انجام بیش از 10 هزار عمل جراحی در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

جانشین و دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست خدمات سفر استان، گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی 10 هزار و 442 مورد عمل جراحی توسط پزشکان مجرب و متخصص در بیمارستان های مشهد مقدس انجام شده است.

به گزارش وب دا؛ دکتر سید مرتضی احتشام فر؛ اظهار داشت: این تعداد عمل از  25 اسفند ماه 95 لغایت هفتم فروردین ماه سال جاری در شهر مشهد انجام شده است.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان در خصوص ارائه گزارش عملکرد واحدهای بهداشتی، درمانی ستاد خدمات سفر زائران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: همه ساله در ایام خاص و نوروز خیل  عظیم مسافرین و زائرین به شهر مقدس مشهد سفر می کنند.

وی تاکید کرد: رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه معاونین حوزه های مختلف از ماه ها قبل؛ تمام تلاش خود را جهت ارائه هر چه بهتر خدمات حوزه سلامت به کار بسته اند.

دکتر احتشام فر افزود: این در حالی است؛ که هر ساله حدود 10 درصد افزایش ورودی زائر به شهر مقدس مشهد را داریم؛ که این میزان افزایش، خدمات بیشتر در حوزه بهداشت و درمان را می طلبد.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان اظهار داشت: در حوزه بهداشت طرح بسیج سلامت نوروزری را از ابتدای اسفندماه سال گذشته آغاز و پایشی از اماکن حساس، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن عمومی، شهری و جاده ای انجام شد.

دکتر احتشام فر ابراز داشت: نظارت ها در قالب اکیپ های مشترک به صورت تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، بهداشت و حوزه های مختلف انجام؛ که اثرات بسیار خوبی داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه درمان نیز روسا و مدیران بیمارستان ها همه ساله از سوی معاون درمان دانشگاه دعوت و مبحث عید و نوروز برای این افراد توجیه، دستورالعمل رئیس دانشگاه بازبینی و به این بیمارستان ها ابلاغ می شود.

مدیر خدات سفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: تمامی 64 بیمارستان استان در این مدت، فعال بود و همه اورژانس های بخش خصوصی نیز باید فعال باشند تا در صورت ضرورت از این فضا نیز استفاده شود.

دکتر احتشام فر ابراز داشت: بر اساس آمار فعالیت های صورت گرفته از تاریخ 15 اسفند ماه سال گذشته الی دهم فروردین ماه سال 96 حدود 64 بیمارستان و 182 مرکز بهداشت و درمانی در استان فعال هستند.

وی بیان داشت: 189 پایگاه اورژانس در کنار سایر دانشگاه ها و دانشکده ها(نیشابور، گناباد، سبزوار تربیت حیدریه و تربت جام) نیز در این مدت فعال هستند.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان افزود: این پایگاه ها با بیش از 201 آمبولانس و هزار نیروی فنی به صورت 24 ساعته به زائران خدمات می دهند.

دکتر احتشام فر خاطر نشان کرد: یکی از نیازهای شدید ما مراکز دیالیز است که باید زائر دیالیزی را بدون فوت وقت دیالیز کند؛ بر این اساس 46 مرکز دیالیز در استان در ایام نوروز فعال و 417 نوبت دیالیز از زائر و مسافر در این مدت انجام شده است.

وی بیان داشت: 132درمانگاه شبانه روزی،44 مرکز دندان پزشکی و 97 آزمایشگاه در این مدت فعالیت داشته اند.

 وی بیان داشت: 27 ایستگاه سلامت بین راهی در این مدت اطلاعات و راهنمایی های لازم را به مسافران ارائه داده اند.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر تصریح کرد: 110 داروخانه شبانه روزی در این ایام فعال و تلاش شد تا به داروخانه های روزانه مراکز حساس اطراف حرم  اجازه باز بودن و فعالیت کردن در این ایام نیز داده شود تا مردم نگران تهیه داروی خود نباشند.

دکتر احتشام فر اضافه کرد: پوستری تحت عنوان «راهنمای مراکز بهداشتی و درمانی شهر مقدس مشهد» نیز در اندازه های مختلف تهیه و در اختیار مردم قرار داده شده است که در آن شماره و مکان بیمارستان های دولتی، خصوصی، داروخانه های شبانه روزی، درمانگاه های شبانه روزی، مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز آزمایشگاهی، مراکز درمان هاری، درمانگاه های دندان پزشکی شبانه روزی، درمانگاه های دیالیز، مراکز درمان سوء مصرف مواد، مراکز تصویر برداری و...  مشخص و در مراکز حساس و پر تردد نصب شده است.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه درمان 467 متخصص و رزیدنت مقیم و 734 آنکال در حال خدمت رسانی به مردم بوده اند؛ که تعدادی از بهترین متخصصان و جراحان می باشند.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان به تعداد مراجعین به اورژانس بیمارستانی از تاریخ 25 اسفند ماه سال 95 لغایت هفتم فروردین ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: 159 هزار و 722 نفر تا کنون به اورژانس 115 مراجعه  کرده اند.

وی تاکید کرد: در این میان 470 هزار و 550 نفر خدمات پاراکلینیک دریافت کرده اند و 10 هزار و 442 مورد عمل جراحی نیز انجام شده؛ که بسیار سنگین و فرآیند پیچیده ای را دنبال کرده است.

دکتر احتشام فر افزود: از 189 پایگاه حوزه فوریت های پزشکی، 82 پایگاه شهری و 107 پایگاه جاده ای، پنج اتوبوس آمبولانس و سه بالگرد از دانشگاه مشهد، سبزوار و هلال احمر در این مدت به خمت رسانی به مردم مشغول بوده اند.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان خاطر نشان کرد: تنها در حوزه ماموریت های تصادفی دو هزار و 373 مورد ماموریت انجام شده؛ که از این تعداد هزار و 608 مورد شهری و 765 مورد جاده ای بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع 12 هزار و 650 ماموریت از سوی اورژانس 115 انجام شده است؛ که بیش از 9 هزار و 113ماموریت شهری و سه هزار و 537 مورد جاده ای بوده است.

دکتر احتشام فر بیان داشت: از این تعداد هفت هزار و 428 مورد اعزامی به بیمارستان ها و چهار هزار و 535 مورد نیز درمان در محل شده اند و برخی موارد لغو ماموریت خورده است.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان گفت: در سال جاری کد زائر به اچ آی اس مراکز درمانی استان داده شد و تا این لحظه پنج هزار و 71 نفر زائر و مسافر به بیمارستان ها و 82 هزار و 740 نفر به پاراکلینیک ها مراجعه داشته اند.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان گفت: تامین واکسن ضد هاری در پنج نقطه مشهد، انجام آزمایشات مزدوجین و توزیع شیر مصنوعی و ... نیز در حال انجام است.

وی بیان داشت: در بازرسی به مراکز تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی از یک ماه قبل فعالیت خود را آغاز کرده ایم؛ که 12 هزار و 887 مورد بازدید در این راستا صورت گرفته که از این تعداد دو هزار 725 مورد از اماکن عمومی بوده و از این تعداد هزار و 362 مورد به دادگاه معرفی شده اند.

دکتر احتشام فر بیان داشت: 67 مورد بازرسی از واحد تولید مواد غذایی آرایشی، بهداشتی، 637 بازدید از داروخانه ها، 75 مورد تعطیلی، 730 نمونه برداری از مواد غذایی، 391 نمونه برداری آب آشامیدنی و 32 تن مواد غذایی فاسد در این مدت کشف و معدوم شده است.

رئیس کمیته بهداشت و محیط زیست و خدمات سفر استان گفت: در این مدت 361 مورد حیوان گزیدگی، 923 دز واکسن هاری و 32 هزار و 611 واحد سرم ضد هاری مصرف شده است.

وی تاکید کرد: دامپزشکی نیز با 120 نیروی نظارتی از 15 اسفندماه طرح تشدید خود را آغاز کرده و بر کشتار 63 هزار و 715 دام سبک و سنگین در کشتنارگاه ها نظارت داشته است.

دکتر احتشام فر در پایان یادآور شد: طبق اعلام مدیر کل امور رفاهی استان؛ بیش از 9 میلیون 300 هزار نفر زائر تا کنون وارد استان شده اند که تمامی این افراد در صورت نیاز، خدمات بهداشتی و درمانی همانند یک شهروند مشهدی را دریافت می کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.