چهارشنبه سوری امسال با شعار 'سرخی من از تو' به همنوعان خود خون دهیم

  • PDF

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: برای اینکه با ذخایر خونی جدید به استقبال سال نو برویم برنامه ریزی شده در چهارشنبه آخر سال مردم به جای رفتارهای مخاطره آمیز و آسیب رسان با شعار 'سرخی من از تو' به همنوعان خود خون اهدا کنند.

به گزارش وب دا، حمید رضا اسلامی افزود: در این روز ما می کوشیم تهدید آتش سوزی و انفجار را با فرهنگ سازی به فرصت اهدای خون تبدیل کنیم و در پایگاههای اهدای خون نیز با آجیل چهارشنبه سوری از اهدا کنندگان خون استقبال می شود.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی به توفیقات این سازمان اشاره کرد و گفت: یکی از این موفقیت ها اخذ مجدد تاییدیه وزارت بهداشت و درمان آلمان است که برای مدتی تعلیق شده بود.

وی افزود: سازمان انتقال خون خراسان رضوی امسال نیز توانست مقام سوم تولید کننده خون و فرآورده های خونی کشور را به دست آورد و حتی آمار خود را بالاتر ببرد.

تهیه سلولهای بنیادی در سازمان انتقال خون خراسان رضوی

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی اعلام کرد: این سازمان به تازگی به عرصه دانش تهیه سلولهای بنیادی از خون ورود پیدا کرده است.

به گزارش وب دا،  دکتر حمیدرضا اسلامی، افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده اهدا کنندگان خون می توانند در صورت تمایل، نام خود را در شمار متقاضیان تهیه سلولهای بنیادی از خونشان، ثبت کنند.

وی گفت: بر اساس درخواست این افراد اچ.ال.ای خونشان گرفته شده و به بانکی بین المللی انتقال پیدا می کند که اگر کسی دچار سرطان خون یا هر مشکلی دیگر شود این بانک مشخص می کند که چه فردی سلول بنیادی مشابه او را دارد.

وی افزود: درصد بالایی از افراد دچار مشکلاتی مثل سرطان خون یا نقص در برخی از اعضا هستند که با این روش می توان مشکل آنان را با تهیه سلولهای بنیادی از خون های اهدایی حل کرد.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی افزود: با استفاده از این قابلیت، حتی می توان برخی از بیمارانی را که مطابق تشخیص پزشکی در مراحل پایانی عمر خود قرار دارند با اهدای سلولهای بنیادی به زندگی جدید بازگرداند.

دکتر اسلامی گفت: کسانی که برای اهدای خون اقدام می کنند می توانند با پر کردن فرم سلولهای بنیادی در برگرداندن فردی که در آخرین مرحله زندگی است و عمرش تمام هست مداخله کرده و دوباره حیات را به او هدیه دهند.

وی افزود:هم اکنون خون در سازمان انتقال خون خراسان رضوی کمتر به صورت خود خون مورد استفاده قرار می گیرد و عمدتا برای تولید فرآورده های خونی مثل پلاسما، پلاکت و گلبول قرمز مورد کاربرد قرار می گیرد.

او گفت: فناوریها و تکنولوژیهای نوینی ایجاد شده است که این امکان را برای ما فراهم می کند تا به صورت پالایشگاهی فرآورده های مختلفی را از خون تهیه کنیم و به بطن جامعه برگردانیم.

169هزار اهدا کننده خون در خراسان رضوی

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: در مجموع در پنج پایگاه مشهد و پنج پایگاه انتقال خون که در شهرستان های نیشابور، تربت حیدریه، قوچان، سبزوار و گناباد قرار دارد از ابتدای امسال، 169 هزار اهدا کننده خون داشته ایم که نسبت به پارسال تغییری نکرده است.

اسلامی افزود: امسال از این تعداد اهدا کننده 127 هزار مورد خون گیری صورت گرفت که این رقم نیز مشابه آمار پارسال است و دیگر اهدا کنندگان به دلایلی از جمله مسافرت به مناطق آلوده، از شمار اهداکنندگان حذف شده اند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار