ستاد استقبال از زائران نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دنبال آرامش زائران است

  • PDF

نوروز همه ساله برای مردم ایران اسلامی دارای نشانه ها، اعتقادات و باورهای خاص خود است.

به گزارش وب دا؛ دید و بازدیدها، رفت و آمدها و جوانه زدن ها در ابتدای فصل بهار همزمان با نو شدن ایام؛ نشان از تازگی و تغییر در درون انسان ها همزمان با نو شدن پوشش و ظاهر افراد دارد.

بسیاری در این ایام به دنبال کسب معنویت و ایجاد فضای روحی مناسب در خود هستند که شهر مشهد و بارگاه منور امام رضا(ع) قبله آلام مردم بسیاری در این خصوص است.

زائرانی از همه جای کشور و حتی از خارج مرزهای ایران اسلامی به شهر مقدس مشهد می آیند تا به زیارت حرم امن امام هشتم(ع) نائل شوند.

نوروز اما در این میان برای عده ای از افراد در کشور علاوه بر نشانه ها و نکات یاد شده دارای خاطرات بسیار شیرین و دلپذیر دیگری نیز هست.

انسان هایی که به هیچ عنوان در این ایام به استراحت شغلی نمی پردازند و علاوه بر این  در دیگر ایام، تلاش خود را افزون می کنند.

ستاد استقبال از مسافران نوروزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از همان ارگان هایی است که در این ایام مراقب سلامت مجاوران و زائران حضرت رضا(ع) است.

ستادی که تلاش دارد تا در ابعاد مختلف بهداشتی، درمانی، اورژانس و غذا و دارو مراقب سلامت مسافران نوروزی شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد.

به همین منظور روسای بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مدیران شبکه های زیر پوشش،روسای بیمارستان های خصوصی و خیریه ها در نشستی به بررسی و برنامه ریزی در خصوص آمادگی برای استقبال از زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) پرداختند.

در ابتدای این نشست خانم دکتر صادقی پور به ارائه نکاتی در خصوص هر جه بهتر برگزار شدن برنامه کمیته درمانی دانشگاه در ایام نوروز سال 96 پرداخت و افزود: مشهد به عنوان یک قطب زیارتی همه ساله در ایام مناسبتی با حجم بالای زائران از سراسر ایران روبه رو است.

ستاد خدمات زائرین دانشگاه آماده ارائه خدمت است

وی تاکید کرد: ستاد تسهیلات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با عنوان «ستاد خدمات سفر زائرین» با زیر کمیته های فعال بسیار؛ تلاش دارد تا در ارائه هر چه بهتر خدمات در این ایام، سفری رضایتمند را برای زائران ایجاد کند.

مسئول دبیر خانه ستاد اجرایی برنامه تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: در این میان معاونت درمان نیز مانند دیگر کمیته های ستاد نوروزی دانشگاه کار خود را از یک ماه قبل آغاز و تلاش دارد تا هماهنگی لازم میان بیمارستان های دانشگاه در جهت ارائه خدمات در حد عالی به زائرین و مجاورین را انجام دهد.

در ادامه دکتر بدیعی؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر این نکته که مشهد اکنون به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام شناخته می شود و این کار ما در حوزه درمان را سنگین تر می کند، تصریح کرد: بر همین اساس دو سیستم نظارتی در قسمت های مختلف ستاد نوروزی و قسمت نظارت کمیته درمان افزوده شده است.

سال گذشته در ایام نوروز 124 هزار مراجعه کننده به اورژانس داشته ایم

وی ابراز داشت: حدود 124 هزار مراجعه کننده به اورژانس در سال گذشته در ایام نوروز در مشهد ثبت شده اند؛ که این آمار در برخی حوزه ها نسبت به دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور تفاوت 10 برابری را نشان می دهد.

دکتر بدیعی تصریح کرد: در این میان تعداد بالای اعزام بیماران از شهرستان ها به شهر مشهد قابل توجه است؛ که امیدواریم با برنامه ریزی دقیقی که در این حوزه صورت خواهد گرفت بتوان این روند را به شیوه بهتری مدیریت کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد حداقل انتظار خود را عدم ارجاع بیمار از دانشگاه های قطب مشهد عنوان کرد و افزود: شهرستان های قطب مانند کاشمر و قوچان باید در اعزام بیماران به مشهد به نحوی رفتار کنند که در نهایت از فشار بار درمان در شهر امام رضا(ع) بکاهد.

وی به ارجاع 300 بیمار در سال گذشته به شهر مشهد از دانشگاه های قطب اشاره کرد و ضمن بالا بودن این آمار گفت: در مجموع 833 اعزام از قسمت های مختلف در این ایام در شهر مشهد در سال گذشته ساماندهی شده است؛ که این نشان دهنده حجم بسیار بالای کاری در سیستم است.

دکتر بدیعی بیان داشت: برای موفقیت در ایام نوروز سال 96 در حوزه های مختلف؛ نیازمند کار تیمی هستیم و در این میان تفاوتی بین بخش دانشگاهی، خصوصی و خیریه وجود ندارد. امیدوارم این فرصت بتواند کمک کند تا خدمات ما به زائران و مجاوران تبدیل به باقیات و صالحات برای هر یک از ما باشد.

صبوری و لبخند باید چاشنی ارائه خدمات درمانی شود

ادامه این جلسه به سخنان دکتر سید مرتضی احتشام فر اختصاص پیدا کرد. وی در ابتدا با اشاره به این که حوزه سلامت حوزه پر چالشی است، بیان داشت: حوزه درمان و اورژانس در این جایگاه مشکلات بیشتری دارد به نحوی که انسان های دچار مشکل شده در شرایط بحرانی؛ این دو حوزه را مورد عتاب و خطاب قرار می دهند.

وی تصریح کرد: درک این نکته مهم است؛ که بدانیم افراد در این شرایط آسیب دیده دارای تعادل روحی مناسبی نیستند؛ پس باید در عین ارائه خدمات، خستگی و دیدن برخوردهای نامناسب، لبخند همراه با صبوری را تمرین کنیم.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: کمیته سلامت، بهداشت و محیط زیست کمیته همه تلاش گران در این عرصه است؛ که انتظار می رود با برنامه ریزی صحیح مانع از ایجاد مشکل در ارائه خدمات درمانی با توجه به کاهش ظرفیت انسانی خدمت دهنده و افزایش جمعیت دریافت کننده خدمت شود.

دکتر احتشام فر اظهار داشت: با توجه به این که  حوزه بهداشت و درمان تعطیلی ندارد؛ باید در این ایام حداقل 25 درصد بخش های بیمارستانی فعال باشند تا در ارائه خدمات با خلا روبه رو نشویم.

وی ایجاد هماهنگی مناسب میان بیمارستان های دولتی را بسیار مهم دانست و ابراز داشت: باید در بخش دولتی هماهنگی بین بیمارستان ها به صورتی باشد؛ که در ارائه خدمات به چالشی بر نخورده و بیمارستان های بخش خصوصی و خیریه ها به شکلی رفتار کنند؛ که گیرنده و دهنده خدمت سرگردان نباشند.

ادامه جلسه به ارائه نکاتی از سوی دکتر طالبی؛ مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد اختصاص داشت.

شاخص پزشک متخصص در سال جاری افزایش پیدا کرده است

وی گفت: شاخص پزشک متخصص در سال 94 به ازای هر 100 هزار نفر عدد 17 بوده است؛ که این آمار در سال جاری به 24.4 در هر 100 هزار نفر ارتقا پیدا کرده است.

دکتر طالبی ابراز داشت: اختصاص متخصص جراح مغز و اعصاب به دو دانشگاه قطب قوچان و کاشمر؛ می تواند در کاهش ارجاع بیماران به شهر مشهد کمک کننده باشد.

مدیر امور بیمارستان های معاونت درمان، ابراز داشت: باید تلاش کرد تا چرخه کار بیمار در بیمارستان ها یعنی نگهبان، تریاژ، پذیرش، پزشک و در نهایت پرستار و ترخیص بهبود معنا داری پیدا کند و تا هنگامی که به این جایگاه دست پیدا نکنیم موفق نبوده ایم.

وی بیان داشت: ایجاد همکاری میان مدیران شبکه کمک خواهد کرد؛ تا در صورت وجود مشکل در بیمارستان یک شهرستان؛ شهرستان دیگر مشکل را حل و از ارجاع بیمار به مشهد جلوگیری کند.

دکتر طالبی خاطر نشان کرد: حوزه تصویر برداری و آزمایشگاه یکی از حوزه های مورد بحث است؛ که امیدواریم در ارائه خدمات پاراکلینیک نیز همکاری های لازم صورت بگیرد.

بسیاری از هم اکنون خود را برای سالی نو و جدید آماده کرده اند و تلاش ها در مشهد 2017 نیز بر همین اساس استوار است.

در این میان لبخند زائری که در بستر بیماری نگاه به تلاش و همت خادمین سلامت این شهر دارد؛ می تواند بزرگترین توشه باشد؛ که دست یافتنش کار آسانی نیست.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این نشست می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار