آمادگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دهه پایانی ماه صفر

  • PDF

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای در دهه پایانی ماه صفرمشاور اجرایی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آمادگی 65 بیمارستان در سطح استان جهت رسیدگی به زائران پیاده خبر داد و گفت: بر اساس هماهنگی معاونت درمان با بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه ؛ شرایط پذیرش زائران پیاده هماهنگ و دستورالعمل های لازم مبنی بر ارائه خدمات درمان در کشیک های رایگان به این عزیزان داده شده است.

دکتر مرتضی احتشام فر در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص اقدامات در دست انجام دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دهه پایانی صفر، گفت: تلاش خود را انجام می دهیم تا در فضاهای مناسب بین راهی پزشکان، پرستاران، کمک بهیاران و بهیاران داوطلب مستقر شوند و خدمات لازم را در حوزه سلامت در سه سطح به زائران پیاده ارائه دهند.

دکتر احتشام فر اضافه کرد: سطح اول خدمات توسط پیراپزشکان، سطح دوم در پایگاه های سلامت توسط پزشکان و سطح سوم با اعزام بیماران به بیمارستان ها در مراکز درمانی ارائه می شود.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این خدمات جز در بیمارستان ها در دیگر مسیرها و پایگاه های بین راهی به شکل داوطلبانه ارائه می شود و بسیاری از همکاران دانشگاه به صورت خودجوش خدمات مورد نیاز زائران را ارائه می دهند.

15 پایگاه سلامت به زائران مستقر در مراکز اسکان خدمات رایگان ارائه می دهند

 دکتر احتشام فر تاکید کرد: در مشهد 15 پایگاه سلامت به زائران مستقر در مراکز اسکان؛ خدمات درمانی رایگان را ارائه داده و تلاش شده تا داروهای مورد نیاز نیز در حد توان و به صورت رایگان در اختیار زائران پیاده قرار گیرد.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آمادگی 65 بیمارستان در سطح استان جهت رسیدگی به زائران پیاده خبر داد و گفت: دو مرکز دیالیز لویزان با 10 تخت و دارالشفای امام رضا(ع) در حرم مطهر با شش تخت به مراکز دیالیز شهر مشهد افزوده شده اند و اکنون 39 مرکز دیالیز در مشهد و 48 مرکز دیالیز در کل استان آماده ارائه خدمات به بیماران می باشند.

556 تخت دیالیز در استان آماده ارائه خدمات به بیماران دیالیزی در جمع زائران پیاده هستند

دکتر احتشام فر تاکید کرد: در مشهد تعداد تخت های دیالیز از 501 تخت در سال 95 به 556 تخت در سال 96 ارتقا یافته است که می تواند از نگرانی بیماران دیالیزی در سفر بکاهد.

وی از فعال بودن تمام مراکز مراقبت های ویژه در کلیه بیمارستان ها خبر داد و افزود: 58 آزمایشگاه خصوصی و دولتی در مشهد و 112آزمایشگاه در استان فعال می باشند و این در حالی است؛ که  107 درمانگاه شبانه روزی در مشهد و 145 درمانگاه شبانه روزی در استان آماده ارائه خدمات می باشند.

 مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در این مدت  27 مرکز تصویربرداری در مشهد و 52 مرکز در سطح استان فعال می باشد و اورژانس 115، بخش های اتاق عمل، کادر پرستاری و پزشکی نیز در آماده باش کامل قرار دارند.

194 پایگاه اورژانس همراه با 214 آمبولانس جهت خدمت رسانی به مردم ساماندهی شده اند

 دکتر احتشام فر از خدمت رسانی هزار نیرو در اورژانس 115 خبر داد و افزود: پنج پایگاه شهری و جاده ای به همراه پنج دستگاه آمبولانس؛ به پایگاه های اورژانس 115 در کل شهر افزوده شده است و ما در واقع از 194 پایگاه اورژانس همراه با 214 آمبولانس جهت خدمت رسانی به مردم بهره می بریم.

وی تاکید کرد: علاوه بر دو بالگرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سبزوار و بالگرد هلال احمر، پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس در مشهد و دانشگاه ها و دانشکده های نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه و گناباد در این مدت فعال خواهند بود.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: ستاد هدایت امور درمان به شکل 24 ساعته فعال و نماینده اورژانس در مرکز ترافیک مشهد نیز حضور خواهد داشت؛ تا هماهنگی های لازم را در پایگاه های جاده ای و شهری انجام دهد.

141 داروخانه شبانه روزی در سطح استان در این ایام  فعال هستند

دکتر احتشام فر بیان داشت: در این ایام 141 داروخانه شبانه روزی در سطح استان فعال می باشد؛ که از این تعداد 86 داروخانه در مشهد قرار دارد. همه دانشکده ها و دانشگاه های داخل استان نیز داروخانه های شبانه روزی خود را که حدود 28 مورد می باشد فعال نگاه خواهند داشت و در این مدت بازدیدها و نظارت ها از داروخانه ها دایر می باشد.

وی افزود: در حوزه بهداشت 150 تیم نظارتی دیده شده است تا بتوانند نظارت های لازم  خود را بر توزیع غذا، بهداشت اماکن، توزیع آب، بهداشت اقامت سراها، محل اسکان، دفع زباله و ... داشته باشند.

 مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: در صورت گزش زائران پیاده؛ باید افراد خود را به نزدیک ترین مرکز هاری رسانده تا واکسن ضد هاری را دریافت کنند.

26 مرکز هاری در مشهد و شهرستان ها آماده ارائه خدمات هستند

 دکتر احتشام فر ابراز داشت: آدرس این مراکز در مشهد و شهرستان ها بر روی سایت اطلاع رسانی می شود؛ تا بیماران واکسن و سرم لازم را دریافت کنند. 26 مرکز هاری در مشهد و شهرستان ها آماده ارائه خدمات هستند و در عین حال تمام مراکز بهداشتی و درمانی نیز واکسیناسیون هاری را به شکل رایگان ارائه می کنند.

وی بیان داشت: بیش از 11 هزار و 500 رسانه آموزشی در قالب پمفلت و بروشور توسط معاون بهداشتی دانشگاه تولید و جهت اطلاع رسانی در میان زائران توزیع می شود.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان انتقال خون، مراکز درمانی اکنون با کمبود خون مواجه هستند و زائرین، شهروندان و مراجعین علاقمند می توانند با اهدای خون این مشکل را رفع کنند.

10 پایگاه ثابت اهدای خون در استان فعال می باشند

 

دکتر احتشام فر افزود: 10 پایگاه ثابت اهدای خون (پنج عدد در مشهد و پنج عدد در سطح استان های نیشابور، قوچان، گناباد، تربیت حیدریه و سبزوار) آماده دریافت خون نوعدوستان هستند.

وی تصریح کرد: چهار پایگاه فرعی اهدای خون در شهرستان های تربت جام، خواف، کاشمر و درگز نیز در سطح استان فعال می باشد و این در حالی است؛ که دو پایگاه ثابت اهدای خون(پایگاه امام رضا(ع) و امید) در مشهد در تمام ایام تعطیلات فعال می باشند.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تذکر نسبت به استفاده از گوشت دام آلوده، تاکید کرد: همه افرادی که می خواهند از گوشت و دام جهت نذری استفاده کنند باید این نیاز خود را از مراکز معتبر و کشتارگاه های رسمی خریداری و در این کشتارگاه ها دام خود را ذبح کنند؛ زیرا در صورت سالم نبودن گوشت خریداری شده؛ دام پزشک در این مراکز تشخیص و رسیدگی درست را خواهد داشت.

73 اکیپ ثابت و سیار جهت رسیدگی، بررسی و نظارت بر کشتار و تهیه دام فعال هستند

دکتر احتشام فر بیان داشت: 30 اکیپ ثابت و 43 اکیپ سیار جهت رسیدگی، بررسی و نظارت بر کشتار و تهیه دام در این ایام فعال می باشد و 33 پزشک، 57 کارشناس و 18 روحانی به همراه ناظرین جهت ذبح شرعی در کشتارگاه های دام و طیور حضور دارند.

وی بیان داشت: 15 هزار رسانه آموزشی با موضوعات سلامت فرآورده های خام دامی نیز از سوی سازمان دام و طیور توزیع تا آگاهی مردم را افزایش دهد و تلفن های 20-36228111 و  تلفن پاسخگویی  37250025 آماده دریافت نظرات و رسیدگی به شکایات می باشد.

330 هزار زائر پیاده در دهه انتهایی صفر وارد شهر مشهد می شوند

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از 330 هزار زائر پیاده وارد مشهد شوند و در سال جاری آستان قدس  رضوی نیز با ارائه حداقل یک وعده غذای گرم به کلیه زائرینی که به شهر مشهد از مبادی مختلف وارد می شوند تلاش در ارائه خدمت به این عزیزان را دارد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار