صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران پنج سال به طول می انجامد

  • PDF

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران واجد شرایط تا پایان برنامه ششم توسعه به میزان 100 درصد خواهد بود به این معنا که پنج سال زمان نیاز است تا 150 هزار پرستار در بحث صلاحیت حرفه ای دارای پروانه شوند.

به گزارش وب دا؛ حسن عزتی در نخستین همایش صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران که در تالار شهید پندی بیمارستان قائم(عج) دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد گفت: حوزه معاونت پرستاری برای نخستین بار در یک برنامه عملیاتی از سوی وزارت بهداشت در سال 1395 ایجاد و به تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در فصل هشتم برنامه عملیاتی معاونت پرستاری یک هدف کلی و سه هدف کمی دیده شده است که بحث صدور پروانه صلاحیت حرفه ای برای پرستاران یکی از اهداف کمی این برنامه است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل یکی دیگر از اهداف کمی در این برنامه عملیاتی است که تلاش فراوانی برای آن شده و در یک آئین نامه جدید تصویب و توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است.

حسن عزتی تصریح کرد: بر این اساس به بیمارستان ها اطلاع رسانی شده است که با مسئولیت فنی پرستاری، می توان مراکز مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در منزل را ایجاد کرد که این اقدام بسیار مهم و مفید است.

وی اظهار داشت: اختصاص پست کارشناس نظارت بر پرستاری، پوشش بیمه ای مراقبت های پرستاری و ایجاد آن در تمامی بیمارستان های دانشگاه نیز از دیگر شاخص ها و تلاش ها در راستای ایجاد خدمات پرستاری است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شاخص های ملی کیفیت و مراقبت های پرستاری دیگر هدف کمی در مدیریت پرستاری است؛ که توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده و ما باید بر این اساس به تمامی بیمارستان ها اعلام کنیم.

وی گفت: در شرایط فعلی 10 شاخص کارشناسی شده از میان شاخص های بسیاری انتخاب شده است که به بیمارستان ها ابلاغ کرده ایم و از مدیران پرستاری تقاضا داریم گزارش ها را به موقع در اختیار ما قرار دهند تا در این راستا نیز از برنامه وزارت خانه عقب نمانیم.

وی گفت: کسی شک ندارد و همه بر این امر تاکید دارند که صدور پروانه صلاحیت حرفه ای امری پسندیده است؛ البته ابهاماتی در خصوص چگونگی دریافت این پروانه برای همکاران ایجاد شده است که در این جلسه تلاش بر رفع آن داریم.

مدیریت پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهدتاکید کرد: این موقعیت اکنون فراهم شده است تا مرجع آماری مکانیزه و نرم افزاری تعداد پرستاران را با ایجاد پروانه صلاحیت پرستاری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: آئین نامه پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران اکنون توسط وزارت بهداشت تدوین و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده و اجرایی خواهد شد که در این میان بحث راه اندازی سامانه هوشمند صلاحیت حرفه ای و پیاده سازی نرم افزار به دانشگاه ها سپرده شده است.

ابلاغ آیین‌نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای کادر پرستاری به مراکز درمانی

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار