فعالیت 700 جراح مغز و اعصاب در کشور

  • PDF

ريیس انجمن جراحی مغز و اعصاب ایران گفت: هم اینک 700 جراح مغز و اعصاب در سطح کشور فعالیت دارند و بر این اساس نسبت به جمعیت ایران تعداد جراحان مغز و اعصاب مناسب است.

به گزارش وب دا، دکتر حمید رحمتی در حاشیه نخستین کنگره جراحی عروق مغز و نخاع افزود: بر اساس استانداردهای جهانی به ازا هر 250 هزار نفر جمعیت باید یک جراح مغز و اعصاب فعالیت داشته باشد. این رقم در ایران یک جراح به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است.

وی ادامه داد: در ژاپن به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت یک جراح مغز و اعصاب وجود دارد که بخشی از آنها در کارهای تحقیقاتی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه  سالانه بیش از 50 جراح مغز و اعصاب دانش آموخته می شوند، افزود: تعداد بالای جراحان مغز و اعصاب پیامد خوبی برای جامعه ندارد زیرا آنها بدنبال درمان و جراحی هایی می روند که لزومی ندارد و در اصطلاح "مریض تراشی" می کنند.

دکتر رحمتی ادامه داد: در کشورهایی مانند مصر، ترکیه و انگلستان به دنبال افزایش تعداد جراحان مغز و اعصاب تدابیر لازم اندیشیده شده است.

وی در ادامه همچنین گفت: آمار دقیقی از سکته های مغزی در ایران موجود نیست و طبق اطلاعات فعلی شیوع سکته های مغزی در ایران پایین است.

ريیس انجمن جراحی مغز و اعصاب ایران افزود: بر اساس آمار در کشورهای اسکاندیناوی سالانه حدود 40 نفر به ازا هر 100 هزار نفر جمعیت به خونریزیهای مغزی و سکته های مغزی مبتلا می شوند در حالی که این آمار در ایران هفت به ازا هر 100 هزار نفر جمعیت است.

وی ادامه داد: شرایط اقلیمی و نژادی در کشورهای مختلف بر بیماریهای مختلف از جمله مغز و اعصاب دخیل است.

نخستین کنگره بین المللی جراحی عروق مغز و نخاع همزمان با بیست و چهارمین کنگره میان دوره ای مغز و جراحی اعصاب با حضور  300 نفر از متخصصان این حوزه از داخل و خارج کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

 این کنگره  با حضور متخصصان رشته های جراحی مغز و اعصاب، داخلی اعصاب، اعصاب اطفال، گوش و حلق و بینی، علوم پایه اعصاب، روانپزشکی، نورو رادیولوژی، جراحی سر و گردن، غدد داخلی و پزشکان عمومی طی روزهای چهارم تا ششم آبان ماه برپاست.

در این کنگره 15 نفر از متخصصان برجسته مغز و اعصاب از کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا، فرانسه و آمریکا حضور دارند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار