انجام اولین عمل پولیپکتومی در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی طالقانی

  • PDF

نخستین عمل پولیکتومی در مرکز آموزشی، پژوهشی درمانی طالقانی از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شد.

به گزارش وب دا، این عمل توسط دکتر ساناز گنودی فوق تخصص گوارش بر روی بیمار 27 ساله با موفقیت انجام شد.

دکتر گنودی با اشاره به اینکه پولیپکتومی عبارت از برداشتن پولیپ‌های روده‌ای است اظهار داشت: پولیپ‌های روده‌ای رشد غیر معمول سلول‌هایی است که به بافت پوشش دهنده روده نفوذ می‌کند.

وی با بیان اینکه پولیپ‌های کوچک را می‌توان از طریق ابزاری به نام فورسپس‌های بیوپسی که قسمت‌های کوچکی از بافت را بر می‌دارد، خارج نمود خاطر نشان کرد: پولیپ‌های بزرگتر معمولاً با قرار دادن یک حلقه پیرامون پایه پولیپ و سوزاندن بافت از طریق الکتروکوتر برداشته می‌شوند. هیچکدام از این روش‌ها دردناک نیست.

مدیر بیمارستان طالقانی نیز در این زمینه اظهار داشت:  که با توجه به نیازهای منطقه و تبدیل بیمارستان از تروما به ژنرال بخش آندوسکوپی بیمارستان راه اندازی شده است.

دکتر خانی افزود: در ابتدا  کار با دستگاهی توسط قرارداد با بخش خصوصی شروع شد و پس از آن  از محل کمک های هیات امنای ارزی معالجه بیماران، یک دستگاه  اندوسکوپی برای بیمارستان خریداری شد.

دکتر خانی با اشاره به اینکه این بخش حدود شش ماه است که فعال شده است و به طور متوسط روزانه برای پنج بیمار کولونوسکوپی و آندوسکوپی انجام می شود. اظهار داشت: با خرید و تکمیل تجهیزات لازم نخستین عمل پولیپکتومی هم با موفقیت انجام شد و امیدواریم که بتوانیم سطح خدمات بیمارستان را بالا ببریم.

وی در خصوص دیگر برنامه های این مرکز اظهار داشت: برنامه بعدی هم راه اندازی بخش برونکوسکوپی و فوق تخصصی ریه است، که بر این اساس دستگاه و امکانات لازم تهیه شده است و در مرحله جذب متخصصین مربوطه هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال جاری درمانگاه و کلینیک برونکوسکوپی و فوق تخصصی ریه هم در این بیمارستان راه اندازی بشود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار