کاهش تولید روزانه خون منجر به کاهش ذخایر خون در استان شده است

  • PDF

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی گفت: در شرایط فعلی به دلیل برودت هوا و کاهش مراجعه مردم به پایگاه های انتقال خون در استان؛ با کاهش تولیدات روزانه خون در پایگاه های خود مواجهه شده ایم که این امر کاهش ذخایر خون را به دنبال داشته است.

به گزارش وب دا؛ دکتر سید حمید رضا اسلامی با حضور در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن دیدار با مدیر این مجموعه بر حمایت روابط عمومی دانشگاه در زمینه اطلاع رسانی ،تبلیغات و فرهنگ سازی اهدای خون تاکید کرد. 

وی با تاکید بر این نکته که برودت هوا موجب کاهش حضور مردم در پایگاه های خون در سطح استان شده است از کاهش ذخایر خون استان خبر داد و گفت: این در حالی است که نیاز مراکز درمانی و بیمارستان های استان به خون و فرآورده های خونی تفاوتی نداشته است و ما مجبوریم بر اساس نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی استان به تهیه خون از اهدا کنندگان و تامین نیاز مراکز درمانی بپردازیم.

دکتر اسلامی خاطر نشان کرد: با توجه به این که ما درصدی از نیازهای بیمارستان های استان را از ذخایر خونی تامین می کنیم و ذخایر خون پایگاه های اهدای خون نیز محدود هستند؛ در صورتی که روند مراجعه مردم به پایگاه های اهدای خون به همین شکل ادامه پیدا کند؛ در پاسخگویی به نیاز مراکز درمانی با چالش روبه رو خواهیم بود.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی تصریح کرد: بر همین اساس از مردم تقاضا داریم علی رغم برودت هوا و سرمای حاکم بر استان؛ میزان مراجعه خود به پایگاه های اهدای خون را افزایش داده و به نیاز بیماران در بیمارستان ها در این شرایط فکر کنند.

وی ذخایر خونی پایگاه های اهدای خون را جهت استفاده در شرایط غیر مترقبه دانست و ابراز داشت: ما از ذخایر خونی خود حهت مدیریت بحران استفاده می کنیم و درصدی از تولیدات خود را ضمن تامین نیاز روزانه بیمارستان ها به ذخایر خون استان اختصاص می دهیم.

دکتر اسلامی گفت: شرایط استان در حال حاضر کاهش تولید روزانه خون به نسبت مصرف روزانه را نشان می دهد؛ که موجب کاهش ذخایر خون استان شده و امید است با مشارکت عمومی مردم بتوانیم سطح ذخیره خون استان را تامین کنیم.

وی ضمن دعوت از عموم مردم جهت اهدای خون و تامین نیاز بیماران؛ به شرایط عمومی واجدین شرایط اهدا کننده خون اشاره کرد و اظهار داشت: سن اهدا کنندگان خون باید 18 سال تمام و حداکثر 60 سال برای افرادی که تا کنون اهدای خون نداشته اند و 65 سال برای افرادی که تا کنون اهدای خون داشته اند باشد.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی اضافه کرد: وزن اهدا کنندگان خون باید 50 کیلو و فواصل اهدای خون سه ماه باشد؛ که بر این اساس آقایان می توانند چهار بار و خانم ها سه بار در طول سال اهدای خون را در برنامه خود قرار دهند.

دکتر اسلامی تاکید کرد: برخورداری از سلامت جسمی و عمومی و همچنین نداشتن بیماری خاص نیز از دیگر شرایط اهدا کنندگان خون است که اهدا کنندگان باید قبل از مراجعه به پایگاه های اهدای خون با خوردن غذایی سبک و همراه داشتن کارت ملی به این امر خداپسندانه اقدام کنند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی ابراز داشت: با انجام معاینات پزشکی در پایگاه های اهدای خون؛ در صورت مراجعه فردی که به بیماری کم خونی دچار است؛ ممانعت لازم صورت گرفته و از افراد دچار به کم خونی، خون گرفته نمی شود.

وی اهدای خون را موجب تامین نیاز بیماران نیازمند به خون در مراکز درمانی دانست و گفت: میزان گلبول های قرمز خون فرد اهدا کننده خون طی هشت هفته پس از اهدا و پلاسما و پلاکت خون نیز ظرف 48 ساعت در بدن جبران می شود و نگرانی در این خصوص برای اهدا کنندگان خون وجود ندارد.

دکتر اسلامی با توجه به اهمیت اهدای خون از سوی مردم جهت تامین نیاز بیماران در مراکز درمانی تصریح کرد: چشم امید بیماران نیازمند به خون در بیمارستان ها به اهدای خون مردم در پایگاه های انتقال خون است و اگر هر فردی خود را مسئول در سلامتی دیگران بداند می تواند مطمئن باشد در صورت بیمار شدن فردی از اعضای خانواده خود نیز مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی گفت: پنج پایگاه انتقال خون( قاسم آباد شریعتی 28، بلوار ابوطالب نبش ابوطالب 33، پایگاه مرکزی امام رضا(ع)؛ میدان تقی آباد- ابتدای خیابان دانشگاه، پایگاه امید؛ نبش شیرازی سه – طبقه منهای یک- مجتمع تجاری امید، بلوار استقلال بین استقلال دو و چهار) در سطح شهر مشهد فعال است که مردم می توانند با حضور در این پایگاه ها نیاز  بیماران به خون و فرآورده های خونی را تامین کنند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی خاطر نشان کرد: تمامی این پنج پایگاه هر روز صبح از ساعت 8:30 دقیقه صبح الی 12:30 دقیقه ظهر پذیرای اهدا کنندگان خون در تمامی ایام سال و در شرایط جوی ناپایدار کنونی می باشند.

دکتر اسلامی ابراز داشت: دو پایگاه امام رضا(ع) و امید در شیفت بعداظهر از ساعت 14:30 دقیقه الی 18:30 دقیقه نیز فعال می باشند و علاوه بر این پنج پایگاه؛ اکیپ سیار ما نیز آمادگی دارد تا به مراکز، نهادها، جمعیت ها، مدارس و ... که آمادگی اهدای خون را دارا می باشند اعزام و از نیروی انسانی مورد نظر خون دریافت کند.

وی گفت: این مراکز و نهادها در صورت تشخیص و تصمیم به اهدای گروهی خون می توانند با ما ارتباط برقرار کرده و جهت حضور اکیپ سیار خون در مراکز خود در دو الی سه هفته آینده هماهنگی های لازم را انجام دهند.

 

 

نظرات   

# اهدا خونقدرتی 1395-09-29 12:37
گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد
وقتی دستی را به یاری می گیری،
بدان که دست دیگرت در دست خداست...
من به عنوان یک شهروند از شنیدن این موضوع بسیار متاثر شدم...
خدا همه بیماران رو شفا بده...و سعی میکنم تبلیغ در حد توانم برای افزایش اهدا خون داشته باشم.
چون میدونم قطره قطره این خونها چقدر برای حیات بعضی های موثمر ثمر
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
# کمپین اهدا خونشهروند 1395-09-29 12:43
سلام. به عنوان یه شهروند به سازمان انتقال خون پیشنهاد میدم یه کمپین مردمی در این رابطه تشکیل بده
مطمئنا مردم ما بسیار مهربان و دلسوز هستند
به نظرم نتیجه خوبی دارد
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
# اهدای خونفرهادی 1395-09-29 13:58
با سلام
پرسنل شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بردسکن به همراه مردم شریف شهرستان منتظر تیم سیار انتقال خون جهت اهدای خون هستند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار