ارائه خدمات درمانی رایگان به بیش از 23 هزار مصدوم حوادث ترافیکی

  • PDF

مدیر اقتصاد و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اساس بند ب ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه، در سال 94 حدود 38 هزار و 500 نفر و از ابتدای سال 95 تا کنون، بیش از 23 هزار مصدوم حوادث ترافیکی در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات درمانی رایگان دریافت کرده اند.

به گزارش وب دا؛ دکتر حسین ابراهیمی پور در ارائه گزارشی از بار بیماری های ایجاد شده بر سیستم بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر اثر سوانح و حوادث جاده ای در طی سال های گذشته، گفت: حوزه حوادث ترافیکی یکی از حوزه های حاکمیتی بخش بهداشت و درمان است؛ که از ابتدا، به دلیل بالا بودن میزان حوادث ترافیکی و جاده ای در کشور، مورد توجه سیاستگذاران حوزه سلامت کشور بوده است.

وی  ابراز داشت: با توجه به این که سوانح ترافیکی بار زیادی را به لحاظ سال های از دست رفته عمر به مردم ایران تحمیل می کند و از نظر مالی نیز بار زیادی به نظام سلامت تحمیل می نماید، نظام بهداشت و درمان کشور سیاست های مختلفی را جهت کاهش بار بیماری های مرتبط با حوادث ترافیکی به اجرا در آورده است.

مدیر اقتصاد و درمان، استاندارد و فناوری های سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطرح کرد: در برنامه چهارم و پنجم توسعه کلیه هزینه های بیماران ترافیکی در کشور رایگان شده و محل تأمین آن از طریق بیمه شخص ثالث و سازمان های بیمه گر تجاری تعیین گردید.

دکتر ابراهیمی پور تصریح کرد: بر همین اساس است که هزینه درمان مصدومان سوانح ترافیکی به صورت دوره ای از طریق سامانه مربوطه به وزارت بهداشت اعلام می شود و وزارت بهداشت نیز بر اساس عملکرد بیمارستان های مختلف (ثبت شده در سامانه مرتبط) هزینه مشخص شده را بعد از طی مراحل رسیدگی به بیمارستان پرداخت می کند.

وی به شرایط لازم جهت ارائه خدمات درمانی ترافیکی در بیمارستان های دانشگاه اشاره کرد و ابراز داشت: با رعایت ضوابطی از قبیل احراز وجود مدارک مثبته وقوع حادثه ترافیکی مانند گزارش 115 یا کروکی پلیس (جهت مشخص شدن ترافیکی بودن سانحه) و استفاده از تجهیزات پزشکی تولید داخل، خدمات درمانی مربوطه به مصدومان ترافیکی به صورت رایگان ارائه می شود.

مدیر اقتصاد و درمان، استاندارد و فناوری های سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ادامه داد: نزدیک به 10 درصد خدمات بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مرتبط با حوادث ترافیکی است.

دکتر ابراهیمی با اشاره به آمار بیماران حوادث ترافیکی که در سال های گذشته خدمات درمانی رایگان دریافت کرده اند، گفت: در سال 93 در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود 35 هزار پرونده مصدومین سوانح ترافیکی تشکیل و مصدومین خدمات درمانی دریافت کرده اند؛ که این تعداد در سال 94 با رشد حدود 10 درصد، به 38 هزار و 500 پرونده رسیده است.

وی تاکید کرد: در سال 1395 و در مدت هفت ماهه اول سال نیز تعداد 23 هزار مصدوم ترافیکی به بیمارستان های دانشگاه مراجعه کرده اند؛ که بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تا پایان سال و بر اساس رشد سفرهای زیارتی به شهر مقدس مشهد در ایام تعطیل این تعداد به 40 هزار مصدوم خواهد رسید.

مدیر اقتصاد و درمان، استاندارد و فناوری های سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: این روند افزایشی خواه و ناخواه بار اقتصادی بالایی را به سیستم متحمل می کند به شکلی که تنها در سال 1394 مجموع هزینه درمان این بیماران در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیش از 60 میلیارد تومان بوده است.

دکتر ابراهیمی پور هشت درصد کل گردش مالی درآمد اختصاصی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد را مربوط به حوادث ترافیکی دانست و افزود: با توجه به سهم بالای بیماری های مصدومین ترافیکی به لحاظ تعداد و مبلغ؛ باید مراکز درمانی اختصاصی یا ویژه برای این دسته از بیماران تجهیز شود.

وی تاکید کرد: با توجه به پذیرش مصدومین نیازمند خدمات فوق تخصصی، از کل استان و حتی استان های مجاور در شهر مشهد، لازم است این مراکز با خدمات فوق تخصصی راه اندازی گردد.

دکتر ابراهیمی پور اضافه کرد: در حال حاضر بیمارستان های شهید کامیاب، شهید هاشمی نژاد، امام رضا(ع) و طالقانی دانشگاه علوم پزشک مشهد و بیمارستان فارابی وابسته به تامین اجتماعی، بیشترین خدمات درمانی به مصدومان ترافیکی را ارائه می دهند؛ که البته از مجموع 38 هزار 500 بیمار در سال 94 تنها دو هزار و 300 بیمار در بیمارستان های غیر دانشگاهی درمان شده اند.

مدیر اقتصاد و درمان، استاندارد و فناوری های سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: بر اساس آمار اعلام شده سهم بیمارستان های غیر دانشگاهی در درمان بیماران مصدوم سوانح ترافیکی تنها پنج درصد بوده و 95 درصد بار درمان بیماران مصدومین ترافیکی بر دوش بیمارستان های دانشگاهی است.

دکتر ابراهیمی پور بیان داشت: فردی که به عنوان بیمار سانحه ترافیکی به بیمارستان مراجعه می کند، بعد از ترخیص از بیمارستان، بخش اصلی خدمات خود را تا دو ماه بعد از اولین ترخیص به صورت  رایگان دریافت خواهد کرد.

وی در پایان اظهار داشت: همچنین روال پرداخت هزینه خدمات درمانی ارائه شده برای مصدومان حوادث ترافیکی، توسط واحد اقتصاد و درمان دانشگاه مدیریت می شود و این واحد، کلیه پرونده های مصدومین ترافیکی بیمارستان های خصوصی را نیز مورد بررسی قرار می دهد. علاوه بر این موضوع رسیدگی های اولیه بر روی پرونده ها جهت واقعی بودن خدمات ادعا شده نیز بر عهده واحد اقتصاد و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. 

 


 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.