مجهز شدن بیمارستان قائم(عج) مشهد به دستگاه سنجش تراکم استخوان

  • PDF

به همت جمعی از خیران سلامت، بخش پزشکی هسته ای مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) مجهز به دستگاه سنجش تراکم استخوان شد.

به همین منظور خبرنگار پایگاه خبری وب دا، با حضور در بخش پزشکی هسته ای این مرکز به تهیه گزارشی در این زمینه پرداخته است.

گزارش امروز برایم از همان نوع گزارش هایی است؛ که در آن شادی و نشاط را می توان پیدا کرد. در این میان حضور خیرین جهت تهیه این گزارش اتفاقی نیکو و غیر قابل توصیف است؛ که می دانم جنس این گزارش را بهاری و خیرانه خواهد کرد.

گزارش خبری مربوط به خرید دستگاهی کمیاب در شهر مشهد و نصب آن در بخش پزشکی هسته ای بیمارستان قائم(عج) است؛ که به همت خیرین این بیمارستان خریداری شده است.

به دنبال بخش پزشکی هسته ای هستم در طبقه منهای یک بخش را پیدا می کنم و به محض ورود با دکتر زکوی رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای گفتگو می کنم.

ضمن تبریک سال جدید و تبریک خریداری دستگاه «تراکم سنجی استخوان» توسط خیرین برای بخش پزشکی هسته ای بیمارستان قائم(عج) از دکتر زکوی درخواست می کنم مخاطبان وب دا؛ را در جریان کامل نحوه خریداری این دستگاه و اهمیت آن در درمان بیماران قرار دهد.

 وی در ابتدا گفت: خوشبختانه خیرین کاری ارزشمند را انجام دادند و دستگاه تراکم سنجی استخوان را برای بخش پزشکی هسته ای خریداری کردند.

ریس مرکز تحقیقاتی پزشکی هسته ای افزود: تراکم سنجی استخوان در دنیا توسط پزشکی هسته ای برای اولین بار انجام شده است. این مهم در ابتدا با استفاده از مواد رادیواکتیو و در ادامه با «ایکستری» که قسمتی از کار پزشکی هسته ای است دنبال شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: متاسفانه در سال های گذشته به دلیل در اختیار نداشتن این دستگاه؛ رزیدنت های رشته پزشکی هسته ای در این زمینه تنها آموزش کتبی دیده و به صورت کامل آموزش های لازم را دریافت نمی کردند.

دکتر زکوی اظهار داشت: با خرید این دستگاه به همت خیرین، مسئولان و اساتید بخش و نصب دستگاه می توان قسمت هایی از پزشکی هسته ای که تا کنون تنها برای دانشجویان به صورت تئوریک درس داده می شد به صورت عملی کار شود.

وی اضافه کرد: از دیگر سو متاسفانه در بیمارستان های دولتی که مردم مراجعه بسیاری به آن دارند از جمله بیمارستان قائم(عج) و امام رضا(ع)، دستگاه تراکم سنجی استخوان تا کنون وجود نداشته است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای تاکید کرد: خریداری این دستگاه کمک می کند بیماران نیازمند در این بیمارستان ها برای انجام امور درمانی خود با هزینه کمتر کار را دنبال کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در حقیقت دستگاه تراکم سنجی استخوان جهت اندازه گیری تراکم استخوان مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از بیمارانی که پوکی استخوان دارند به واسطه این دستگاه میزان پوکی استخوانشان مشخص و پاسخ به درمان خود را از طریق این دستگاه دنبال می کنند.

دکتر زکوی بیان داشت: افرادی که  مبتلا به سرطان تیروئید هستند و در این بخش به صورت طولانی مدت با استفاده از هورمون تیروئید، درمان می شوند و خانم هایی که به سن یائسگی می رسندو در معرض پوکی استخوان قرار دارند؛ که این دستگاه در درمان این افراد بسیار کمک کننده خواهد بود.

وی بیان داشت: برای خرید این دستگاه حدود 180 میلیون تومان هزینه شده؛ که قسمت عمده آن توسط خیرین، قسمتی توسط بیمارستان و سهم اندکی توسط پزشکان بخش پرداخت شده است.

در ادامه جهت افتتاح دستگاه تراکم سنجی استخوان به محل حضور خیرین شورای مشارکت های بیمارستان قائم(عج) رفته و کار را ادامه می دهیم.

دکتر داستانی در این مراسم گفت: توفیق داریم یک سال دیگر در کنار شما باشیم و حضور در این جمع موجب افتخار است.

رییس بیمارستان قائم(عج) تصریح کرد: هسته اولیه شورای مشارکت های مردمی بیمارستان قائم(عج) در سال 93 شکل گرفت و از آن جا که نیتش خیر بود به سرعت گسترش پیدا کرد و انسان های بسیاری به این جمع افزوده شدند.

دکتر داستانی به موفقیت های مرکز مشارکت های مردمی بیمارستان  قائم(عج) اشاره کرد و ابراز داشت: این مرکز در طول دو سال گذشته به عنوان برترین شورای مشارکت های مردمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی شده  که این موجب افتخار است.

وی افزود: در سال گذشته خرید دستگاه تراکم سنجی استخوان «بوندی سیتو متری» را در برنامه داشتیم دستگاهی؛ که در استان خراسان مانند آن وجود ندارد و در رشته های ارتوپدی و روماتولوژی بسیار مورد استفاده است.

رییس بیمارستان قائم(عج) افزود: قطعا وجود چنین دستگاهی برای بیماری که در تمام استان به آن دسترسی ندارد با تعرفه دولتی موهبتی بزرگ است.

وی گفت: خیرین در تمام قسمت ها (ساختمانی، خرید و تعمیرات تجهیزات، پزشکی و کمک به نیازمندان)  مداخله و توانمندی های خود را نشان داده اند و تنها در سال گذشته حدود دو میلیارد و 400 میلیون تومان در امور مختلف بیمارستان هزینه کرده اند.

رییس بیمارستان قائم(عج) گفت: راه اندازی اورژانس متمرکز، بخش جراحی یک، ساختمان نرجس و بسیاری از دستگاه های مورد نیاز بیمارستان از امور مهمی است که در سال گذشته توسط خیرین سلامت انجام شده است.

در ادامه این گزارش به همراه خیرین و اساتید تیم پزشکی هسته ای وارد اتاق PMD می شویم

دستگاه نصب شده است و دکتر زکوی نحوه کار دستگاه را با این شکل توضیح می دهد: بیمار بر روی تخت دستگاه دراز می کشد و ناحیه مورد بررسی که عموما یا ستون مهره های کمری و یا سر استخوان های ران است را زیر دستگاه قرار داده و دستگاه با حرکات آهسته در عرض کمتر از پنج دقیقه می تواند ناحیه را اسکن و تراکم استخوان را مشخص کند.

وی ادامه داد: این دستگاه توانایی تشخیص میزان چربی بدن را نیز دارد و بیمارانی؛ که می خواهند رژیم غذایی خاصی بگیرند می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

دکتر داستانی با تشکر از خیرین خطاب به آن ها گفت: بخش های پزشکی هسته ای، آزمایشگاه و رادیولوژی از جمله بخش هایی هستند که خدمات خود را به تمام گروه ها ارائه می دهند  و از این جهت هر اندازه برای این بخش ها تلاش شود بیمارستان موفق تر خواهد بود.

در ادامه گفتگویی با خیر نیک اندیش "عالیه عطار" از گروه مشارکت بیمارستان قائم(عج) انجام دادیم.

 وی ضمن ابراز رضایت از خرید دستگاه تراکم سنجی استخوان، گفت: این حرکت بسیار مهم است؛ اما امیدداریم بتوانیم قدم های بزرگ تری را انجام داده و دستگاه های مورد نیاز بیمارستان را تامین کنیم.

عطار ادامه داد: خرید دستگاه برای بیمارستان زمان بسیار زیادی می برد به شکلی که گاه دیگر از جریان کار دور می شدیم؛ اما در نهایت با وجود تمامی مشکلات دستگاه با کیفیت تراکم سنجی برای بیمارستان خریداری شد.

عضو گروه مشارکت های مردمی بیمارستان قائم(عج) تاکید کرد: خیرین باید به این جلسات بیایند و در جریان کمک های انجام شده قرار بگیرند. بسیاری از خیرین پس از این که عزیزانشان بیمار می شوند به انجام کار خیر علاقمند می شوند و رشد تعداد خیرین می تواند برای ما ارزشمند باشد.

اعضای مشارکت های مردمی بیمارستان قائم(ع) بازدید خود از قسمت های مختلف بخش پزشکی هسته ای را ادامه می دهند و نگاه من به دستگاهی است که برای رساندنش به اینجا بسیاری تلاش کرده و از جان و دل مایه گذاشته اند؛ تا غم بیماری بیماران را بسیار کمتر کنند.

در حالی که روبان قرمز افتتاح دستگاه همچنان بر روی در اتاق خودنمایی می کند دعا می کنم روزی توان ساخت تمامی این دستگاه ها در اختیار دانشمندان ایرانی باشد تا تنها سختی کار در انتقال دستگاه پس از پرداخت هزینه؛ از گوشه ای از کشور به گوشه دیگر باشد. انشاالله

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار