یک مسئول در وزارت بهداشت: بر اساس یافته های علمی 40 درصد سرطانها قابل پیشگیری هستند

  • PDF

مشاور معاون تحقیقات و فناوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس یافته های علمی 40 درصد سرطانها قابل پیشگیری و حدود 60 درصد سرطانها نیز قابل درمان هستند.

به گزارش وب دا، دکتر کاظم زنده دل ،در حاشیه کنگره بین المللی ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت در مشهد افزود: طبق بررسیهای انجام شده سالانه افزون بر 100 هزار مورد جدید ابتلا به انواع سرطانها در ایران رخ می دهد.

وی ادامه داد: مرگهای ناشی از سرطان در ایران سالانه بیش از 50 هزار نفر گزارش می شود که برخی از بیماران سالها با آن درگیر بوده اند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: موفقیت درمان در سرطانهای مختلف متفاوت است بطوری که هم اکنون موفقیت درمان سرطان پستان در ایران بالای 90 درصد در صورت تشخیص به موقع است.

وی افزود: 'ثبت بیماریها' یکی از برنامه های جدید وزارت بهداشت است که در دولت تدبیر و امید کلید خورد و هم اکنون نهادینه سازی نظام ثبت بیماریهای مختلف از جمله سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی در کشور در حال اجراست.

دکتر زنده دل ادامه داد: هم اکنون نظام ثبت بیماری سرطان در استانهای گلستان، آذربایجان شرقی و فارس بطور کامل و با گزارش دهی دقیق نهادینه شده است.

وی به مزایای نظام ثبت بیماریها اشاره و بیان کرد: ثبت اطلاعات مربوط به انواع بیماریها و شرایط بهداشتی و درمانی بیماران، تصمیم گیری صحیح مدیریتی در زمینه درمان و مراقبت از بیماران را در پی دارد.

مشاور معاون تحقیقات و فناوی وزارت بهداشت گفت: نظام ثبت بیماریها از سالها قبل در کشورهای پیشرفته در حال اجراست و ایران جزو معدود کشورهای در حال توسعه است که نهادینه سازی نظام ثبت بیماریها را طی سالهای اخیر در اولویت قرار داده است.

نخستین کنگره بین المللی ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا 29 بهمن جاری ادامه دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.