آغاز کمپین سراسری اهدای خون از یلدا تا نوروز در مراکز انتقال خون

  • PDF

به منظور جلوگیری از کاهش ذخایر خون و فرآورده ها، به ویژه پلاکت که دارای طول عمر کوتاه سه روزه است، کمپین "اهدای خون از یلدا تا نوروز" برنامه ریزی شده است.

به گزارش وب دا، در این مدت مراکز انتقال خون آماده پذیرش داوطلبان اهدای خون به صورت انفرادی و یا در قالب سازمان های مردم نهاد هستند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به اینکه همزمان با فصل سرما، مراجعه مردم به پایگاه های انتقال خون کاهش پیدا کرده است که این امر موجب کاهش ذخایر خونی نیز شده است اظهار داشت: با توجه به این که ما درصدی از نیازهای بیمارستان های استان را از ذخایر خونی تامین می کنیم و ذخایر خون پایگاه های اهدای خون نیز محدود هستند؛ در صورتی که روند مراجعه مردم به پایگاه های اهدای خون به همین شکل ادامه پیدا کند؛ در پاسخگویی به نیاز مراکز درمانی با چالش روبه رو خواهیم بود.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی ضمن دعوت از عموم مردم جهت اهدای خون و تامین نیاز بیماران؛ به شرایط عمومی واجدین شرایط اهدا کننده خون اشاره کرد و اظهار داشت: سن اهدا کنندگان خون باید ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال برای افرادی که تا کنون اهدای خون نداشته اند و ۶۵ سال برای افرادی که تا کنون اهدای خون داشته اند باشد.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی اضافه کرد: وزن اهدا کنندگان خون باید ۵۰ کیلو و فواصل اهدای خون سه ماه باشد؛ که بر این اساس آقایان می توانند چهار بار و خانم ها سه بار در طول سال اهدای خون را در برنامه خود قرار دهند.

دکتر اسلامی تاکید کرد: برخورداری از سلامت جسمی و عمومی و همچنین نداشتن بیماری خاص نیز از دیگر شرایط اهدا کنندگان خون است که اهدا کنندگان باید قبل از مراجعه به پایگاه های اهدای خون با خوردن غذایی سبک و همراه داشتن کارت ملی به این امر خداپسندانه اقدام کنند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی ابراز داشت: با انجام معاینات پزشکی در پایگاه های اهدای خون؛ در صورت مراجعه فردی که به بیماری کم خونی دچار است؛ ممانعت لازم صورت گرفته و از افراد دچار به کم خونی، خون گرفته نمی شود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار