رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی مهمترین عامل ابتلا به سرطان

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رژیم غذایی نادرست و کم تحرکی را مهمترین عامل ابتلا به سرطان عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر رهام سالک، غذاهای حاوی چربی و نمک بیش از حد استاندارد، استفاده از مواد غذایی با فیبر پایین،کم و یا بی تحرکی و استرس و فشار عصبی را از عوامل ابتلا به سرطان عنوان کرد و اظهار داشت: رعایت اصول بهداشتی فردی و اجتماعی می تواند نقش موثری در پیشگیری از این بیماری داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ رژیم غذایی مناسب، پرهیز از استعمال دخانیات وسایر موارد شناخته شده سرطان زا ،دوری از رفتارهای پر خطر جنسی، ورزش و تحرک در زندگی را از جمله راهکارهای پیشگیری فردی از بیماری سرطان برشمرد و اظهار داشت: اگر مصرف سیگار توسط افراد حذف شود از ابتلا به 30 درصد سرطان ها پیشگیری می شود.

وی در خصوص عوامل اجتماعی ابتلا به سرطان نیز اظهار داشت: استرس و فشار های روانی که از طریق  اجتماع به فرد وارد می شود مثلا تنگناهای اقتصادی  و نگرانی های ثانوی و مشکلات زندگی شهری که بر هم زننده آرامش روانی افراد جامعه هستند می تواند در ابتلا به سرطان نقش داشته باشد.

دکتر رهام سالک ؛ آلودگی هوا  را از دیگر موارد موثر در ابتلا به سرطان در سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: بر اساس اعلام ازسازمان بهداشت جهانی سالانه  بیش از150  هزار مورد ابتلا به سرطان به علت آلودگی هوا گزارش می شود.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی ورفتار روزمره فرد که با توجه به تکراری شدن در طی سالها به صورت عادات در آمده است به سلامت  و بیماریهای فرد اثر می گذارد افزود:  ورزش و فعالیتهای بدنی در کاهش و بروز سرطانها بخصوص سرطان پستان و روده بزرگ نقش اثبات شده دارد همانطور در بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند ورزش در کاهش عوامل بیماری یا در افزایش طول عمر موثر است .

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ شایع ترین سرطان ها در کشور را پوست، پستان ، معده  ، مری ، روده بزرگ ، پروستات  عنوان کرد.

دکتر رهام سالک از اجرای طرح ثبت بیماری سرطان و رجیستری با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و اظهار داشت: در این طرح ضمن ثبت در  بیمارستان برای تمام موارد سرطان در حال تهیه برنامه نرم افزاری هستیم تا بتوان راهکارهای پیشگیری و کنترل سرطان را گسترش داد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار