شناسایی و ساماندهی مداخله گران دندانپزشکی از برنامه های مهم وزارت بهداشت

  • PDF

ريیس اداره امور درمان دندانپزشکی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت های غیر مجاز شرکت های شبه بیمه ای در امور دندانپزشکی گفت: این شرکت ها با روشهای فریبکارانه در صدد گول زدن مردم هستند.

به گزارش وب دا، دکتر ذبیح الله کشیری در حاشیه همایش آموزشی دندانپزشکان مراکز درمانی بیماران هموفیلی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد افزود: مردم هشیار باشند که وزارت رفاه تاکنون هیچ مجوزی برای شرکت های بیمه ای در حوزه دندانپزشکی صادر نکرده است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

به گفته وی؛ شرکت های شبه بیمه ای در زمینه دندانپزشکی کلاه بردار هستند و این در حالی است که خدمات دندانپزشکی در قالب بیمه تکمیلی از سوی شرکت های بیمه ای، حسابشان از این موضوع جداست.

وی شناسایی شرکت های غیر مجاز در زمینه بیمه تکمیلی را یکی از برنامه های اداره امور درمان دندانپزشکی وزارت بهداشت دانست و گفت: تاکنون چند شرکت بیمه ای در این زمینه شناسایی و با آنان برخورد قانونی شده است.

ريیس اداره امور درمان دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: بر اساس آمارهای غیر رسمی بین هفت تا هشت هزار مداخله گر امور دندانپزشکی در سطح کشور فعالیت دارند.   

دکتر کشیری افزود: تعداد زیادی از این افراد آموزش دانشگاهی در امر دندانپزشکی ندارند و با تجربیات شخصی این حرفه را آغاز کرده و ادامه داده اند و از نظر وزارت بهداشت مداخله گر در امر دندانپزشکی به شمار می روند.

وی شناسایی و ساماندهی مداخله گران در امر دندانپزشکی را یکی از برنامه های اداره امور درمان دندانپزشکی وزارت بهداشت که کمتر از یکسال از تشکیل آن می گذرد، عنوان کرد.

وی بیان کرد: تعدادی از درمانگران در حوزه دندانپزشکی مدرک تجربی این حرفه که مربوط به سالهای 54 و 64 است را دارند و حیطه کاری آنها مشخص و محدود است.

به گفته وی، به طور مثال طبق قانون برای برخی از بهداران تجربی دندان کار، کشیدن دندان قدامی و ساده در حیطه وظیفه آنها است، ولی دندانسازان به طور مطلق نباید نسبت به کشیدن دندان اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که بخشی از آنها مدرک جعلی دارند و این افراد در حال شناسایی هستند و برای آنها آموزش های اجباری 140 ساعت در سال با موضوع هایی مانند کنترل عفونت زیر نظر دانشگاهها گذاشته می شود.

به گفته وی، در مرحله دوم طبق هماهنگی های انجام شده افراد متخلف به سازمان های نظارتی از جمله تعزیزات و قوه قضاییه ارجاع داده می شوند. 

بازدید ريیس اداره امور درمان دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از واحدهای دندانپزشکی در بیمارستان های امام رضا(ع)، امید، قائم(عج) و دیدار با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دیگر برنامه های حضور دکتر کشیری در مشهد بود.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار