بیش از هزار و 200 عمل جراحی کم تهاجمی طی یک سال گذشته انجام شده است

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دانشگاه مشهد موفق شده است تا به لحاظ تنوع و تعداد اعمال جراحی کم تهاجمی خود را در راس کشور قرار داده و بیش از هزار و 200 عمل جراحی کم تهاجمی در طول یک سال گذشته انجام دهد.

به گزارش وب دا؛ دکتر علی جنگجو خاطر نشان کرد: بسیاری از اعمال جراحی به شیوه سنتی باز و با ایجاد برشی 30 سانتی متری بر روی بدن انجام می شود، حال آن که این برش ها خود برای بیمار عوارضی مانند عفونت و جوش نخوردن برش (فتق) را به دنبال دارد؛ که در نهایت نیازمند عمل جراحی می شود.

فلوشیپ جراحی کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که بسیاری از بیمارانی که می خواهند به روش کم تهاجمی عمل شوند سابق بر این بین دو تا چهار بار عمل شده اند؛ که تمام این موارد ناموفق بوده است.

وی به انجام اعمال کم تهاجمی با ایجاد چند سوراخ و یک برش چند سانتی متری روی بدن اشاره و یادآور شد: عمل خارج کردن مری با ایجاد چند سوراخ در جداره شکم و یک برش چند سانتی متری روی گردن، عمل جراحی معده با ایجاد چند سوراخ و یک برش چند سانتی متری روی شکم و عمل طحال و کلیه بزرگ نیز با چند سوراخ و برش سه سانتی متری انجام می شود.

 وی بیان داشت: عوارض سوراخ های متعدد هیچ گاه معادل عوارض برشی که طولش معادل مجموع این سوراخ ها باشد نیست؛ به دیگر معنا پنج سوراخ یک سانتی متری عوارض بسیار کمتری از یک برش پنج سانتی متری دارد.

سوراخ های عمل لاپاراسکوپی بین سه تا 12 میلی متر است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد طول سوراخ های اعمال لاپاراسکوپی را بین سه  تا 12 میلی متر دانست و ابراز داشت: در این اعمال سوراخ های پنج میلی متری کاربرد بیشتری دارد، سوراخ های 10 میلی متر برای دوربین و سوراخ های 12 میلی متری برای ابزارهای لاپاراسکوپی که داخل شکم وارد خواهند شد استفاده می شود.

دکتر جنگجو بیان داشت: متاسفانه به دلیل تعداد کم جراحان توانا در انجام اعمال کم تهاجمی، بیمار توان انتخاب درمان خود به این شکل را ندارد و بر این اساس در حال آموزش فلوشیپ در این خصوص هستیم.

سالانه دو فلوشیپ جراحی کم تهاجمی در مشهد تربیت می شوند

فلوشیپ جراحی کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: سالانه دو فلوشیپ جراحی کم تهاجمی در مشهد تربیت می شوند تا در آینده خیلی نزدیک جراحان ما در این راستا توانا و به زودی شاهد درمان کیسه صفرا بدون باز شدن شکم خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا برای جراحانی که به شکل باز اعمال خود را انجام می دهند آموزش اعمال لاپاراسکوپی دیده شده است؟ تصریح کرد: برای این جراحان دوره ای که بخواهد آموزش اختصاصی بدهد نداریم؛ اما در حال برگزاری جراحی هایی به شکل دوره های کوتاه مدت(چهارماه) هستیم؛ تا بتوان برخی عمل های جراحی مانند فتق، کیسه صفرا و آپاندیس را به شکل کم تهاجمی انجام داد.

90 درصد اعمال جراحی شکم شامل سه جراحی فتق، کیسه صفرا و آپاندیس می باشد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: 90 درصد اعمال جراحی شکم شامل سه جراحی فتق، کیسه صفرا و آپاندیس می باشد؛ که اگر پزشکان در این دوره ها شرکت کنند موفقیت های خوبی را به دست خواهند آورد.

دکتر جنگجو تاکید کرد: این دوره ها در دانشگاه در حال برگزاری است و علاقمندان می توانند از طریق سایت آموزش مداوم دانشگاه در این دوره ها که ظرفیت پذیرش دو نفر را در هر دوره دارد ثبت نام کنند.

هزینه عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی تفاوتی ندارد

فلوشیپ جراحی کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: هزینه عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی تفاوتی ندارد؛ اما ابزارهای آن متفاوت است. در عمل جراحی لاپاراسکوپی از مش دوجداره ای استفاده می شود؛ که در یک سمت ماده قابل جذب بسیار گرانی دارد.

وی افزود: البته بیمه ها این موضوع را درک و اغلب هزینه ها را پرداخت می کنند به نحوی که بیمه های تکمیلی همه هزینه و بیمه پایه به دلیل اشراف بر مزایای این عمل جراحی اغلب هزینه ها را پرداخت می کنند.

زمان در جراحی باز و لاپاراسکوپی تفاوت بسیاری دارد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد صرفه جویی در زمان را در اعمال کم تهاجمی بسیار مهم دانست و تاکید کرد: زمان انجام عمل جراحی کیسه صفرا در جراحی کم تهاجمی هشت تا 10 دقیقه است؛ اما در روش باز حدود دو ساعت(زمان باز کردن و بستن شکم) به طول می انجامد.

دکتر جنگجو خاطر نشان کرد: در لاپاراسکوپی همه زمان جهت خارج کردن کیسه صفرا صرف می شود و سوراخ های ایجاد شده تنها نیاز به بخیه یک سانتی متری دارد که حدود سه دقیقه زمان خواهد برد.

فلوشیپ جراحی کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: اعمال جراحی لاپاراسکوپی هنگام آموزش دیدن جراح زمان بیشتری نیاز دارد؛ اما پس از کسب مهارت زمان بسیار کوتاه می شود. مضاف بر این که این گونه جراحی کاهش  زمان بستری بیمار در بخش را به دنبال دارد.

90 درصد بیماران روز بعد از عمل جراحی لاپاراسکوپی مرخص می شوند

وی بیان داشت: در این روش بیمار درد ندارد، روده ها جابه جا نمی شوند و 90 درصد بیماران (در اعمال جراحی فتق، کیسه صفرا، روده و معده بدون بریدگی) روز بعد از عمل مرخص می شوند در حالی که این اعمال در روش باز سه روز بستری بیمار در بخش را موجب خواهد شد.

دانشگاه مشهد حمایت قابل توجهی جهت رشد اعمال کم تهاجمی داشته است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حمایت های دانشگاه در راستای تقویت اعمال جراحی کم تهاجمی را قابل توجه دانست و ابراز داشت: فلوشیپی که اکنون در دانشگاه با هزینه چند میلیاردی راه اندازی شده نشان از این توجه دارد.

 دکتر جنگجو اضافه کرد: زمانی تنها یک دستگاه لاپاراسکوپی در اختیار اساتید وجود داشت؛ اما امروز همه اساتید آموزش لاپاراسکوپی دیده و این عمل را انجام می دهند.

فلوشیپ جراحی کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: این توجه موجب شده است که امروز از چهار اتاق عمل بخش، سه اتاق عمل مجهز به سه دستگاه لاپاراسکوپی باشد و دانشگاه نیز تلاش دارد تا دستگاه های پیشرفته لاپاراسکوپی را که می توان با آن عمل های جراحی پیشرفته را انجام داد با هزینه های بالا تهیه کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آسیستان های ما همه روش ها را آموزش می بینند و بعد از دانش آموختگی با لاپاراسکوپی کار و دستگاه هایی که چندین سال در شهرستان ها بیکار مانده است را فعال خواهند کرد.

دانشگاه مشهد از نظر تنوع و تعداد اعمال جراحی کم تهاجمی در راس قرار دارد

فلوشیپ جراحی کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: گروه جراحی در رشته های مختلف اطفال، پلاستیک، سوختگی، عروق و ... شامل 30 عضو هیات علمی است و تعداد اساتید جراحی نیز 12نفر می باشد؛ که در بیمارستان های قائم(عج) و امام رضا(ع) در حال فعالیت هستند.

وی بیان داشت: تا کنون پنج فلوی جراحی کم تهاجمی تربیت شده است؛ که این تعداد همه اعمال جراحی شکم را می توانند به روش کم تهاجمی انجام دهند. دانشگاه مشهد یکی از قطب های جراحی کم تهاجمی در کشور و به لحاظ تنوع و تعداد اعمال جراحی کم تهاجمی در راس کشور قرار دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بیش از هزار و 200 عمل جراحی کم تهاجمی در طول یک سال گذشته انجام شده است که نشان میدهد روزی 10 عمل از این دست در دانشگاه در حال انجام است.

استفاده از تلفن همراه در هنگام شب ریتم طبیعی خواب را به هم می زند

  • PDF

فوق تخصص ریه و دستیار فلوشیپ خواب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: مواجهه با نور زیاد در ساعات غروب و شب (روشن کردن چراغهای زیاد یا کارکردن با تلفن همراه) سبب به هم خوردن ریتم طبیعی خواب و بیداری می شود.

به گزارش وب دا، دکتر مهناز امینی خاطر نشان کرد: امروزه اختلالات خواب شایعتر از هر زمان دیگری است. توجه نکردن به چرخه طبیعی خواب و بیداری، استفاده روز افزون از وسایل ارتباط جمعی، اختصاص زمان زیاد به حضور در شبکه های اجتماعی از علل مهم مشکل در خواب است که حتی کودکان و نوجوانان را مبتلا نموده است.

وی افزود: ساعت درونی بدن ما که میل به خوابیدن یا بیدار شدن را تنظیم می کند، توسط میزان نور موجود در محیط، کار می کند. مواجهه با نور زیاد در ساعات غروب و شب (روشن کردن چراغهای زیاد یا کارکردن با تلفن همراه) سبب به هم خوردن ریتم طبیعی خواب و بیداری می شود و رفتار نادرست دیگری که نشانه کم توجهی به اهمیت خواب است و امروزه حتی در کودکان نیز دیده می شود، ترجیح دادن کارهای دیگر مانند تماشای تلویزیون، رفتن به مهمانی و ... به خوابیدن است.

فوق تخصص ريه و مراقبتهاي ويژه با اشاره به اینکه خواب ناکافی سلامت و ایمنی بدن را تهدید می کند، افزود: علائمی مانند دیر بخواب رفتن و یا مشکل در یکپارچگی خواب، خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، چرت زدن در مکانها و موقعیتهای غیرمعمول، خُروپف، قطع نفس در خواب، شب ادراری، لگد زدن در خواب، کابوس و سندروم پای بی‌قرار از علائم اختلالات خوابند. بویژه افرادی که سابقه چرت زدن پشت فرمان اتومبیل را دارند، به احتمال زیاد نیاز به بررسی از نظر اختلالات خواب دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: افزایش وزن، دیابت، افزایش فشار خون، مشکل در تمرکز، افسردگی، مشکلات قلبی عروقی و سکته مغزی را می توان از عوارض اختلالات خواب نام برد. بیش فعالی، کاهش یادگیری و تمرکز در کودکان عارضه کم خوابی یا قطع نفس بعلت بزرگی لوزه ها است.

وی خاطرنشان کرد: گاهی خُروپف بدون قطع نفس بوده و مشکل جدی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کند، ولی وجود علائمی مانند مواردی که در فوق اشاره شد و یا مشاهده قطع نفس توسط دیگران، ممکن است نشانه ابتلای فرد به آپنه انسدادی خواب بوده که به سبب عوارض مهمی که بدنبال دارد، تشخیص و درمان آن الزامی است. آپنه انسدادی خواب به وسیله دستگاه پلی سومنوگرافی (تست خواب) تشخیص داده می شود.

مسئول کلینیک خواب بیمارستان امام رضا (ع) گفت: براي انجام تست پلي سومنوگرافي نیاز به یک شب حضور در کلینیک خواب می باشد. بیمار پس از تشکیل پرونده از حدود ساعت ۱۹:۳۰ شب تا ۷ صبح بستری شده و امواج حاصل از حرکات چشم، تنفس، نوار مغز، نوار قلب، عضلات صورت و پا در طی مدت خواب ثبت می شود و در تمام این مدت فرد و امواج تست خواب توسط تکنیسین مانیتور می شود. سپس نتایج بدست آمده از ثبت اطلاعات شبانه، توسط پزشک تحلیل و در قالب گزارش به فرد ارائه می گردد.

 شهروندان می توانند جهت اخذ نوبت کلینیک خواب یا دریافت اطلاعات بیشتر می توانند  ، با شماره تلفن ۳۸۰۲۲۴۶۶-۰۵۱ تماس گرفته و یا به نشانی کلینیک خواب بیمارستان امام رضا (ع) واقع در طبقه اول دپارتمان داخلی، بیمارستان امام رضا (ع) مراجعه نمایند.

25 اسفند روز جهانی خواب نام گذاری شده است.

دانشگاه مشهد در حوزه های بهداشتی، درمانی و غذا و دارو در خدمت زائران نوروزی است

  • PDF

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دانشگاه مشهد در ایام تعطیلات نوروز در حوزه های بهداشتی، درمانی و غذا و دارو در خدمت خیل زائران خواهد بود.

دکتر سید مرتضی احتشام فر در گفت‌وگو با وب دا در خصوص برنامه های ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از فعالیت 52 مرکز دیالیز در این ایام خبر داد و گفت: در این مراکز680 تخت فعال وجود دارد؛ که از این تعداد 31 مرکز با 483 تخت فعال در مشهد قرار دارد.

وی  تصریح کرد: در این مدت 146 درمانگاه شبانه روزی در استان فعال خواهد بود؛ که از این تعداد با توجه به بار حضور زائران در شهر مشهد 94 درمانگاه در این شهر قرار دارد.

دکتر احتشام فر به ارائه خدمات 38 کلینیک دندانپزشکی، 94 آزمایشگاه و 68 مرکز تصویربرداری در استان جهت ارائه خدمات مورد نیاز زائران و مجاوران در ایام تعطیلات نوروزی اشاره کرد.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، تاکید کرد: 206 پایگاه شهری و جاده ای اورژانس  115 با 232 آمبولانس در کل استان خراسان رضوی (دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گناباد، تربت حیدریه، سبزوار، نیشابور و تربت جام) فعال هستند؛ که شامل 115 پایگاه جاده ای و 91 پایگاه شهری می باشد.

دکتر احتشام فر در پاسخ به ابهام مردم در تاخیر حضور برخی آمبولانس های 115 بر سر حادثه، بیان داشت: با توجه به این که در هر پایگاهی تعداد آمبولانس ها محدود است و گاه حوادث به صورت زنجیره ای و یا با تعداد بالا در یک زمان صورت می گیرد باید آمبولانس ها از پایگاه های دور تر خود را به صحنه برسانند که این در سرعت خدمت رسانی تا اندازه ای خلل وارد می کند.

وی ادامه داد: معاونت غذا و دارو در تامین دارو در این ایام پیش بینی های لازم را انجام داده است و داروخانه 22 بهمن به عنوان داروخانه مرجع در این خصوص انتخاب شده است. در این ایام 32 داروخانه بیمارستانی در مشهد و 14 داروخانه بیمارستانی در شهرستان ها فعال می باشند.

جانشین و دبیر کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان، تاکید کرد: این در حالی است که 109 داروخانه شبانه روزی در سطح استان بر اساس هماهنگی های انجام شده فعال خواهند بود؛ که از این تعداد 62 مورد در مشهد قرار دارد.

دکتر احتشام فر خاطر نشان کرد: هماهنگی با انجمن داروسازان جهت ارائه خدمات داروخانه های داوطلب در اطراف حرم بدون محدودیت انجام شده است و پیش بینی لازم برای تامین داروهای ویژه و مخدر برای بیماران صعب العلاج و خاص نیز صورت گرفته تا در این خصوص نیز کمبودی وجود نداشته باشد.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: 28 تیم بازرسی روزانه در قالب دو تیم در این ایام به داروخانه ها و مراکز توزیع دارو سرکشی می کنند؛ تا بتوانند در صورت وجود نقص در جهت رفع آن برآیند.

 وی به شماره تلفن 190 جهت پاسخگویی به شکایات مردمی اشاره کرد و اظهار داشت: مردم می توانند شکایات خود در خصوص مسائل دارویی و بهداشتی را از طریق این شماره تلفن که در مراکز حساس و خاص قرار داده شده است گزارش دهی کنند.

دکتر احتشام فر بیان داشت: مانور سلامت نوروزی از 16 اسفند در بوستان کوهسنگی مشهد به همت معاونت بهداشتی با حضور تیم های نظارتی برگزار شد.

وی از فعال بودن ستاد مرکز بهداشت استان در ایام تعطیلات نوروزی خبر داد و گفت: 157 مرکز بهداشتی و درمانی در سطح استان در این ایام فعال هستند؛ که از این تعداد 27 مورد در مشهد، 75 مورد در شهرستان ها و 55  مورد نیز در سایر دانشکده ها و دانشگاه های استان فعال می باشند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: پنج پایگاه مراقبت مرزی نیز با حضور نیروهای بهداشتی در ورودی های اتباع خارجی مستقر هستند؛ تا با انجام واکسیناسیون از انتقال بیماری جلوگیری کنند.

دکتر احتشام فر اذعان داشت:  44 مرکز درمان پیشگیری از هاری، 36 مرکز درمان سالک و 33 مرکز خدمات مزدوجین در سطح استان در این ایام فعال و به ارائه خدمات مورد نیاز به مردم می پردازند.

وی تصریح کرد: 157 تیم بازرسی بهداشت محیطی با 336 پرسنل فنی فعال در اکیپ های بازررسی تا 15 فروردین ماه در کشیک ویژه قرار دارند و همه روزه از ابتدای صبح  تا ساعت 20 شب نظارت های کاملی در حوزه خود انجام خواهند داد.

جانشین و دبیر کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان افزود: این کشیک ها در مراکزی که توریستی هستند تا ساعت 24 شب ادامه خواهد داشت.

 

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در ایام نوروز

  • PDF

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: طبق دستور رییس دانشگاه هیچ بخش و هیچ بیمارستانی حق تعطیلی و بسته بودن در ایام تعطیلات نوروزی را ندارد و باید همه بخش ها با 100 درصد ظرفیت فعال باشند

دکتر سید مرتضی احتشام فر در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص برنامه ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: همه ساله خیل عظیم زائران داخلی و خارجی به سمت شهر مقدس مشهد در سفر هستند؛ تا نوروز و لحظه تحویل سال را در جوار امام رضا(ع) باشند.

وی ادامه داد: طبق برآوردهای انجام شده از سوی مدیر کل امور رفاه زائرین، در نوروز سال 97 حدود هشت میلیون زائر در مشهد حضور خواهند داشت و این در حالی است که طی 11 ماه گذشته نیز حدود 30 میلیون زائر در شهر مشهد حضور داشته اند.

جانشین و دبیر کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان، تاکید کرد: حضور هشت میلیون زائر طی 15 روز در شهر مشهد به این معنا است؛ که  تنها در این ایام؛ مشهد با زائرانی دو برابر جمعیت خود روبه رو است.

 دکتر احتشام فر ابراز داشت: بر این اساس باید برای این تعداد از هموطنان و مهمانان داخلی و خارجی خدمات اسکان، تغذیه و غیره از جمله خدمات حوزه سلامت؛ که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و اولویت اول هر فردی است دیده شود.

زائران دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشند

وی با اشاره به کم توجهی مردم به سلامت خود در سفر، بیان داشت: زائرین و مسافرین باید بیش از هر چیزی در سفر در فکر سلامت خود باشند؛ که به همراه داشتن دفترچه بیمه جهت حضور در مراکز درمانی درصورت بروز احتمالی حادثه و بیماری از ابتدایی ترین مسائل در این حوزه به شمار می رود که متاسفانه مردم نسبت به آن بی توجه هستند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، بیان داشت: ما باید در هر شرایطی خدمات و سرویس های لازم را از ورودی  های استان، جاده ها و شهرستان ها تا هنگام بازگشت به زائران ارائه دهیم تا در نهایت سفری خوب با خاطرات به یاد ماندنی از مشهد به همراه داشته باشند.

دکتر احتشام فر به ابلاغ دستور العمل نوروزی ریاست دانشگاه پس از ده ها بار بازبینی اشاره کرد و متذکر شد: بر این اساس باید بین متخصصین، اعضای هیأت علمی، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی تقسیم کار شده و  طبق دستورات ریاست دانشگاه هیچ بخش و هیچ بیمارستانی حق تعطیلی و بسته بودن را ندارد و باید همه بخش ها با 100 درصد ظرفیت در این ایام فعال باشند.

63 بیمارستان در سطح استان فعال است

وی ابراز داشت: در سطح استان 63 بیمارستان تحت پوشش دانشگاه و دانشکده های استان وجود دارد؛ که از این تعداد 33 مورد در مشهد فعال می باشد. این در حالی است؛ که 100 درصد اورژانس و کلیه بخشهای CCU، NICU، ICU، PICU در بیمارستان ها در این ایام فعال هستند و متخصصین مربوطه به شکل مقیم و آنکال در کشیک های خود حضور خواهند داشت.

دکتر احتشام فر به اهمیت تامین خون برای مراکز درمانی استان اشاره و تاکید کرد: نیاز به خون از نیازهای اساسی درمان است که در این راستا سه پایگاه ثابت اهدای خون در مشهد، پنج پایگاه در شهرستان های استان و دو اتوبوس آمبولانس در اطراف حرم در نوروز مستقر هستند؛ تا خون را از زائران احصاء و نیاز بیمارستان ها را در این خصوص رفع کنند.

وی بیان داشت: اداره کل دامپزشکی استان مسئولیت سنگینی در این ایام بر عهده دارد؛ که همانا تامین فرآورده های دامی خام و تائید بر سلامت آن می باشد. این شبکه تلاش دارد؛ تا از ورود، ذبح و توزیع گوشت ناسالم و غیر بهداشتی در میان مردم جلوگیری کند.

مردم به ذبح دامی بپردازند که مورد تائید بهداشت و دام پزشکی استان است

 جانشین و دبیر کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان، تصریح کرد: مردم اگر می خواهند دامی را ذبح کنند حتما از مراکزی که مورد تائید بهداشت و دامپزشکی است استفاده کنند و اگر می خواهند گوشت خریداری کنند حتما از وجود مهر دامپزشکی بر روی آن اطمینان داشته باشند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: بر این اساس مدیر کل دامپزشکی استان در این ایام به 120 تیم در قالب اکیپ های سیار با 240 نفر بازرس در دو شیفت کاری ماموریت داده است؛ تا نظارت های لازم در این راستا را اعمال کنند.

وی بیان داشت: نظارت های دامپزشکی در مسیر مراقبت از سلامت مردم بسیار مهم است و در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز نظارت های مشترکی با این شبکه داشته است.

جانشین و دبیر کمیته بهداشت و محیط زیست خدمات سفر استان افزود: مدیر کل تعزیرات حکومتی استان نیز یکی از نیروهای همپای دانشگاه است که با چهار تیم قضایی به عنوان نیروهای فعال در ایام نوروز به شکل سیار و ثابت در صحنه حضور و با ارائه حکم مانع از ادامه یک تخلف بهداشتی می شوند.

دکتر احتشام فر تاکید کرد: دادستان کل مشهد و معاونین در تمام صحنه ها پشت دانشگاه هستند و بدون حضور نیروهای قضایی و انتظامی بازرسین ما کارایی موثری را نخواهند داشت.

آخرین اخبار