ابلاغ آیین نامه جدید مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل

  • PDF

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با ابلاغ آیین نامه جدید مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل ارتقای دسترسی آحاد مردم جامعه به مراقبتهای پرستاری ایمن و با کیفیت محقق می شود.

به گزارش وب دا، محمد حسن عزتی اظهار داشت: در راستای سیاست ها  و برنامه عملیاتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و  با هدف کاهش مدت اقامت بیماران در مراکز درمانی،کاهش میزان عفونتهای بیمارستانی، کاهش مرگ و میر و همچنین کاهش موارد بستری مجدد بیماران و کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی آنها، آیین نامه تاسیس مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل، ابلاغی معاونت پرستاری وزارت بهداشت توسط مدیریت پرستاری دانشگاه به تمامی بیمارستانهای دولتی، خصوصی، خیریه جهت اطلاع پرسنل پرستاری و کادر پزشکی بیمارستانها ارسال شده است.

وی خاطر نشان کرد: مراقبت های پرستاری در منزل، مجموعه ای از خدمات پرستاری شامل فرد، خانواده و جامعه در سطوح مختلف ازپیشگیری تا ناتوانی را شامل می شود.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد هدف از تأسيس اين مراكز تأمين را حفظ و ارتقاء سلامت مددجويان و بيماران  به صورت مستقيم و غير مستقيم از طريق ارائه مراقبتهاي پرستاري مبتني بر نياز جامعه در زمينه هاي مراقبتي-مشاوره اي، آموزشي، درماني، توانبخشي با تأكيد بر افزايش سلامتي و كاهش تأثير ناتواني به ويژه در بيماري هاي مزمن (صعب العلاج، سرطاني ها، بيماريهاي خاص و...) و سالمندان عنوان کرد.

محمد حسن عزتی  بیان کرد: آیین نامه و شرح وظایف بازنگری شده در نشستی که با موسسین مراکز استان برگزار گردید، ابلاغ و مسائل و مشکلات این مراکز پس از بررسی طی این جلسه و جلسه کارگروه مراقبت در منزل به وزارت اعلام شد.

وی تاکید کرد: بر اساس این آیین نامه، در حال حاضر حداکثر به ازای هر پنجاه  هزار نفر جمعیت به یک مرکز مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری مجوز فعالیت داده خواهد شد.

محمد حسن عزتی افزود: در تمام بیمارستانها بایستی واحد مراقبت در منزل(Home Care)جهت راهنمایی بیماران و نحوه استفاده از مراکز مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل تشکیل شود که قرار است  دستورالعمل نحوه راه اندازی این واحد و شرح وظایف و تعرفه های ارائه خدمات به دانشگاهها ابلاغ گردد.

 مراکز فعال مشاوره و ارائه مراقبتهای پرستاری در منزل پس از بازدید کارشناسان این مدیریت، مشخص و نشانی و شماره تماس مراکز در سایت معاونت درمان دانشگاه مشهد جهت استفاده عموم بارگذاری شده و در راستای اطلاع رسانی به مردم نیز پوستر مراکز مشاوره ابلاغی از وزارت به بیمارستانها ارسال شد تا در معرض دید بیماران قرار گیرد.

ابلاغ آیین‌نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای کادر پرستاری به مراکز درمانی

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار