرضیه آذر فضا؛ مترون بیمارستان شهید کامیاب مشهد، گفت: ساعت 1:20 دقیقه جمعه چهارم فروردین ماه سال جاری از طریق ستاد فوریت های پرشکی در جریان حادثه برخورد تعداد بالایی از خوردهای بزرگراه باغچه مشهد قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: با توجه به وسعت حادثه؛ فرماندهی حادثه در بیمارستان امدادی مشهد فعال شد و اولین بیماران این سانحه به تدریج وارد بیمارستان شدند و به سرعت پزشکان و پرسنل کشیک جهت انجام خدمات درمانی مناسب ار خود را آغاز کردند.

آذرفضا خاطر نشان کرد: 56 بیمار از مجموع مصدومین این سانحه به بیمارستان شهید کامیاب مشهد ارجاع داده شدند؛ که در حال حاضر تنها 10 بیمار در بیمارستان بستری هستند که در حال انجام امور درمانی مناسب برای این تعداد هستیم و پیش بینی می کنیم تا ظهر امروز این تعداد به چهار نفر کاهش پیدا کند.

مترون بیمارستان شهید کامیاب مشهد افزود: متاسفانه در همان ابتدای بروز حادثه یک کودک هفت ساله بدون داشتن علائم حیاتی به بیمارستان شهید کامیاب مشهد منتقل و علی رغم تلاش های صورت گرفته و انجام سی پی آر؛ وی جان خود را در این حادثه از دست داد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دو بیمار در آی سی یو بستری و در شرایط مناسبی قرار دارند و دو بیمار دیگر در بخش دچار شکستگی و امروز عمل و به زودی مرخص خواهند شد.

گفتنی است: 21 مصدوم این حادثه که دارای شرایط بهتری بوده اند از طریق اتوبوس آمبولانس در بیمارستان طالقانی، 56 مصدوم در بیمارستان شهید کامیاب(امدادی) و سه بیمار در بیمارستان امام رضا(ع) بستری و تعداد زیادی از بیماران مراکز درمانی فوق مرخص شده اند.

ساعت 12 ظهر است و باران همچنان می بارد؛ هوا به شدت سرد و ابری است و امید تمامی کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حفظ احتیاط لازم از سوی مردم جهت داشتن سفری بی خطر و در امنیت است.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

 

 

200 آمبولانس در سطح شهر مشهد در حال ارائه خدمت به زائران و مجاوران است

  • PDF

رئیس اداره اورژانس مشهد، گفت: بالغ بر 200 آمبولانس فعال، شش دستگاه اتوبوس آمبولانس، دو فروند بالگرد و چندین دستگاه موتور اورژانس در سال جدید در سطح شهر مشهد جهت ارائه خدمات به زائران و مجاوران فعال است.

به گزارش وب دا؛ دکتر علی صمدی در خصوص خدمات اورژانس 115 مشهد در ایام نوروز سال 96 ضمن تبریک سال جدید به مجاوران و زائران حضرت رضا (ع)، گفت: اعتقاد من بر این است که در ایام نوروز سال 96 تعداد زائران نسبت به سال های قبل بسیار بیشتر باشد.

وی ادامه داد: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام موجب ورود زائران خارجی به داخل کشور و شهر مشهد خواهد شد و در کنار این امر افتتاح پروژه های متعدد در شهر مشهد در ایام نوروز جاذبه های گردشگری این شهر را افزایش خواهد داد.

رئیس اداره اورژانس مشهد افتتاح پروژ های مختلف در مشهد را موجب بالا بردن پیچیدگی اقدام در صحنه حوادث دانست و تصریح کرد: تا هنگامی که در شهر مشهد قطار شهری به افتتاح نرسیده بود حادثه ای نیز در تونل شهری رخ نمی داد؛ اما امروز با رشد نیازهای شهری و انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام سطح خدمات فوریت های پزشکی نیز گسترده تر شده است.

دکتر صمدی تاکید کرد: اگر در گذشته توصیه ما نخوردن آجیل و شیرینی و توجه به طبیعت بود در حال حاضر توصیه های ما این است افزایش ایمنی در هر گامی است که مردم بر می دارند؛ زیرا مشهد به جامعه شهرهای ایمن جهان پیوسته است و ما شاهد برگزاری اجلاس آسیایی جامعه ایمن در اسفند ماه در شهر مشهد مقدس بودیم.

رئیس اداره اورژانس مشهد به حوادث جاده ای اشاره کرد و ابراز داشت: در بحث سوانح جاده ای اقدامات بسیاری صورت گرفته است تا این حوادث به حداقل خود برسد و عامل انسانی به عنوان مهمترین عامل در بروز تصادفات در رفتار خود تغییرات مثبتی را ایجاد کند.

دکتر صمدی تاکید کرد: بر اساس آمارهای موجود در برابر هر میزان کاهش سرعت  در رانندگی؛ هشت برابر شدت تصادف کاهش پیدا می کند و هر اندازه سرعت خود را بالا ببریم هشت برابر میزان شدت تصادف را افزایش می دهیم.

رئیس اداره اورژانس مشهد به ایجاد نقشه شهر مشهد در فضای مجازی و امکان استفاده این نقشه برای زائران و مجاوران اشاره کرد و ابراز داشت: در فضای مجازی نرم افزاری تحت عنوان «ترافیک آن لاین مشهد» تهیه شده است؛ که ترافیک شهر مشهد را در هر لحظه نشان و تلاش دارد تا مسیر روانی را در خدمت زائران قرار دهد.

وی یکی از اهداف دانشگاه های علوم پزشکی مشهد را ایجاد درگاه های خدمات الکترونیک جهت اطلاع رسانی به شهروندان و زائران دانست و تاکید کرد: با این امکان زائران می توانند از خدماتی که در بهترین سرویس ها به صورت شبانه روزی در اختیار زائران قرار می گیرد مطلع شوند.

دکتر صمدی گفت: امکانات بسیار خوبی در شهر مشهد وجود دارد که می تواند در داشتن سفری خوب به مسافران کمک کند.

رئیس اداره اورژانس مشهد بیان داشت: بیمارانی که به شهر مشهد سفر می کنند داروها، ملزومات و تجهیزات پزشکی که به آن نیازمند هستند را با خود به همراه آورده و تنها به امکانات در شهر مشهد اتکاء نکنند تا در صورت بروز بحران دچار مشکل نشوند.

دکتر صمدی به خدمات اورژانس 115 در تعطیلات عید نوروز اشاره کرد و گفت: بالغ بر 200 آمبولانس فعال، شش دستگاه اتوبوس آمبولانس در دانشگاه های علوم پزشکی کل استان، دو فروند بالگرد و چندین دستگاه موتور اورژانس در شهر مشهد به صورت شبانه روزی خدمات خود را در اختیار مردم قرار می دهد.

وی به آماده باش کامل کادر اورژانس در تعطیلات نوروز 96 اشاره کرد و گفت: با توجه به  برنامه ای که در اطراف حرم مطهر رضوی تدارک دیده ایم از مردم تقاضا می شود به دلیل ازدحام شدید در اطراف بافت حرم در صورت بروز موارد غیر فوریت مانند شکستگی دست؛ از تماس با اورژانس جهت انتقال بیمار به درمانگاه ها و بیمارستان های اطراف حرم خودداری و خود این امر را به سرانجام برسانند.

رئیس اداره اورژانس مشهد افزود: فوریت ها در تلاش است تا بیمارانی را که دچار وضعیت حاد سکته مغزی شده اند و باید فورا تحت درمان تخصصی قرار گرفته و راه نروند و یا فردی که دچار شکستگی شدید ستون فقرات شده و خونریزی شدید دارد را سریعا به مراکز درمانی اعزام و تحت درمان قرار دهد.

وی افزود: مردم از تماس بی مورد به اورژانس 115 به شدت پرهیز کنند؛ زیرا شدت خدمات همکاران اورژانس و خستگی می تواند موجب کاهش کیفیت ارائه خدمات به مردم شود.

دکتر صمدی در پایان ضمن تبریک سال جدید به دیگر تلاش گران خدمت رسانی به مردم در ایام عید نوروز، گفت: امدادگران هلال احمر، پلیس راه و راهداری در کنار خدمت رسانان عرصه بهداشت و درمان در تلاش هستند تا مردم را در داشتن سالی همراه با آرامش و سلامت یاری کنند.

ارائه خدمات پاراکلینیکی به بیش از 60 هزار نفر دربیمارستان قائم(عج)

  • PDF

رییس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) از ارائه خدمات به بیش از دو هزار و 400 نفر طی تعطیلات نوروزی خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر داستانی اظهارداشت: از 25 اسفند تا کنون دو هزار و 461 نفر در قالب بیماران قلبی، مغز و اعصاب، داخلی، زنان و مامایی به این مرکز مراجعه نموده اند که از این تعداد یک هزار و 824 نفر بستری و تحت درمان قرار گرفتند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین 47 بیمار نیز در بخش های مراقبت ویژه بستری شده اند.

رییس بیمارستان قائم (عج) ارائه خدمات پاراکلینیکی به بیش از 44 هزار نفر از مجاوران و 18 هزار نفر از زائران را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد.

دکتر داستانی افزود: انجام 226 عمل غیر اورژانس ، 77 عمل اورژانسی و 61 مورد زایمان طبیعی وسزارین از دیگر اقدامات این مرکز به شمار می رود.

وی تاکید کرد:در  تعطیلات نوروزی  بخش های اورژانس، داروخانه ، آزمایشگاه ، اتاق عمل و کلیه واحدهای درمانی و پاراکلینیکی در 24 ساعت شبانه روزفعال بوده  به فعالیت خود ادامه می دهند .

رییس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) انجام752 مورد سی تی اسکن ، 411مورد ام ارای ، 45 مورد اکو ، 63 مورد آندوسکوپی ، 20 مورد برونکوسکوپی ، 745 مورد سو نو گرافی ، 976 مورد گرافی و 82 مورد سی تی آنژیوگرافی را از دیگر اقدامات برشمرد.