تشخیص زود رس سرطان، شانس درمان را افزایش می دهد

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات بیماری های دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: تشخیص زودرس و درمراحل اولیه سرطان دهان، شانس درمان را افزایش می دهد.

به گزارش وب دا، دکتر راه پیما خاطر نشان کرد: دهان و صورت از جمله اعضای بدن هستند که علاوه بر در معرض دید بودن، بسیار حساس و در برابر تغییرات بازگشت پذیری بسیار کمی دارند، از این جهت امید به زندگی بیمار دارای سرطان دهان در صورت درمان دیر هنگام به دلیل تخریب پذیر بودن عضو کم می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از سوی دیگر تشخیص زودهنگام این نوع سرطان ها می تواند علاوه بر صرفه جویی در هزینه های درمانی؛ روند درمان را نیز کوتاه تر می کند.

دکتر راه پیما سرطان دهان را ششمین سرطان شایع در جهان عنوان کرد و گفت: متاسفانه با وجود این که نشانه های سرطان دهان قابل مشاهده است، اما به دلیل ناشناخته بودن و بی توجهی به آن ؛ با تشخیص دیرهنگام ،از کشنده ترین نوع سرطان ها به شمار می رود.

وی شناسایی سرطان دهان را امری راحت و امکان پذیر برای بیماران دانست و اظهار داشت: سرطان دهان مانند دیگر سرطان ها در داخل عضو بدن ایجاد نمی شود؛ بلکه با یک مشاهده دقیق و توسط پزشک به راحتی شناسایی شده و می توان مرحله درمان را دنبال کرد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های دهان، فک و صورت ادامه داد: بیشترین علامت سرطان دهان در یک فرد بیمار مشاهده زخمی در داخل دهان است که ترمیم نمی یابد، و از طرفی عامل ترومایی موضعی و یا عامل ایجاد زخم(گزش، وجود دندان تیز و...) نیز در محیط اطراف زخم وجود ندارد.

دکتر راه پیما خون ریزی های مکرر از ناحیه زخم و توده ها را نیز از دیگر علامت های سرطان دهان عنوان کرد و بیان داشت: باید به همکاران پزشک، دندان پزشک و حتی معلمین بهداشت آموزش های لازم را ارائه داد تا در صورت مشاهده چنین زخم هایی در دهان بیماران ، این افراد را به متخصصین مربوطه ارجاع دهند تا در مراحل اولیه درمان این بیماران با موفقیت انجام شود. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار