اجرای طرح تلفیق دارویی بیماران بستری در مراکز درمانی

  • PDF

طرح تلفیق دارویی در زمان بستری بیمار در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرا در می آید.

به گزارش وب دا، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس این طرح که از سوی سازمان غذا و دارو به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است، داروسازان در زمان بستری بیمار در مراکز درمانی، اطلاعات داروهای مصرفی بیماران پیش از زمان بستری را دریافت می کنند.

دکتر سپیده الیاسی خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه که توسط داروسازان فعال در داروخانه بیمارستان ها اجرا می شود از بروز احتمالی تداخلات دارویی جلوگیری می شود و بر اساس داروهای مصرفی، اطلاعات به پزشک معالج ارائه و در خصوص داروهای مصرفی در زمان بستری بیمار تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اطلاع از داروهای مصرفی بیمار قبل از بستری توسط پرستاران و یا پزشک دریافت می شود تصریح کرد: در برخی از موارد فراموشی بیمار برای اطلاع دادن از داروهای مصرفی پیش از زمان بستری و یا درج نشدن در پرونده، تداخلات و یا عوارض دارویی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در طرح تحقیقاتی که به صورت پایلوت در مراکز درمانی به اجرا در آمده است اجرای تلفیق دارویی خطاهای دارویی را کاهش داده و همچنین در هزینه های درمانی نیز صرفه جویی شده است.  

دکتر الیاسی تاکید کرد: بررسی داروهای مصرفی بیمار در زمان ترخیص نیز از دیگر برنامه هایی است که پس از اجرای تلفیق دارویی در زمان بستری دنبال می شود.

گفتنی است: به همین منظور دوره آموزشی تلفیق دارویی با حضور مسئولان و کارشناسان ستادی معاونت غذا و دارو، داروسازان و مسئولان داروخانه های بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت دو روز در دانشکده داروسازی برگزار شد.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار