افسردگی پس از زایمان، یک فوریت روانپزشکی که باید به درمان آن توجه شود

  • PDF

مشاهده آغاز یک زندگی از شکوهمند ترین لحظات زندگی یک زن است که دخالت استرس های روانی و جسمی در آن اجتناب ناپذیر است.

به گزارش وب دا، پدر و مادری که به تازگی صاحب فرزند شده اند نیاز دارند تا خود را با مسئولیت و تغییر شیوه زندگی که با آمدن نوزاد جدید به وجود می آید مطابقت دهند.

در ده روز اول بعد از زایمان تقریبا دو سوم مادران احساس بی حالی پیدا می کنند در بسیاری از مادران حدود روز سوم احساس غمگینی دارند و به راحتی اشکشان سرازیر می شود که احساسات طبیعی و شایع بوده و اندوه پس از زایمان نامیده می شود

عضو مرکز تحقيقات روانپزشکي و علوم رفتاري دانشگاه علوم پزشکي مشهد خستگي، استرس و تغييرات هورموني را از عوامل موثر در بروز اندوه پس از زايمان عنوان کرد .

دکتر فاطمه بهداني،بيان احساسات به نزديکان، واقع بين بودن نسبت به نقش مادرانه و سخت گير نبودن در اين زمينه ، آموزش مهارتهاي نگهداري از فرزند پيش از زايمان و رعايت رژيم غذايي و ورزش هاي مناسب را از جمله راهکارهاي پيشگيري از بروز اين عارضه در اين دوران برشمرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با اشاره به اينکه برآورده شدن نيازهاي مادر پس از زايمان از اهميت زيادي برخوردار است گفت:‌ بهتر است مادران از همسر، دوست يا خانواده خود بخواهند روزي چند ساعت از نوزاد مراقبت کنند تا وی بتواند کمي به خودش برسد.

دانشيار گروه روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به مادران توصيه کرد:‌ در روزهاي اوليه برگشت از بيمارستان، حتما از کسي کمک بگيرند و از اين کار احساس شرمندگي و گناه نداشته باشند و بيشتر استراحت کنند و اجازه بدهند بدن دوران نقاهت را سپري کند.

دکتر بهدانی با اشاره به اينکه پدران نقش موثري در پيشگيري از بروز اندوه پس از زايمان مادران دارند اظهار داشت: ‌بهترين اقدام پدران در اين دوران در دسترس بودن و داشتن حوصله کافي براي شنيدن صحبت هاي همسرشان است، ‌کمک در امور منزل، مراقبت از نوزاد و حتي پخت و پز ، همراهي با همسر و حمايت او از جمله وظايف پدران در اين دوره زماني به شمار مي رود .

دکتر فاطمه بهداني خاطر نشان کرد:‌ اگر علائم اندوه بيش از دو هفته طول بکشد به طوري که انجام کارهاي روزمره مادر را مختل کند و با علائمي همچون احساس عدم کفايت و بي ارزشي، احساس غمگيني و نااميدي، عدم علاقه به نوزاد، وسواس شديد نسبت به سلامت نوزاد، کاهش لذت و علاقه به فعاليتهاي مختلف و احساس گناه همراه باشد افسردگي پس از زايمان مطرح مي شود که بهتر است علاوه بر رعايت اصول مطرح شده براي انجام مشاوره هاي تخصصي و درماني به روانپزشک مراجعه شود.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که افسردگی پس از زایمان یک فوریت روان پزشکی است و تدابیر حرفه ای نیاز دارد و باید به موقع برای درمان آن اقدام نمود. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.