82درصد پیوندهای کلیه انجام شده در خراسان رضوی از بیماران مرگ مغزی است

  • PDF

مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: 82 درصد پیوندهای کلیه انجام شده در خراسان رضوی از بیماران مرگ مغزی و 18 درصد از دهنده زنده بوده است.

به گزارش وب دا، دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: از 172 مورد پیوند کلیه انجام شده در این استان در سال گذشته  143 مورد از بیماران مرگ مغزی و 30 مورد از دهنده زنده بوده است.
به گفته وی، این در حالی است که این نسبت در سال 80 و قبل از تصویب قانون پیوند از بیماران مرگ مغزی 90 درصد از دهنده زنده و 10 درصد از بیماران مرگ مغزی انجام شده است.
وی افزود: طی سال گذشته 30 پیوند کلیه در خراسان رضوی از دهنده زنده بوده است به طوریکه 10 فقره از این تعداد رابطه عاطفی با بیمار داشته و بستگان آنها را تشکیل می داده اند.
وی خاطر نشان کرد: حدود 20 پیوند کلیه انجام شده طی سال گذشته نیز در این استان از طریق خرید و فروش بوده که دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه مسئولیتی ندارد، چرا که بیماران از طریق انجمن ها و موسسات خیریه معرفی و در بیمارستان ها فقط عمل جراحی انجام می شود.
وی نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی را از راهکارهای حذف پیوند عضو از دهنده زنده عنوان کرد و افزود: هم اکنون میزان رضایت خانواده ها برای اهدای عضو بدن بستگان مرگ مغزی شده به 65 درصد افزایش یافته است.

مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: طی سال گذشته، اعضای بدن 84 بیمار مرگ مغزی با هماهنگی مرکز پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد به 340 بیمار نیازمند اهدا شده است.
دکتر ابراهیم خالقی افزود: در این راستا 142 پیوند کلیه، 86 پیوند کبد، 71 پیوند قرنیه، 38 پیوند پوست و 12 پیوند قلب انجام شده است.
وی گفت: مرکز پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد که از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است، به جز استان خراسان رضوی، مناطق شمال شرق کشور را هم زیر پوشش دارد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.