امیر محمد برای بهبودی کامل، نیازمند حمایت خیران است

  • PDF

بخش مراقبت های ویژه کودکان بیمارستان دکتر شیخ از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد،مدت یک ماه است که پذیرای کودکی بجنوردی است؛ کودکی که به دلیل حمله سگ نگهبان رها شده با بیش از 300 زخم عمیق در اندام های مختلف خود به همت کادر درمانی دلسوز و مجرب توانسته از مرگ حتمی نجات پیدا کند.

خبر بسیار تلخ و موجب تاسف است؛ خبر حمله سگ نگهبان در یکی از مرغداری های شهر بجنورد به کودک خانواده سرایدار در ساعت 9 شب که به موجب آن اندام های مختلف این کودک به خصوص اندام های شکمی دریده و با زخم های عمیق روبه رو می شود.

امیر محمد داوری؛ کودک شیرین زبانی است که از مرگ حتمی به خواست خداوند و همت جراح متخصص و دلسوز این بیمارستان و البته کادر درمانی بسیار مجرب؛ نجات پیدا می کند و اکنون برای ادامه حیات نیازمند حضور مسئولین و خیرین سلامت است.

گروه خبری وب دا، به دنبال تهیه این گزارش مهم خود را به PICU بیمارستان تخصصی کودکان دکتر شیخ دانشگاه علوم پزشکی مشهد رسانده است.

در بدو ورود تخت شماره هشت نظر ما را به خود جلب می کند؛ تختی که به گفته کادر درمانی بخش؛ معجزه ای در آن اتفاق افتاده و کودکی را که هیچ امیدی به بازگشتش نبوده به زندگی بازگردانده است.

مادر امیر محمد بر بالین فرزند خود قرار گرفته و کودک پنج ساله با رنگی کاملا زرد در حال بازی با لب تاپ یکی از اعضای کادر درمانی بخش  است.

بر روی ران های کودک جای دندان های سگ به وضوح قابل مشاهده است، شکم و کمر امیر محمد باندپیچی و دیگر اندام های حیاتی وی نیز به شکلی سهمی از این نبرد نا برابر برده است.

خانم دکتر جودی؛ جراح فوق تخصص اطفال بلافاصله وارد بخش شده و تمامی نگاه ها متوجه فردی می شود؛ که تنها با توکل به خدا کودکی را که بسیاری از پزشکان از شهرستان بجنورد و مشهد جواب کرده اند به زندگی دوباره بازگردانده است.

وی با امیر محمد سرگرم گفتگو می شود و پس از اطمینان از وضعیت بیمار در گفت‌وگو با وب دا؛ نسبت به شرح وضعیت کنونی این کودک می گوید: امیر محمد در حال حاضر حال عمومی بسیار خوب و قابل قبولی دارد؛ درحالی که به هیچ عنوان با یک ماه قبل او قابل قیاس نیست.

وی ادامه داد: این بیمار به دنبال حمله سگ دچار جراحات بسیار و به بیمارستان امام علی(ع) شهرستان بجنورد  منتقل می شود. این در حالی است که کودک در شوک قرار گرفته و اختلال هوشیاری داشته است؛ که اقدامات اولیه درمانی مناسب برای وی در این بیمارستان صورت می گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: به دلیل مناسب نبودن امکانات جهت درمان امیر محمد و با توجه به وسعت بالای جراحات بخصوص در ناحیه شکمی؛ کودک به بیمارستان تخصصی کودکان دکتر شیخ مشهد اعزام می شود.

دکتر جودی افزود: امیر محمد پنج ساله با اختلال هوشیاری و زخم های متعدد در اندام های مختلف به خصوص در حفره شکمی وارد بیمارستان دکتر شیخ مشهد می شود و با همین وضعیت به اتاق عمل بیمارستان منتقل می گردد.

 جراح فوق تخصص اطفال بیمارستان دکتر شیخ بیان داشت: متاسفانه به دلیل حمله سگ اتفاق ناگواری در این میان رخ می دهد و روده باریک کودک که یکی از قسمت های مهم حیاتی وی به شمار می رود از ابتدا تا دو سانت انتهایی دچار آسیب می شود و ما با بیماری روبه رو می شویم؛ که علاوه بر آسیب های مختلف در قسمت های مختلف هیچ روده کوچکی در بدن ندارد.

دکتر جودی افزود: راه های مختلفی جهت درمان کودک در نظر گرفته شد؛ که در نهایت تصمیم بر حفظ دو سانتی متر روده باقی مانده در بدن کودک و انتظار جهت واکنش کودک به شرایط پیش رو گرفته شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در مرحله اول با دیدن شرایط امیر محمد به هیچ عنوان امیدی به حفظ این کودک نبود؛ اما با توکل به خدا و اقداماتی که در بخش ICU، بخش جراحی و  اتاق عمل صورت گرفت این کودک توانست در برابر مشکلات طاقت بیاورد.

جراح فوق تخصص اطفال بیمارستان دکتر شیخ  گفت: در حال حاضر و پس از گذشت یک ماه زخم های بیمار کاملا خوب شده، کودک کاهش وزنی نداشته و به نظر می رسد روده کوچک کمی رشد کرده است. در واقع داروهای تجویزی همکاران توانسته شرایط عمومی کودک را بسیار متعادل کند.

وی ابراز داشت: در حال حاضر مدت یک هفته است که امیر محمد می تواند از بیمارستان ترخیص شود؛ اما مسئله مهمی که در این میان وجود دارد شرایط مورد نیاز کودک بعد از ترخیص است؛ که اگر به شکل مورد نیاز بر آورده نشود ادامه حیات کودک را قطعا با خطر روبه رو خواهد ساخت.

دکتر جودی با تاکید بر این نکته که فراهم نبودن شرایط پس از ترخیص امیر محمد موجب شده وی را  همچنان در بیمارستان حفظ کنیم، تصریح کرد: کادر درمان بیمارستان دکتر شیخ مشهد به مدت یک ماه تمام تلاش خود را برای حفظ سلامتی امیر محمد انجام داده و بیش از 40 میلیون تومان در این مسیر هزینه کرده است؛ اما این مراقبت ها باید بین شش ماه تا دو سال آینده در حمایت تغذیه ای از طریق وریدهای مرکزی کودک ادامه پیدا کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:امیر محمد به دلیل نداشتن کامل روده کوچک، تنها 20 درصد انرژی خود را از طریق بلع به دست خواهد آورد و 80 درصد دیگر را از طریق تزریق وریدی به دست خواهد آورد.

جراح فوق تخصص اطفال بیمارستان دکتر شیخ با بیان این نکته که برای این مهم، بیمارستان دیگر کاری نمی تواند انجام دهد گفت: این در حالی است که خانواده کودک اهل مشهد نیستند و در شهرستان بجنورد نیز شرایط مناسبی برای مراقبت از کودک از نظر فضای زندگی، منزل مسکونی، از نظر مالی جهت تهیه مواد مورد نیاز تغذیه کودک و از نظر دسترسی به کادر درمانی ندارند.

وی اظهار داشت:باید کودک در مدت دو سال آینده در یک محل مناسب(هوم کر) تغذیه وریدی خود را ادامه دهد تا به تدریج تغذیه وریدی کاهش و تغذیه خوراکی افزایش پیدا کند و کودک بتواند زندگی طبیعی خود را داشته باشد.

دکتر جودی گفت: همکاران گوارش کمک بسیار شایانی در مسیر حفظ این کودک انجام داده اند و اکنون رژیم مناسبی برای کودک از دهان و تزریق دیده شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: زمانی که امیر محمد به دست ما رسید بیش از 360 زخم شمارش شده در بدن داشت و این در حالی بود که تعداد زخم ها بیش از این و کادر درمان دیگر توان و زمان برای شمارش زخم ها نداشتند.

جراح فوق تخصص اطفال بیمارستان دکتر شیخ ادامه داد: این زخم ها در اندام مختلف کنترل و اکنون امیر محمد نیاز به مراقبت های بیمارستانی ندارد؛ بلکه نیاز است در مرکزی به جزء بیمارستان تا دو سال آینده مراقبت شود تا روده کوچکی که اکنون تقریبا تا شش سانتی متر رشد داشته است، جایگزین روده اولیه و بدن این شرایط را بپذیرد.

وی تاکید کرد: خانواده بیمار وضعیت مالی خوبی نداشته و ساکن شهر مشهد نیز نیستند که این کار را در آینده با مشکل همراه خواهد ساخت؛ زیرا در صورتی که با این شرایط کودک مرخص شود زنده نخواهد ماند و یک ماه تلاش سیستم آموزش و درمان با هزینه بالا برای حفظ این کودک پنج ساله بی فایده خواهد بود.

دکتر جودی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی بجنورد، مسئولان، مردم و خیرین سلامت اکنون باید وارد عمل شوند تا مکانی مناسب در مشهد جهت تحت درمان بودن این کودک و تهیه اقلام درمانی گران قیمت ایجاد شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: حضور بیش از اندازه امیر محمد در بیمارستان با توجه شرایط حفره شکمی احتمال دچار شدن کودک به عفونت های بیمارستانی را افزایش می دهد و باید هر چه سریعتر با حمایت مسئولان مکانی مناسب برای زندگی کودک محیا و وی ترخیص شود.

دکتر جودی بیان داشت: باید در حدود این دو سال چیزی بیش از 40 میلیونی که تا کنون هزینه شده است برای کودک هزینه شود زیرا داروهای تزریق وریدی بسیار گران قیمت هستند.

وی تاکید کرد: زنده بودن امیر محمد تنها خواست خداوند بود زیرا از نظر علمی وجود دو سانت روده کوچک در بدن انسان مغایر با حیات است اما همه چیز دست به دست هم داد تا این کودک یک هفته بعد از حضور در بیمارستان روده کوچکش چهار سانتی متر رشد کند و این رشد بیش از حد انتظار بود.

جراح فوق تخصص اطفال بیمارستان دکتر شیخ گفت: امیر محمد در حال حاضر جذب خوب و دفع مناسبی دارد اما برای ادامه حیات دو سال سخت در انتظار او است که باید با کمک مسئولان و خیرین از سختی آن کم کرد.

در ادامه داروهای درون وریدی امیر محمد به وی تزریق  شد و دکتر ساقی علمی؛ فلوشیپ ICU اطفال بیمارستان دکتر شیخ گفت: موفقیت حاصله به دلیل کار تیمی کادر دلسوز بیمارستان در بخش ICU ،جراحی، اتاق عمل، گوارش و... حاصل شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر انواع مشاوره ها از نظر عفونی، اورولوژی، جراحی اطفال، گوارش و ...در اسرع وقت انجام و به لطف خداوند،  وضعیت امیر محمد ثابت شده است.

 دکتر علمی تصریح کرد: در ابتدای حضور کودک دنبالچه و ساکروم کودک به قدری آسیب دیده بود که ستون فقرات  قابل مشاهده، ناحیه کشاله ران جر خوردگی بسیار عمیق و مستعد عفونت های نسج نرم  داشت که می توانست تمام ران و ناحیه تناسلی او را درگیر کند که در نهایت با مدیریت عالی دکتر جودی و همکاری تیمی  در ICU تمام این تهدیدها پشت سر گذاشته شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تنها مشکل بیمار دچار شدن به سندرم روده کوچک است که به عبارتی در آینده تعذیه دهان و روده ای کودک باز جذبی نخواهد داشت.

دکتر علمی ابراز داشت: خواسته ما از مسئولین این است که شرایطی را مهیا کنند که پرستاری که در زمینه تغذیه دارای تبحر است و می تواند از زخم ها مراقبت به عمل بیاورد در اختیار خانواده باشد؛ تا اقدامات لازم در منزل انجام شود.

وی یادآور شد: محلولی که روزانه باید امیر محمد 20 عدد آن را بخورد بسته ای 20 هزار تومان قیمت دارد و این یعنی تنها یک محلول مورد نیاز این کودک روزانه 400 هزار تومان بار مالی بر دوش خانواده خواهد داشت.

دکتر علمی در پایان با انتقاد از فضاسازی مجازی در خصوص این بیمار گفت: کمپین های بسیاری در فضای مجازی ایجاد شد؛ اما واقعیت این است که این کودک به لطف خدا با تلاش کادر درمانی زنده مانده است و باید تلاش شود تا عوارض در پیش رو برای این کودک کمتر شود.

در بخش پایانی گزارش دکتر نیلوفر صدقی؛ فلوی فوق تخصصی گوارش کودکان در گفت و گو با وب دا؛ گفت: این کودک نیازمند به حمایت بسیار زیادی است؛ زیرا راه درازی را باید بگذراند. امیر محمد به دلیل تغذیه وریدی، چربی های وریدی و آمینو اسیدهای داخل وریدی؛ دچار عوارض کبدی و زردی یا کلستاز کبدی است.

وی افزود: در حال حاضر ما TPN وی را باید قطع و پس از رفع زردی دوباره شروع کنیم، کودک در حال حاضر به دنبال مصرف تغذیه خوراکی دچار اسهال می شود و با توجه به این که ممکن است سال ها نیاز به تغذیه درون وریدی داشته باشد در منزل درمان خود را دنبال کند.

دکتر صدقی در پایان گفت: این کودک پست تراماتیک سندروم شده و ترس و وحشت دارد؛ مدام از خواب می پرد و نیازمند همراهی روانپزشک است امیر محمد بسیاری از غذاها را دیگر نمی تواند بخورد و تمامی این موارد می طلبد ارگان های مختلف به ما کمک کنند.

ساعت 14 و امیر محمد به آرامی خوابیده است؛ چهره زرد و معصوم او من را متاثر می کند که ای کاش والدین این کودک با علم به حضور سگ وحشی نگهبان در مجاورت منزل؛ که شب ها برای نگهبانی از مرغداری رها می شود اجازه رفتن کودک خود به تنهایی به بیرون از خانه را نمی دادند.

چگونگی آینده امیر محمد به حمایت های دلسوزانه و انسان گرایانه مسئولان و خیرین سلامت بستگی دارد؛ که هر چند همراه با درد و رنج؛ اما از حیات نایستد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار