نصب و راه اندازی دستگاه آندوسونوگرافی در بیمارستان قائم(عج)

  • PDF

نخستین دستگاه آندوسونوگرافی در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نصب و راه اندازی شد.

به گزارش وب دا، رییس بخش آندوسکوپیک بیمارستان قائم(عج) مشهد اظهار داشت: به همت مسئولان دانشگاه دستگاه آندوسونوگرافی با هزینه ای بالغ بر 300 میلیون تومان خریداری و جهت تشخیص سونوگرافی داخلی شکم و درمان دردهای بیماران دارای سرطان های پیشرفته در بخش آندوسکوپی بیمارستان قائم(عج) نصب شد.

دکتر فرزانه فر خاطر نشان کرد: آندوسونوگرافی تشخیص سنگهای دستگاه مجاری صفراوی که به روش های دیگری قابل تشخیص نیستند، سرطان های سر پانکراس و انتهای مجاری صفراوی مشترک، درمان عوارض پانکراتیت یا تورم لوزالمعده و درمان دردهای بیماران دارای سرطانی پیشرفته با بلوک شبکه سریاک به کار برده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تاکید کرد: با پیگیری های صورت گرفته از سوی رییس، معاونت آموزشی دانشگاه، مدیر گروه داخلی بیمارستان قائم(عج) و مدیر گروه گوارش دانشگاه در طی مکاتبات انجام شده موفق به خرید این دستگاه برای گروه گوارش دانشگاه شد.

وی اضافه کرد:  در خصوص شستشوی دستگاه به صورت اتوماتیک در حال حاضر مشکلاتی وجود دارد؛ که به محض رفع این مشکل، پاسخگویی به بیماران در بیمارستان قائم(عج) صورت خواهد گرفت.

رئیس بخش آندوسکوپیک بیمارستان قائم(عج) تصریح کرد: تا قبل از خرید این دستگاه؛ بخش آندوسکوپی بیمارستان قائم(عج) مشهد مجبور به اعزام بیماران به تهران و یا بخش خصوصی با هزینه های بسیار بالا بود؛ به نحوی که برخی بیماران به دلیل نداشتن توان مالی از درمان بیماری خود صرف نظر می کردند.

دکتر فرزانه فر هزینه تمام شده  تشخیص و درمان بیماران به وسیله دستگاه آندوسونوگرافی را کمتر از 500 هزار تومان عنوان کرد و ابراز داشت: بخش اندوسکوپی در بیمارستان قائم(عج) از زمان اجرای برنامه تحول نظام سلامت دارای حجم بسیار بیماران شده  و متاسفانه با این وجود همان دستگاه های قدیمی در این بخش مورد استفاده قرار می گرفت.

وی ادامه داد: مشکل عمده ما اکنون کمبود تجهیزات در بخش آندوسکوپی بیمارستان قائم(عج) و امام رضا(ع) است و  نیازمند دستگاه آندوسکوپی، کولونوسکوپی و تعدادی تجهیزات جانبی مانند انواع استندها، پنس های نمونه گیری و سوزن های تزریق هستیم.

رئیس بخش آندوسکوپیک بیمارستان قائم(عج) گفت: قیمت دستگاه در حدود یک میلیارد تومان است؛ که از محل صرفه جویی ارزی حدود 250 تا 300 میلیون تومان برای دانشگاه تمام شده است.

دکتر فرزانه فر ابراز داشت: مراجعین بخش آندوسکوپی بیمارستان قائم(عج) به دو دسته اورژانسی  (که اکثرا مربوط به خونریزی های دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی می باشند) و سرپایی جهت تشخیص مشکلات و علل بیماری اختصاص می یابند.

وی ادامه داد: در این بخش، آندوسکوپی فوقانی از طریق دهان؛ جهت تشخیص علت درد و برخی پروسیجرها از قسمت مقعد جهت بررسی روده بزرگ انجام می شود؛ تا علت خونریزی و علائم انسدادی روده بزرگ که معمولا دلیل آن سرطان های دستگاه گوارش است مشخص شود.

رئیس بخش آندوسکوپیک بیمارستان قائم(عج) گفت: در کشور ما سرطان های معده در حال افزایش است و ضرورت دارد که بخش های آندوسکوپی و کولونوسکوپی را جهت تشخیص بیماری مراجعه کنندگان تجهیز کنیم.

دکتر فرزانه فر بیان داشت: بالغ بر هزار آندوسکوپی و کولونوسکوپی در ماه در دو شیفت صبح و بعدازظهر در بیمارستان قائم(عج) انجام می شود و تعداد مواردERCP که مشکلات سیستم صفراوی و پانکراسی را دنبال می کند حدود 250 تا 400 مورد در ماه است.

وی ابرازداشت:برای دچار نشدن به بیماری های گوارشی باید روش های درست از کودکی به فرزندان آموزش داده شود تا با داشتن فعالیت مناسب بدنی و شیوه تغذیه ای سالم و صحیح مانع از بروز سرطان های پانکراسی و قسمت فوقانی  معده شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار