نخستین عمل جراحی مغز در کاشمر با موفقیت انجام شد

  • PDF

نخستین عمل جراحی مغز توسط تیم جراحی بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) کاشمر با موفقیت انجام شد.

به گزارش وب دا، خانمی 30ساله که در اثر سانحه رانندگی، به بیمارستان ولی عصربردسکن انتقال یافته بود، در بیمارستان بردسکن دچار کاهش سطح هوشیاری (GCS=7)و انتوبه(لوله گذاری تراشه)  شد که برای ادامه درمان،بلافاصله با آمبولانس به بیمارستان حضرت  ابوالفضل(ع) کاشمر انتقال یافت و تحت عمل جراحی به سرپرستی دکتر امیر امینی نوائی متخصص جراح مغز و اعصاب کاشمر قرار گرفت.

دکتر امیر امینی نوائی جراح مغز واعصاب شهرستان کاشمر در این زمینه اظهار داشت: بلافاصله پس از انتقال  بیمار به بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) کاشمر، جهت بیمار سی تی اسکن انجام و شواهد سی تی اسکن شامل شکستگی استخوان تمپرال راست به همراه سابدرال هماتوم سمت چپSAHوسیع و شیفت مغز به مقدار نه میلیمتر به سمت راست دیده شد. لذا جهت کاهش فشار داخلی مغز بیمار،عمل دکامپرسیو کرانیکتومی(برداشتن استخوان جمجمه جهت کاهش فشار مغز) وتخلیه هماتوم(خون لخته شده در مغز) سریعا  به اتاق عمل انتقال یافت.

دکتر امینی نوایی گفت: در این عمل،هماتوم وسیع در زیر پرده مغز مشهود بود که تخلیه شد.

 وی ادامه داد با توجه به اینکه مغز کاملا متورم بود، لذا پرده ها ی مغز بهم نمی رسید و به کمک پریوست روی جمجمه بیمار، دوراپلاستی(ترمیم و افزایش حجم پرده مغز) انجام شد.

این جراح مغز و اعصاب  گفت: با توجه به ورم شدید مغز امکان جای گذاری مجدد استخوان جمجمه مقدور نبود بنابراین بدون جای گذاری استخوان جمجمه، پوست بیمار دوباره دوخته شد و بیماربا شرایط مساعد بهICUانتقال یافت.

دکتر امینی گفت:در حال حاضر که چند ساعت از عمل  این بیمار میگذرد مردمک‌های چشم  نسبت به نور واکنش نرمال داشته  و بیمار تنفس خود بخودی دارد و فشار خون نرمال بوده و در کل در شرایط  مساعدی بسر می برد.

این متخصص جراح مغز و اعصاب ابراز امیدواری کرد: با برطرف شدن ورم مغز بیمار و برگشت بیمار به زندگی نرمال ، طی یک عمل جراحی ساده استخوان جمجمه بیمار که فعلا در شرایط استریل نگهداری می شود، در محل قبلی قرار داده می شود.

دکتر یزدانی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر با قدردانی از دکتر امیر امینی نوایی جراح متخصص مغزو اعصاب  و تیم جراحی اتاق عمل بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) کاشمر، خاطر نشان کرد: با تلاش و پیگیری های رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاونت درمان دانشگاه و پیگیرهای مداوم امور متخصصین معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شاهد امکان حضور جراح مغز و اعصاب در این شهرستان فراهم شده است.  

 وی همچنین با گرامیداشت یاد دکتر علی پویان جوانترین جراح مغز و اعصاب ایران  که سال  گذشته در این شهرستان بر اثر سانحه تصادف جان خود را از دست داد گفت: در سال گذشته با پیگیری های چشمگیر  آن مرحوم ست جراحی مغز و اعصاب با کمک خیرین شهرستان بویژه حاج  ابوالقاسم هنرور، خریداری شده بود که امروز با همان وسایل جراحی، این بیمارتحت عمل جراحی قرار گرفت.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.