پیوند مغز استخوان در درمان 40 نوع بیماری موثر است

  • PDF

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: با عمل پیوند مغز استخوان می توان 40 نوع بیماری را درمان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر علی قاسمی در نشست خبری با اشاره به اینکه پیوند مغز استخوان در درمان بیماری هایی از جمله سرطانهای پستان، تخمدان، غدد لنفاوی، خون و بیماریهای تالاسمی، کمکاری مغز استخوان و نقص دستگاه ایمنی بدن خاطر نشان کرد: از سال 1391 زمان تاسیس مرکز پیوند مغز استخوان این دانشگاه تاکنون 50 عمل پیوند در این مرکز انجام شده است.

وی تصریح کرد: 69 درصد پیوند های مغز استخوان برای بیماران با سنین شش ماه تا 47 سال سن با موفقیت کامل همراه بود که مطابق با میانگین جهانی است.

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پیوند مغز استخوان به دو صورت انجام می گیرد که در نوع نخست آن مغز استخوان از خود فرد دریافت می شود اما در نوع دوم باید فرد مغز استخوان را از شخص دیگری دریافت کند.

وی افزود: بهترین فرد دهنده مغز استخوان خواهر یا برادر بیمار هستند زیرا سازگاری دستگاه ژنتیکی آنها مطابقت بیشتری دارد اما در 70 درصد موارد بیماران نمی توانند دهنده مناسب و سازگار را بیابند.

تشکیل بانک اهداکنندگان مغز استخوان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دکتر قاسمی ادامه داد: کمبود دهنده مغز استخوان برای بیماران موجب راه اندازی بانک جهانی مغز استخوان شد که هم اکنون مشخصات ژنتیکی 30 میلیون دهنده را درخود جای داده است.

وی گفت: اگر بیماران در این بانک، دهنده مناسب را پیدا کنند باید مبلغ 20 هزار یورو پرداخت کنند تا یک نمونه  برای ما ارسال شود.

رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: سال 1392 با راه اندازی بانک ژنتیکی مرکز مشهد هزینه دریافت نمونه و استخراج اطلاعات به شش میلیون ریال کاهش یافت.

وی ادامه داد: در نهایت بانک اهداکنندگان مغز استخوان ایران سال 1394 تاسیس شد و هم اکنون 9 مرکز در سطح کشور برای تامین اطلاعات ژنتیکی افراد دهنده مغز استخوان همکاری دارند.

عضویت ایران در بانک جهانی مغز استخوان نیازمند اطلاعات 100 هزار دهنده است

دکتر قاسمی تعداد اهداکنندگان مغز استخوان را در ایران کمتر از 10 هزار نفر اعلام و بیان کرد: عضویت ایران در بانک جهانی مغز استخوان نیازمند اطلاعات 100 هزار دهنده است.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان امسال مرکز مشهد اطلاعات ژنتیکی هزار نفر دهنده مغز استخوان را جمع آوری کند لذا هم اینک دفتری در بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان منتصریه مشهد از افراد متقاضی ثبت نام می کند.

رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در این چارچوب تنها با دریافت پنج سی.سی خون و ارسال آن به آزمایشگاه اطلاعات ژنتیکی، مشخصات افراد به صورت کد و محرمانه ثبت می شود و هیچگونه ارتباطی بین دهنده و گیرنده برقرار نخواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که یک بیمار فرد اهداکننده همسان خود را بیابد، اهداکننده فراخوان و سلولهای مغز استخوان از گردش خون وی با دستگاه مخصوص در مدت چند ساعت بدون کمترین عوارض جانبی استخراج می شود.

در قالب برنامه تحول؛هزینه عمل پیوند مغز استخوان رایگان شده است

دکتر قاسمی گفت: امسال در چارچوب طرح تحول سلامت و پیگیری وزیر بهداشت تمامی بیماران بدون پرداخت هزینه عمل پیوند مغز استخوان را انجام می دهند و سازمانهای بیمه گر مکلف به تامین هزینه ها اعم از درمان و دارو هستند.

وی افزود: مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد تنها مرکز در نوع خود در شرق کشور می باشد که پذیرای بیماران پیوند مغز استخوان از استانهای همجوار است و حتی امکان پذیرش بیمار از برخی کشورهای همسایه را نیز دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار