دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از قطب های مهم پیوند کبد در کشور

  • PDF

مسئول تیم پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر مشهد سومین قطب پیوند کبد در سطح کشور به شمار می رود که شرق و شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد.

به گزارش وب دا، دکتر محسن علی اکبریان با اشاره به اینکه شیراز و تهران  نخستین و دومین مرکز پیوند کبد در کشور به شمار می روند اظهار داشت: انجام پیوند کبد که یکی از سخت ترین نوع پیوندهای جراحی به شمار می رود از سال 1392 در بیمارستان تخصصی پیوند اعضای منتصریه مشهد آغاز شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در این مدت 124 پیوند کبد اهدایی از اعضای بیماران مرگ مغزی، در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است.

وی با اشاره به رشد پیوند کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سال 1392 فقط 9 مورد پیوند کبد در این دانشگاه انجام شده است که در سال جاری تاکنون شمار آن به 46 مورد پیوند کبد افزایش یافته است.

دکتر علی اکبریان خاطر نشان کرد: بخشی از کبدهای اهدایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برای پیوند به دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارسال شده است.

این پزشک متخصص پیوند کبد گفت: هم اکنون موفقیت پیوند کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد 92 درصد موارد را شامل می شود که تقریبا متناسب با کشورهای پیشرفته است.

علی اکبریان لیست انتظار پیوند کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد را 200 نفر عنوان کرد و افزود: متوسط زمان انجام پیوند کبد از زمان معرفی تا پیوند در این دانشگاه اکنون 7.7 ماه است که برخی از بیماران واقع در لیست انتظار پیوند کبد به علت نبود عضو اهدایی، جان خود را از دست می دهند.

وی با بیان اینکه هپاتیت بی با 38 درصد موارد بیشترین علل پیوند کبد را شامل می شود، گفت: کبد چرب، نارسایی کبدی، هپاتیت سی، درمان های دارویی و کیست هیداتیک علل دیگر پیوند کبد را شامل می شوند.

وی علائم کبد چرب را شامل خستگی، احساس ضعف، زردی، تحلیل عضلانی، کاهش وزن و اتساع ( ورم ) شکم عنوان کرد و افزود: فعالیت فیزیکی مناسب و تحرک کافی، رژیم غذایی مناسب، پرهیز از مصرف زیاد فست فودها و نوشابه های گازدار از جمله راهکارهای پیشگیری و کنترل کبد چرب است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار