دانشگاه علوم پزشکی مشهد قطب پیوند پانکراس شرق کشور

  • PDF

مسئول تیم پیوند کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیمارستان تخصصی پیوند اعضا منتصریه مشهد سومین مرکز پیوند پانکراس در سطح کشور به شمار می رود.

 به گزارش وب دا، دکتر محسن علی اکبریان افزود: هم اینک پیوند پانکراس به ترتیب زمان راه اندازی در سه دانشگاه علوم پزشکی کشور شامل شیراز، تهران و مشهد انجام می شود.

وی ادامه داد: نخستین پیوند پانکراس در شمال شرق کشور بر روی یک بیمار 29 ساله که به علت دیابت دچار نارسایی کلیه شده بود هفته پیش با موفقیت صورت گرفت و  هم اکنون حال عمومی بیمار مناسب است.

مسئول تیم پیوند کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پیوند پانکراس در این دانشگاه با فراهم شدن تجهیزات لازم و کمک سه میلیارد ریالی نیکوکاران در مرکز پیوند کبد واقع در بیمارستان تخصصی پیوند اعضا منتصریه مشهد انجام می شود.

وی تعداد پیوندهای کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد را از زمان تاسیس تاکنون طی کمتر از دو سال گذشته 157 پیوند عنوان کرد که تعداد قابل توجهی به شمار می رود.

این پزشک فوق تخصص پیوند کبد و پانکراس افزود: بیمارانی که پیوند پانکراس می شوند بین 10 تا 15 روز در بیمارستان تحت مراقبت قرار خواهند گرفت و پس از آن مرخص می شوند.

دکتر علی اکبریان ادامه داد: پیوند پانکراس(لوزالمعده) یک جراحی پیچیده است که برای بیماران مختلف شامل بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و یا بیمارانی که بر اثر دیابت دچار نارسایی کلیه شده اند بطور همزمان همراه با پیوند کلیه انجام می شود.

لوزالمعده یا پانکراس غده‌ای 100 گرمی، پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار دارد.

پانکراس همزمان یک غده درون ریز که ترشحات آن با نام هورمون وارد جریان خون می‌شوند و هم یک غده برون ریز که ترشحات آن به خارج از بدن هدایت می‌شود است که آنزیمها و مواد دیگری ترشح می‌کند که بطور مستقیم وارد محیط روده شده و به هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.