از هر 100 هزار نفر 10 نفر سالانه به بیماری های نارسایی کلیه دچار می شوند

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات عوارض پیوند کلیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: به طور تقریبی از هر 100 هزار نفر 10 نفر در سال دچار نارسایی مزمن کلیوی می شوند.

به گزارش وب دا؛ دکتر مجاهدی اضافه کرد: بر اساس این آمار سالانه حدود 300 تا 400 مورد جدید نارسایی مزمن کلیه در شهر مشهد به شبکه درمان مراجعه می کنند؛ که از این جمیعت تنها حدود یک سوم آنها امکان پیوند را به دست آورده و ما بقی در مسیر درمان با دیالیز باقی می مانند. 

وی گفت: این حجم از بیماران در صف انتظار پیوند به حجم بیماران سال آینده افزوده می شود و در نتیجه هر اندازه بخش های دیالیز افزایش پیدا می کنند باز هم جوابگوی نیاز بیماران نیست و اینجاست که اهمیت پیشگیری از بیماریهای کلیه خود را بیشتر نشان می دهد.

یک سوم جمعیت افراد مبتلا از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیماری فشار خون بالا در کشور اشاره کرد و افزود: بسیاری از افراد در حال حاضر به فشار خون مبتلا و از این موضوع بی اطلاع می باشند به شکلی که طبق آمار یک سوم افراد فشار خونی از فشار خون بالای خود بی خبرند که دلیل آن می تواند بی علامت بودن این بیماری در مراحل اولیه باشد وبه همین علت به این بیماری لقب قاتل مرموز داده شده است چرا که قربانیان خود را بی سر و صدا تا پای مرگ پیش می برد.

یک سوم دیگر بیماران فشار خونی گرچه از فشار خون بالای خود مطلعند ولی یا مقید به رعایت رژیم غذایی نبوده و دستورات دارویی پزشک معالج خود را  اجرا نمی کنند و یا اصولا درمان مناسب و کافی دریافت نمی نمایند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شرایط بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه اشاره کرد و ابراز داشت: بیماری نارسایی مزمن کلیه موجب از کار افتادگی قابل توجهی در بیمار شده و عملکرد کلیه را به شدت کاهش می دهد به نحوی که بیمار ممکن است قادر به انجام فعالیت های عادی زندگی خود نباشد.

دکتر مجاهدی ادامه داد: بیماری نارسایی کلیوی دارای دو شکل حاد و مزمن است که در فرم حاد اغلب بیماران در مراجعه بیمارستانی درمان و سلامت خود  را باز می یابند؛ اما در فرم مزمن تنها می توان از سرعت تخریب کلیه کاست و در مراحل پیشرفته نیاز به انجام دیالیز و یا پیوند کلیه می باشد.

بیمار نارسایی کلیه در مراحل پیشرفته نیاز به دیالیز دارد

رییس مرکز تحقیقات عوارض پیوند کلیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: بیمار مبتلا به نارسایی مزمن کلیه در مرحله پیشرفته نیاز به دیالیز دارد؛ که نه تنها تحمل این شکل درمان برای بیمار دشوار است ؛ که عوارض ضمن و پس از دیالیز نیز کیفیت زندگی بیمار را بسیار کاهش می دهد.

وی پیوند کلیه را راه درمان انتخابی این بیماری دانست و افزود: این بیماران با انجام پیوند کلیه به زندگی سالم خود باز می گردند؛ اما طبیعی است هر کدام از انواع درمان های بیان شده محدودیت هایی برای بیماران ایجاد کرده و از طرف دیگر بودجه زیادی از سیستم درمانی را به خود اختصاص می دهد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار