انجام 140عمل جراحی مغز و اعصاب در شهرستان کاشمر

  • PDF

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر از انجام 140عمل جراحی مغز و اعصاب در مدت هفت ماه حضور جراح مغز و اعصاب در این شهرستان خبر داد.

 به گزارش وب دا، دکتر محمد جواد یزدانی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و فعال شدن مجمع خیرین سلامت اقدامات و فعالیت‌های خوبی درزمینهٔ تجهیز و نوسازی تجهیزات بیمارستانی در کاشمر انجام‌شده است اما با توجه به گستردگی حوزه پزشکی این اقدامات کافی نبوده و در برخی از بخش‌ها با کمبودها و نواقصی به لحاظ تجهیزات روبرو هستیم.

وی با اشاره به اینکه مردم خیر و نوع‌دوست کاشمری در مدت چهار سال از آغاز بکار مجمع خیرین سلامت در این شهرستان بالغ‌بر 70 میلیارد ریال به حوزه بهداشت و درمان این شهرستان اهدا کردند، یادآور شد: کمک‌های خیرین بر اساس درخواست آنان و در راستای اولویت‌های حوزه بهداشت و درمان شهرستان صرف هزینه ساخت فضاهای درمانی و خرید تجهیزات پزشکی موردنیاز در بیمارستان‌های شهید مدرس(ره) و حضرت ابوالفضل(ع) شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به نوسازی بخش عمده‌ای از دستگاه‌ها و تجهیزات دو بیمارستان کاشمر در طرح تحول سلامت و کمک‌های خیرین، ابراز داشت: علیرغم اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده درزمینه تأمین امکانات و تجهیزات مورد نیاز در سال‌های اخیر، همچنان در بخش‌های جراحی مغز و اعصاب، چشم، ارولوژی و ارتوپدی با کمبود برخی تجهیزات مواجه هستیم.

وی با تقدیر از نگاه خیرخواهانه و خداپسندانه خیرین و نیک‌اندیشان کاشمری به حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: با توجه به آمار بالای حوادث رانندگی در شهرستان و ارائه خدمات درمانی به شهرستان‌های هم‌جوار، یکی از نیازهای ضروری و حیاتی کاشمر در سال‌های گذشته حضور متخصص جراح مغز و اعصاب و راه‌اندازی بخش جراحی مغز و اعصاب به‌منظور جلوگیری از اعزام بیماران به مرکز استان و نجات جان آنان در لحظات اولیه بروز حادثه بود.

دکتر یزدانی بابیان اینکه با پیگیری‌های چندین ساله، نخستین متخصص جراح مغز و اعصاب در سال 94 وارد کاشمر شد اما در یک سانحه رانندگی جان خود را از دست داد، افزود: با پیگیری‌های مجدد، آبان ماه سال گذشته پزشک جوان متخصص جراح مغز و اعصاب دیگری وارد کاشمر شد که خوشبختانه در این مدت کوتاه، کارنامه قابل‌قبول  و عملکرد خوبی داشته است.

وی با تأکید بر این‌که در مدت 7 ماه اخیر شاهد انجام بیش از 140 فقره عمل جراحی در حوزه جراحی مغز و اعصاب در سطح شهرستان بودیم، اظهار داشت: علیرغم وجود حداقل امکانات و تجهیزات در حوزه جراحی مغز و اعصاب، شاهد انجام موفقیت‌آمیز عمل‌های تومور مغزی و تومور نخاعی برای اولین بار در این شهرستان بودیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به‌ضرورت توسعه عمل‌های جراحی مغز و اعصاب در شهرستان به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم در حوزه سلامت، ادامه داد: از بدو ورود پزشک متخصص در این حوزه، برخی از تجهیزات مورد نیاز اولیه با مشارکت دولت و خیرین تأمین‌شده است و برای تکمیل شدن تجهیزات باقی‌مانده در این حوزه نیازمند حمایت و همراهی خیرین و نیک‌اندیشان هستیم.

وی بابیان اینکه اقدامات خوبی درزمینه تأمین دستگاه «ام ار آی» انجام‌شده و در آینده‌ای نزدیک شاهد راه‌اندازی این دستگاه و ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان خواهیم بود، اظهار کرد: با تکمیل و راه‌اندازی کامل بخش جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر، بالغ‌بر  700 هزار نفر از جمعیت شهرستان‌های خلیل‌آباد، مه ولات، بردسکن، گناباد، طبس و تربت‌حیدریه از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

دکتر یزدانی با اشاره به اینکه برای خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه آندوسکوپ به 700 میلیون ریال کمک خیرین نیاز داریم، افزود: با فعال شدن تجهیزات مربوطه، برای درمان برخی از تومورها نیاز به باز کردن جمجمه نیست و بدون این‌که پوست بدن بیمار آسیبی ببیند این عمل انجام می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با تأکید بر اینکه با تجهیز شدن بخش اعمال جراحی مغز و اعصاب به دستگاه آندوسکوپ، افق بسیار روشنی در حوزه ارائه خدمات به بیماران مغز و اعصاب در این شهرستان ایجاد خواهد شد، گفت: در حال حاضر این خدمت تنها در مرکز استان قابل‌ارائه است، امیدواریم با نگاه خداپسندانه خیرین نیک‌اندیش زمینه خرید این دستگاه محقق تا خدمات این حوزه بر اساس تعرفه دولتی که هزینه بسیار پائینی نسبت به بیمارستان‌های خصوصی و بیمارستان‌های مرکز استان است ارائه شود.

 

آخرین اخبار