سالانه بین 70 تا 100 هزار گردشگر سلامت در کشور پذیرش می شوند

  • PDF

همایش چشم انداز و برنامه های حوزه بین الملل وزارت بهداشت در کلان منطقه های علوم پزشکی کشور با حضور مسئولان و مدیران گردشگری سلامت کشور  به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، مدیر کل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی در این همایش گفت: سالانه بین 70 تا 100 هزار گردشگر سلامت در کشور پذیرش می شوند که این رقم باید به 400 تا 500 هزار نفر در سال افزایش یابد.   
دکتر سید محمد حسین میر دهقان در همایش چشم انداز و برنامه های حوزه بین الملل وزارت بهداشت در کلان منطقه های علوم پزشکی کشور افزود: بیشترین گردشگران سلامت در ایران بین سنین 45 تا 65 سال قرار دارند و زنان بیشترین شمار آنان را تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه گردشگران سلامت در ایران بیشتر از کشورهای همجوار مراجعه می کنند، افزود: طبق بررسی ها، 65 درصد گردشگران سلامت ایران؛ بیمه نیستند که این موضوع چالش جدی به شمار می رود.
به گفته وی، گردشگری سلامت به سه بخش پزشکی، طبیعت درمانی و استفاده از جاذبه های طبیعی تقسیم بندی می شود.
وی بیان کرد: امروز همه کشورهای جهان به گردشگری سلامت توجه دارند و در ایران این موضوع می تواند به عنوان استراتژی ملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، منبع مهم برای ارزآوری، بازوی امنیت ملی کشور، تعمیق نفوذ فرهنگی و دیپلماسی عمومی مطرح باشد.
وی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاری در عرصه سلامت سومین سرمایه گذاری در عرصه جهانی است، بدین جهت بخش خصوصی و دولت ها در کشورهای مختلف توجه ویژه ای به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری سلامت دارند.
به گفته وی؛ از سوی دیگر گردشگری 9 درصد تولید ناخالص داخلی، هشت درصد اشتغال و شش درصد صادرات جهانی در کشورهای در حال توسعه را به خود اختصاص داده است.
مدیر کل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه بنا است که درآمد کشور از بابت گردشگری سلامت به دو تا دو و نیم میلیارد دلار افزایش یابد و 30 درصد از مصارف ارزی از گردشگری سلامت تامین شود که اکنون دراین زمینه پیشرفت چندانی نداشته ایم.
به گفته وی؛ هزینه هر گردشگر پزشکی بین سه هزار و 600 تا هفت هزار و 600 دلار است و اکنون این پول عاید حوزه سلامت نمی شود.
میر دهقان با اشاره به ظرفیت های بسیار ایران در زمینه گردشگری سلامت افزود: ایران در زمینه جاذبه های طبیعی رتبه پنجم جهان، در تولید علم پزشکی رتبه 17 جهان و رتبه اول خاورمیانه را داراست.
وی ارتقای خدمات کیفی، ساخت داروهای نوترکیب، فناوری نانو و داروهای بیوتکنولوژی، دستیابی به درمان از طریق سلولهای بنیادی و وجود پزشکان متبحر و مجرب را از قابلیت های کنونی ایران در زمینه گردشگری سلامت عنوان کرد.
وی ادامه داد: این در حالی است که هم اکنون از این ظرفیت های بسیار در حوزه گردشگری سلامت به خوبی نتوانسته ایم استفاده کنیم و رقبای ما در این زمینه گوی سبقت را ربوده اند.
وی رقبای اصلی ایران در زمینه گردشگری سلامت را شامل هندوستان، ترکیه، سنگاپور، امارات، مصر، اردن، تایلند، فیلیپین و چین عنوان کرد.
میردهقان در ادامه اظهار کرد: نامشخص بودن قیمت خدمات، مشکل تبادلات مالی و انتقال ارز و فقدان پوشش بیمه ای از جمله مهم ترین چالشها و مشکلات گردشگری سلامت به شمار می روند.
به گفته وی، در این زمینه باید بازارهای هدف شناسایی شوند و خدمات به صورت بسته بندی مشخص ارائه گردند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار