ابلاغ دستورالعمل ایجاد واحد مراقبت های پرستاری در منزل(Home Care)

  • PDF

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از راه‌اندازی واحدهای مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در منزل، در بیمارستان‌های تابعه این دانشگاه خبر داد.

به گزارش وب دا، محمد حسن عزتی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تاسیس واحد مراقبت در منزل در بیمارستان ها، توسط وزارت بهداشت و درمان افزود: واحدهای مشاوره در راستای تحقق اهداف پرستاری جامعه‌نگر در مراکز درمانی و بیمارستانی راه اندازی می شود و به استناد ماده 22 آیین نامه تاسیس مراکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل و به منظور ساماندهی "مراقبت در منزل" و نظارت بر تداوم درمان پس از ترخیص، تا کنون در 3 بیمارستان دولتی مشهد واحد مراقبت در منزل (home care) ایجاد شده است.

وی با اشاره به ضرورت‌های ایجاد واحدهای مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه تصریح کرد: بسیاری از افراد به‌ دلایل مختلف و از جمله سالمندان، بیماران مزمن و بیماران دچار آسیب‌های جسمانی و همچنین سایر بیمارانی که پس از ترخیص از بیمارستان نیازمند دریافت خدمات مراقبت پرستاری در منزل هستند بایستی به مراکز مجاز و دارای صلاحیت در این زمینه معرفی شوند تا از خدمات باکیفیت و استاندارد برخوردار شوند لذا راه‌اندازی چنین واحدی به منظور کیفیت‌بخشی به خدمات و تسهیل در دریافت این خدمات امری ضروری به نظر می‌رسد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برخی از دلایل راه‌اندازی و اهداف این واحدهای تخصصی اشاره و خاطرنشان کرد: واحدهای مراقبت در منزل(Home Care ) در بیمارستان‌های تابعه این دانشگاه ایجاد می‌شوند تا ضمن شناسایی افراد نیازمند خدمات، آنها را به مراکز مراقبت‌های پرستاری مجاز معرفی و راهنمایی می کنند.

محمد حسن عزتی با اشاره به اینکه ایجاد واحدهای مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری می‌تواند مانع از ارائه خدمات تخصصی از سوی افراد غیرمتخصص شود اظهار داشت: متاسفانه در گذشته در مواردی مشاهده شده که برخی افراد که تحصیلات دانشگاهی مرتبط و تجربه لازم در این زمینه را ندارند به‌صورت غیرمجاز به ارائه این خدمات پرداخته و گاه موجب آسیب به افراد بیمار نیز شده‌اند لذا بهتر است این خدمات تخصصی را از مراکز معتبر که تحت نظارت این دانشگاه قرار دارند، دریافت کنند.

 مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شهروندان خواست که از مراجعه به افراد فاقد صلاحیت و بدون مجوز خودداری کرده و خدمات مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و معتبر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان دریافت کنند.

عزتی با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعداد 26 مرکزفعال وجود دارد افزود؛ خوشبختانه اخیرا تعرفه های خدمات پرستاری در منزل به تایید شورای عالی بیمه رسیده و این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار