اتصال بانک سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بانک جهانی

  • PDF

ريیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تشکیل بانک سلول های بنیادی در این دانشگاه ،از نام‌نویسی برای اهدا سلول‌های بنیادی خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر علی قاسمی با بیان اینکه از شهریور ماه بانک سلول های بنیادی دانشگاه به بانک جهانی نیز متصل شده است اظهار داشت: به همین منظور مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت های خود را برای جذب اهدا کنندگان گسترش داده است و علاقمندان می توانند در این طرح انسان دوستانه شرکت نمایند.

وی با اشاره به اینکه ‌گروه زیادی از بیماران به دلیل ابتلا به بیماری‌های سرطان، نقایص ژنتیکی، ارثی و نقص ایمنی نیاز به پیوند مغز استخوان دارند، اظهار داشت:‌ بهترین دهنده پیوند، خواهر، برادر و خویشاوندان نزدیک است و برای انجام پیوند باید سیستم HLA در فرد دهنده و گیرنده یکسان باشد و فقط 25 درصد بیماران ممکن است دهنده پیوند مناسب خویشاوند داشته باشند.

ريیس بخش پیوند مغز استخوان مرکز دیالیز و پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد با اشاره به اینکه 75 درصد این دسته از بیماران، نیازمند اهداکنندگان سلول‌های بنیادی غیر خویشاوند هستند، خاطر نشان کرد:‌‌ به منظور تامین اطلاعات ژنتیکی و با توجه به وضعیت ژنتیکی استان، کار ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی از HLA افراد دهنده داوطلب که تمایل به اهدا سلول‌های بنیادی خود دارند، انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه از دهنده پیوند، عضوی گرفته نمی‌شود بلکه از سلول‌های بنیادی آنها استفاده خواهد شد، تصریح کرد: شرکت در این برنامه کاملاً به صورت داوطلبانه و بدون هیچ هزینه‌ای است و داوطلبان در هر زمان می‌توانند از ادامه شرکت در برنامه انصراف دهند.

ريیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه داوطلبان برای نام‌نویسی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی http://www.mums.ac.ir/stemcell

مراجعه کنند، اظهار داشت: در زمان ضروری از داوطلب خواسته می‌شود برای انجام یک آزمایش ساده خون به بیمارستان منتصریه مراجعه کند تا بتوان اطلاعات ژنتیکی وی را به ثبت رساند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار